fbpx
harley-davidson-logo

Harley Davidson

Harley-Davidson Motor Company, bir Amerikan motor şirketidir. Marka adı, şirketin kurucusu olan William Harley ve Arthur Davidson’ın soyadlarından gelir. Merkezi Milwaukee, Wisconsin bulunmaktadır. Amerika’nın ve dünyanın en büyük motor üreticisidir. Şirket, hızları nedeni ile çoğunlukla polis merkezlerine üretim yapmaktadır. I. ve II. Dünya Savaşları’nda ABD ordusuyla yaptığı işbirliği ile büyük ölçüde gelir sağlamış ve bugün geldiği noktaya ulaşmıştır

Motosiklet modelleri

  • Harley Davidson Street
  • Harley-Davidson Sportster
  • Harley-Davidson Dyna Glide
  • Harley-Davidson Softail
  • Harley-Davidson VRSC
  • Harley-Davidson Touring
  • Harley Davidson CVO modelleri

HARLEY-DAVIDSON MOTOSİKLET TARİHİ ve MOTOSİKLET MODELLERİ

Tarih boyunca, bir Harley-Davidson motosiklet sahibi olmak, çoğu insan için özgürlük otobanında yol almakla, yaşamın rutin sıkıntılarından bir nebze olsun sıyrılmakla ya da kendini ifade etmekle aynı anlamı taşımıştır.  Dünyanın dört bir yanındaki Harley-Davidson sahiplerini motosikletlerine bu kadar bağlayan, motorlarının sesi, enerjisi ve verdiği özgürlük duygusudur. Tarihi gururlarla dolu olan Harley-Davidson’ın öyküsü de 20. yüzyılın hemen başında başlar. Öykünün başlangıcında oldukça mütevazi, ufak bir şirket olan Harley-Davidson yıllar geçtikçe büyüyecek Amerikan kültürünün en tanınmış simgelerinden birisi olacaktır.

İçten yanmalı bir motora sahip olması nedeniyle, modern anlamda ilk motosiklet kabul edebileceğimiz Daimler Reitwagen’ın 1885 yılında tarih sahnesine çıkışının üzerinden fazla bir zaman geçmeden birçok Amerikalı girişimci, bir motosiklet üretme sevdasına kapılmıştır. Ne var ki bu düşlerin büyük çoğunluğu başarısızlıkla sonuçlanmaktan kurtulamamıştır.

1901 yılında Milwaukee, Wisconsin’de henüz 21 yaşında genç bir girişimci olan William S. Harley de bu rüyaya kapılanların arasındadır. Bu tarihte sıradan bisikletlere monte edilebilecek ilk tasarımını tamamlamış olan Harley, şimdi bu tasarımı daha da geliştirmenin yollarını aramaktadır. Yaptığı tasarımı çocukluk arkadaşı ve kapı komşusu olan Arthur Davidson‘a gösterir ve ikili bu yeni motoru geliştirmek için birlikte çalışmaya karar verirler.

Yaklaşık iki yıllık bir çalışmanın ardından 1903’te ilk motosiklet tamamlanır ve yine aynı yıl derme çatma ufacık tahta bir barakada Harley-Davidson Motor Company’nin ilk temelleri atılır. Ne var ki, ikili kısa süre sonra ilk motosikletlerinin yeterince güçlü olmadığını, Milwaukee caddelerinin mütevazi yokuşlarını bile pedal yardımı olmaksızın çıkamadığını fark ederler. Fakat bu ilk başarısızlık azimlerini kırmak yerine onları çok daha fazla çalışmaya sevk eder. İlk motorları onlar için çok iyi bir mühendislik deneyimi olmuştur. İkisi de çok daha dayanıklı bir araç yapmaları gerektiğinin farkındadır.

