FIM Moto-e Dünya Kupası İçin Energica Ego Seçildi

2019 yılında başlayacak olan elektrikli motosikletlerin MotoGp’si  FIM Moto-e World Cup’da yarışacak motosiklet belli oldu. Dorna bu yarış için Energica Ego‘nun seçildiğini duyurdu.

Katılan her takımın kendi modifikasyonlarını yaparak özelleştireceği motosiklet 145 hp güç üretiyor ve 240 km/h hıza ulaşabiliyor. 195 nm tork üreten araç 258 kg ağırlığa sahip.11,7 kw bataryaya sahip motosiklet 30 dakikadan daha az sürede şarj edilebiliyor ve yaklaşık 160 km menzile sahip.

En hızlı mı?

Aslında Energica Ego bu sınıfın en hızlısı ve en güçlüsü  değil. Örneğin Lightning LS-218 modeli 200 hp güç üretiyor ve 200 mph hıza ulaşabiliyor. Fakat bu motosiklet 38.000 dolarlık fiyatıyla oldukça pahalı ve üretici dünya çapında bir pazarlama ağı kurabilmiş değil. Fakat ileri ki yıllarda farklı marka ve modellerin de rekabete katılacağının renkli bir örneği olarak önem arz ediyor.

 

Yarış Nasıl Olacak?

Elektrikli motosikletlerin menzil sorunu henüz tam anlamıyla çözülmüş değil. Bu nedenle bir motogp uzunluğunda yarış süreleri tabi ki  beklenmiyor. Yetkililer yarışların 10 tur üzerinden yapılabileceğini, böylece pil değiştirme gereksiniminin ortadan kalkacağını söylüyorlar.

Motosikletin üzerinde ne gibi modifikasyonlara izin verileceği de henüz kesinleşmiş değil. Ayrıca hangi pistlerin yarışa ev sahipliği yapacağı da söylenmiyor fakat genel görüş Gp yarışları içerisine dahil edileceği yönünde.

Şu bir gerçek ki önümüzde ki yakın gelecekte elektrikli motosikletlerin Gp motorlarının tur zamanlarını tehdit etmesi pek mümkün görünmüyor. Bunda en büyük etken tabi ki tüy gibi hafif MotoGp motosikletlerinin yanında  Energica Ego’nun 258 kg ağırlığa sahip olması. Fakat farklı markaların rekabete girmesi ve pil konusunda sağlanan ilerlemeler gelecekte çok heyecanlı yarışlar izleyeceğimizin de habercisi olacak.

Energica Ego’nun bu kısıtlı haliyle bile bilindik güçlü motosiklet ve otomobillerle nasıl rekabet ettiğini görmek için alttaki Drag linkine tıklayıp videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

 

 

Energica Ego
Energica Ego, Ferrari’nin doğduğu İtalya olan Modena’dan geliyor.
energica ego
Çeşitli renk seçeneklerine sahip motosikletin fiyatı 25.000 dolar civarında
energica-ego-red
Bu canavar 2019 yılından itibaren pistlerde olacak
energica ego
Seri üretimin hızı 150 mph ile sınırlandırılmış

 

(Visited 41 times, 1 visits today)

Yazar hakkında

admin MotoVideo Yöneticisi

İlginizi çekebilir

Kanalda bu video var

Playlistte bu video var