fbpx

2.Dünya savaşı ve Rus motosikletleri

2. Dünya savaşına damga vuran teknolojilerden bir tanesi de motosikletler.

Bu belgesel film 2 bölümden oluşuyor ve savaş sırasında Rus motosiklet endüstrisinin gelişimini anlatıyor. 2. Bölümü videonun altındki linkten izleyebilirsiniz. Maalesef video Rusça ama alt yazıyı açarak izleyebilirsiniz.

1920 ve 30’lu yıllarda Sovyet sanayisi büyük bir atılım yaptı. Yıllar içinde ülkede yeni bir sanayi ortaya çıktı ve Rus motosikletler Kızılordu saflarına katıldı. Fakat Nazi Almanyası’na dayanacak güç ve yeterlilikte değillerdi.

Savaşın ilk yıllarında Alman birlikleri motosikletleri kullanma taktiklerini mükemmelleştirdi. Özellikle Barbarossa* operasyonunun başında Alman motosikletleri SSCB’de başarıyla kullanıldı. Sovyet endüstrisi düşmana dayanmak için mümkün olan en kısa sürede ordu motosikletlerini üretmeli ve iyileştirmeliydi.

*Barbarossa Harekatı İkinci dünya savaşında Almanya’nın 22 haziran 1941 tarihinde Sovyetler Birliğini isgal icin baslattiğı dünya tarihinin en büyük kara harekatı ve Alman kaynaklarında verilmiş olan kapalı addır. Aynı zamanda II. Dünya Savaşı’nın Doğu Cephesi’ni açan harekâttır. Tarihin en geniş çaplı askeri harekâtı olarak nitelendirilir.Hitler Ağustos 1939 da Sovyetler ile imzaladığı saldırmazlık anlaşmasını bozup 3 milyonun üzerinde asker ile kuzeyden güneye ikibin millik bir cephe açıp günde 65 kilometre ilerlemeye başladı. Kuzey merkez ve güneyden ilerleyen birlikler Leningrad, Moskova ve Kiev’e doğru ilerlemeye başladılar. Rusların ise doğu cephesinde 3 milyon kadar askeri bulunmaktaydı ve Almanların iki katı uçak ve tanka sahiplerdi. Sovyet uçaklarının büyük bir kısmı operasyonun ilk gününde yok edildi. Piyade arasında bulunan Sovyet tankları Almanların sadece tanklardan oluşan birliklerine karşı etkili olmadı.
Almanların birinci amacı sovyet ordusununun içerlere doğru çekilmesine fırsat tanımadan savaşı hemen bitirip Moskovayı ele geçirdikten sonra Uralların arkasındaki sanayi bölgelerini ise hava harekatları ile yok etmekti. Stalin ise tam olarak Almanların istediğini yapıp Almanlara karşı durması imkansız olan ordunun geri çekilmesine izin vermeyip Sovyetlerin milyonlarca kayıp vermesine neden oldu.
Alman birlikleri Moskova’ya olan mesafenin üçte ikisini kat ettikten sonra Hitler büyük bir hata yaparak Moskova ya doğru olan ilerlemeyi durdurup zırhlı birlikleri güneydeki  birliklere yardım için gönderdi. Bu cephelerin kazanılmasından sonra altı hafta bekleyen Moskova saldırısı tekrar başladı, iki hafta içinde yolun büyük bir kısmını bitirip 650 bin esir aldılar. kışın bastırması ile asfaltsız Sovyet yolları Alman tanklarının ilerlemesini yavaşlattı ve soğuğun bastırması ile de 5 aralıkta Alman birlikleri Moskovaya 30 km kala durmak zorunda kaldılar. Almanların durmasından bir kaç gün sonra Sibiryadan gelen birliklerle desteklenen Sovyet birlikleri karşı saldırıya geçtiler, bu geride herhangi bir savunma hattı oluşturmayan ve soğuktan dolayı donan toprakta bunu yapması artık imkansız olan Almanlar için sonun başlangıcı oldu.

(Visited 86 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!