İlk Harley- Davidson Motosiklet: Serial Number 1

Hiç vakit yitirmeden dairesel şasi diye tanımladıkları şasi ve motorun geliştirilmesine başlanır. Böylece arka tekerleklere çok daha fazla güç aktarılacak ve hedeflenen güce ulaşılabilecekti. Yeni motorun tasarımında bu sefer oldukça yetenekli bir mühendis de kendilerine yardım etmektedir: Motor teknolojilerinin öncüllerinden Ole Evinrude. Yeni motorun tasarımı kısa sürede bitirilir. Çalışmaların meyvesi alınmış, bu sefer başarmışlardır. Arşivlere ‘Serial Number 1′ adıyla geçen bu motosiklet, Harley Davidson’ın doğrudan satış için ürettiği ilk motosiklettir. Günümüzde, Harley-Davidson merkez binasının lobisinde halen daha ziyaretçilere sergilenmektedir.

İlk Harley

1904 yılında ilk Harley-Davidson satış mağazası Chicago’da açılır ve bir yıl sonra, 1905’te, Harley Davidson tarihinin ilk zaferi gelir: Bağımsızlık Günü kutlamaları kapsamında 4 Temmuz 1905’te Chicago’da yapılan motosiklet yarışında, Harley-Davidson tüm rakiplerini geride bırakarak birinci olmuştur.

Harley-Davidson artık adını duyurmaya başlayan bir markadır. İlk merkezleri olan derme çatma barakadan taşınmanın, daha büyük bir merkez inşa etmenin zamanı çoktan gelmiştir. 1906 yılında, günümüzde Harley-Davidson’ın genel merkezi olarak kullanılan Chesnut Sokağı’ndaki yeni ve çok daha büyük binaya geçilir. Artık tam zamanlı çalışan 6 işçiye de sahiptirler. İşler o kadar hızlı büyümektedir ki, 1907 yılında William A. Davidson da çalıştığı fabrikadan ayrılarak kardeşine katılmış, yalnızca bir yıl içinde çalışan işçi sayısı 18’e yükselmiş ve polis teşkilatına ilk satışlar başlamıştır. 1925’e gelindiğinde, ABD’deki yaklaşık 2.500 polis birimi bir Harley-Davidson motosiklet sahibi olacaktır.

HARLEY- DAVIDSON  BAR AND SHİELD LOGOSU

Artık firmayı temsil edecek, insanlar baktıkları zaman karşısındakinin bir Harley-Davidson olduğunu anlayacakları bir simgeye gereksinim duyulmaya başlanır. Günümüzde Harley-Davidson’ların ayırt edici özelliklerinden biri olan ‘Bar and Shield’ logosu, bu kurumsallaşma arayışlarının bir sonucu olarak 1910 yılında doğar.

Artık hedefleri büyütmenin zamanıydı ve Harley-Davidson’ın sıradaki hedefi iki tekerleğin arasına sığabilecek kadar küçük ama daha güçlü bir motor yapabilmekti. Sorunun çözümü bir silindir daha eklemekten geçiyordu ve V-Twin tasarımı bu sorunun üstesinden gelebilmek için mükemmel bir çözümdü. 1909’da 879 cc hacminde ve 7 beygir gücündeki ilk V-Twin prorotipi Chicago Otomotiv Fuarı’nda tanıtılmıştı. Ama valfteki sorun nedeniyle beklenen verim alınamamış, tasarım yeniden gözden geçirilmeye başlanmıştı. 1911 yılında satışa sunulan yeni tasarım V-Twin modeli büyük bir başarı kazanarak Harley-Davidson’ı motosiklet dünyasının en önemli oyuncularından biri durumuna getirdi ve adını tarihe yazdırdı. Piston ve yanma motorlarını benzersiz biçimde bir araya getiren bu motor, Harley-Davidson’ların o meşhur kükreme sesinin de ana kaynağıdır. 45 derece açıyla duran bu motor, yüzyıl boyunca Harley-Davidson’ın hem görünüşü hem sesi oldu. V-Twin’in çıkardığı bu ses, Harley-Davidson’ın en büyük özelliği haline gelmişti.

