Traction Kontrol Nasıl Çalışır?

Traction Kontrol (TCS) ya da türkçe söylenişiyle çekiş kontrolü nasıl çalışır? Faydası nedir? Video ingilizce fakat altyazıyı açarsanız bir hayli anlaşılır bir çeviri yapıyor. Biz yine de burada bazı küçük noktaları belirtelim.

Traction Control System

Kelime anlamı bakımından çevirecek olursak Traction Control aslında bir mekanizmayı bir iz üzerinde tutmak anlamına geliyor.

Yani izi kontrol etmek.

Motosikletin dengede kalması için ön ve arka lastiğin birbirlerinin izini takip etmesi gerektiğini biliyorsanız ne demek istediğimiz daha rahat anlaşılır.

TCS motosikletin patinaja düşmesi durumunda devreye girerek denge kaybını önler. Tekerlek tutunma kaybı yaşadığında ki bu virajlarda,ıslak zeminlerde çok başa gelen bir durumdur TCS devreye girerek frenleri aralıklarla devreye sokarak patinajı durdurmaya çalışır. Bu da yeterli olmazsa yakıt enjektörlerini bloke ederek ve ateşlemeyi keserek motorun gücünü azaltır.

İyi de sistem arka tekerin kaymaya başladığını ya da patinaja düştüğünü nasıl anlıyor?

Tabi ki sensörler yardımıyla. Aslında patinaj dediğimiz olay ön ve arka tekerlek dönüş hızlarının eşit olmaması durumudur.

Yani mesela gaza fazla yüklendiğinizde arka tekerlek, ön tekerlekten daha fazla tur atmaya başlar.

Özellikle kalkışlarda fazla gaz verdiğinizde bu durumu çok yaşamışsınızdır.

İşte ön ve arka tekerlekte bulunan sensörler tekerleklerin dönüş hızını sayar ve bu bilgiyi beyne iletir. Herhangi bir eşitsizlik durumunda beyin bunu tehlike olarak algılar ve turları eşitlemeye çalışır.

TCS hakkında daha teknik ve geniş bilgi için videomuz haırlık aşamasında. Çok yakında izleyebilirsiniz.

(Visited 15 times, 1 visits today)

Yazar hakkında

admin MotoVideo Yöneticisi

İlginizi çekebilir