Cruden Motosiklet Simülatörü

cruden

Hollandalı Cruden firması yıllardan beri otomobil,motor sporları,denizcilik ve motosiklet simülatörleri üretiyor. Our driver-in-the-loop (DIL) adı verilen simülatörler özellikle eğitim veren kuruluşlar için tasarlanmış. Simülatörlerin gerçekliği arttıkça ve kuruluşlara (özellikle benzinden tasarruf) maliyet düşürücü etkisi görüldükçe yaygınlaşmış.Firma bu güne kadar dünya genelinde yüzden fazla simülatör kurmuş.

Konu motosiklet olunca farklı sürüş dinamikleri göz önüne alındığında bu simülatörlerde gerçeklik hissini yakalamanın ne kadar zor olduğunu tahmin  edebilirsiniz. Bir otomobil simülatöründe direksiyon hareketleri aracı yönlendirmek için yeterli olurken, motosiklet için farklı etkenler söz konusu. Otomobillerin aksine, bir motosiklet sürücüsü aracını gidona hafif dokunarak ve vücuduyla yönlendirir. Bir tekerlek döndürmesi söz konusu değildir. (Örneğin kontra vermek) Ayrıca hıza ve yola bağlı olarak sürüş dinamikleri sürekli farklılık gösterir. Doğal olarak bunun mekanik bir maketini yapmak oldukça zorlu bir iş.

cruden 6-DOF

Bu güne kadar kullanılan motosiklet simülatörleri genellikle iki boyutlu gerçeklik hissinden uzak ama işe yarar aletlerdi. Cruden, bu işi bir başka boyuta taşımış durumda. Alet altıgen konfigürasyonda bir 6-DOF hareket sistemi, binici karoseri izleme için derinlik harita sensörleri, ekstra sert gidon aktüatörü ve görselleştirme için bir Kafa Montajlı Ekran (HMD) içermekte. Tabi alet sadece mekanikten ibaret değil. Tüm bu işleri doğru yapabilmesi için sağlam bir yazılım mimarisi de gerekiyor. Firma tüm bunları birleştirerek ortaya harika bir iş çıkarmış. Öyle ki simülatör ayak peglerindeki basınç ve ağırlık aktarımını bile algılayıp yanıt verebiliyor.

eski simülatör
Eski simülatörlerden bir örnek

Şimdi tüm bu hisleri verecek mekanik aleti yaptınız, yazılımı da sorunsuz çalışır hale getirdiniz. Mesele çözülmüş oluyor mu?

Hayır.

Görüş açısını ne yapacağız?

Bir motosiklet sürücüsü sınırsız bir görüş açısına sahiptir. Otomobiller gibi görüşü sınırlayan tavan,kapı,pencere demirleri gibi etkenler yoktur. Kısaca bir ekrana bakarak gerçek bir otomobil sürüyormuş gibi hissedebilirsiniz fakat motosiklet için bu geçerli değil. Yani herşeyi gerçeğe uygun yapsanız bile bir motosiklet sürücüsü önünde veya yanında bulunan ekranlara bakarak gerçeklik hissi yaşayamaz.

Peki Cruden firması bu problemi çözmüş mü?

İddialarına göre evet çözmüşler.

cruden

Head Mounted Display (HMD) adını verdikleri bir projeksiyon sistemi kullanmışlar. Bu sayede simülatör,sürücüye sınırsız bir görüş imkanı sunuyor.

cruden

Hepsi tamam ama bizi kendine aşık eden o ses olayı var birde.

Firma Yamaha R6 ve Ducati Evo 848 modellerinin ses kayıtlarını yapmış.Cruden bunun için Sonic Fuel firmasından açık saha kayıt uzmanlarıyla çalışmış. Herşey gerçeklik hissi için.

Evet sonuç itibariyle hem zamandan,hem mekandan ve hem de paradan tasarruf edecek, aynı zamanda acemi sürücüleri riske atmadan motosiklet kullanmayı öğretecek harika bir aletle karşı karşıyayız.

cruden

Bunu ülkemizde görmek mümkün olacak mı bilmiyoruz ama olsa harika olur değil mi?

 

(Visited 7 times, 1 visits today)

Yazar hakkında

admin MotoVideo Yöneticisi

İlginizi çekebilir

YORUMLAYIN