1917 yılında ABD’nin Birinci Dünya Savaşı’na girmesi, bir motosiklet üreticisinin üretiminin büyük bir bölümünü orduya ayırması açısından da bir ilkti. Amerikan ordusunun neredeyse tüm motosiklet siparişlerini Harley-Davidson karşılıyordu. Savaş boyunca yaklaşık 15.000 motosiklet ABD ordusuna teslim edildi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında kendini başarıyla kanıtlayan Harley-Davidson, savaşın ardından artık dünyanın en büyük motosiklet üreticisi durumuna gelmişti. Üretim bantları tüm kapasiteyle çalışıyor, her yıl üretilen 28.000 motosikletin büyük çoğunluğu yaklaşık 67 ülkeye ihraç ediliyordu. Ne var ki kapitalizmin doğasında olan kriz ufukta görünmüştü. 1929 yılında tüm dünyayı pençesine alan tarihin en büyük ekonomik krizi Harley-Davidson’ı da derinden sarstı. 1933’e gelindiğinde krizin etkisiyle ancak 3.700 motosiklet satabilmişti ama yine de diğerlerinden şanslı sayılırdı. Çünkü birçok otomotiv üreticisi ekonomik kriz nedeniyle kepenklerini kapatmış, büyük depresyon döneminde Harley-Davidson dışında yalnızca bir tane motosiklet üreticisi ayakta kalmayı başarabilmişti. Birkaç yıl sonra başlayan II. Dünya Savaşı üretimi yeniden ateşledi ve savaş boyunca Amerikan ordusuna yaklaşık 90.000 motosiklet teslim edildi.

BMW, HARLEY DAVIDSON’A MEYDAN OKUYOR

Satışa sunulan ilk Harley-Davidson II. Dünya Savaşı sırasında Harley-Davidson, tarihinin en büyük meydan okumalarından biri ile karşılaştı. Savaş yıllarıydı ve motosikletler zorlu arazi koşulları altında da görevlerini en iyi şekilde yerine getirmek zorundaydılar. Fakat zorlu arazi koşullarında çalışmak zorunda kalan motosikletler aşırı derecede ısınıyor ve bu yüzden çoğu zaman zarar görerek hizmet dışı kalıyorlardı. Alman motosiklet üreticisi BMW’nin mühendisleri aslında basit ama oldukça etkili bir yöntemle bu sorunun üstesinden gelmeyi başarmışlardı. V-Twin motoru farklı bir konumda yerleştirerek Boxer motoru yaratmışlar ve motorun Harley-Davidson’lara kıyasla 56 derece daha soğuk çalışmasını sağlamışlardı. Amerikan ordusu benzer bir tasarımı Harley-Davidson’dan bekliyordu ve kısa bir süre sonra istediğini aldı: XA modeli tüm beklentileri karşılamış ama aynı tarihte en kötü arazi koşullarında çok daha fazla personeli taşıyabilen Jeep tarih sahnesinde yerini almıştı. XA modeli tam kapasite üretime geçemeden piyasadan çekilmek zorunda kaldı.

II. Dünya Savaşı’nın bitmesinden sonra gelen meydan okuma ise çok daha güçlüydü. Japon motosiklet üreticileri herkesin alabileceği kadar uygun fiyatlı motosikletleri ile dün dünya pazarını ele geçirmeye başlamışlardı. Harley-Davidson Japon üreticilerin rekabetine karşı koyamadığından ABD’ye ithal edilen tüm motosikletlere % 40 gümrük vergisi konulmasını istediyse de Japon üreticilerin rekabeti ölümcül ve karşı konulamazdı. Üstelik başka bir darbe de hiç beklemediği yerden, Hollywod’dan gelmişti. Hollwood filmlerinde neredeyse tüm çeteler, kanun kaçakları ve mafya Harley-Davidson kullanıyor, bu ise markanın imajına büyük zarar veriyordu. Harley-Davidson için büyük bir mali kriz başlamıştı.

Harley-Davidson’ı piyasada silinmeden, 1969 yılında AMF (American Machinery Foundry) tarafından satın alınması kurtardı. Ne var ki AMF’nin maliyetleri azaltmak için işçi çıkarması hem grevlere hem de Harley-Davidson’ın üretim kalitesinin düşmesine neden olmuştu. Oysa Harley-Davidson’ı diğer motosiklet üreticilerinden ayıran en büyük özelliği üretim kalitesi idi. Efsane motosiklet markası artık alay konusu olmuş, ‘Hardly Ableson’ gibi takma isimlerle anılmaya başlanmıştı. AMF de Japon üreticilerin rekabetine ayak uyduramamış, sürekli zarar eden Harley-Davidson’ı 1981 yılında on üç yatırımcıya 80 milyon dolara satmak zorunda kalmıştı.

Harley-Davidson 1983 yılında Ronald Reagan’ın ABD’ye ithal edilen 700cc üstü tüm motorlara % 45 gümrük vergisi koymasıyla küllerinden yeniden doğdu. Yeni yönetim ayrıca Japon üreticilerle rekabet etmek yerine Harley-Davidson’ın artık klasikleşen çizgilerine sadık kalmayı tercih etmiş,  maliyeti azaltmak için motosikletin bazı parçalarını kalitesine kanıtlamış yabancı üreticilerden satın almayı benimsemişti. Küreselleşen ekonomi dünyasındaki vahşi rekabet, Harley-Davidson’ı da bu stratejik değişiklikleri yapmaya zorlamıştı. Motosiklette ‘Made in USA’ imajı korunuyordu korunmasına ama çoğu parça artık dış kaynaklıydı. Değişim kısa sürede etkisini gösterdi: Motosiklet tutkunlarının çoğu Harley-Davidson’a geri döndü, satışlar hiç olmadığı kadar yükseldi ve efsane günümüze kadar ayakta kalmayı başardı.

Bugün dünyanın birçok ülkesinde Harley-Davidson tutkunlarını bir araya getiren, onları birbirine bağlayan tanımlamayan bir bağ bulunmakta. İlk Harley-Davidson sahipleri toplantısının tarihi 1908 yılında Chicago’ya kadar uzanıyor. Yani Harley-Davidson sahiplerinin birbirlerine yakınlık duymalarının tarihi de firmanın tarihi ile neredeyse aynı. Başka hiçbir motosiklet markası bu derece sadık, motosikletlerine aşk derecesinde bağlı olan bir kitleye sahip değil. HOG (Harley Owners Group) adı verilen oluşumlarla bir araya gelen her kesimden insan için Harley-Davidson sahibi olmak her dönem için özgürlük ve kendini ifade etmekle aynı anlamı taşıyacak,  bir yaşam biçimi haline gelen Harley-Davidson efsanesi daha uzun yıllar kitleleri peşinden koşturacak gibi.

 

KRONOLOJİK HARLEY-DAVIDSON TARİHİ

1901 : 21 yaşındaki William S. Harley, bisiklete montelenmek için tasarlanmış olan motorun, çizim planını bitirdi.

1903 : William S. Harley ve Arthur Davidson, ilk üretim Harley-Davidson® motosikleti halka sundu. Motosiklet, 3-1/8 inçlik çap ve 3-1/2 inçlik sıkıştırma oranı ile bir yarışçıydı. Çalıştıkları fabrika, 10 x 15 metrelik tahta bir kulübeydi ve kapısında kabaca şekilde kazınmış olarak “Harley-Davidson Motor Company” yazıyordu. Arthur’un kardeşi Walter’da onlara katıldı.
William S. Harley ve Arthur Davidson’un okul arkadaşı olan Milwaukee’li Henry Meyer, 1903 modellerinden birini, direkt olarak kuruculardan satın aldı.

1904 : İlk Harley-Davidson Bayisi, C.H Lang of Chigago, IL, açıldı ve üretilen ilk üç Harley-Davidson motosikletten birini sattı.

1905 : 4 Temmuzda, bir H-D motosiklet, Chicago’daki 15 millik yarışı 19:02 süreyle kazandı. Milwaukee’de, ilk tam zamanlı çalışan işe alındı.

1906 : 28 x 80 metrelik yeni fabrika, sonradan Juneau Avenue ismini alan Chesnut St. arsasına inşa edildi. Personel sayısı altı tam zamanlı çalışana yükseldi. Aynı zamanda, ilk motosiklet kataloğu şirket tarafından üretildi ve “Silent Gray Fellow” lakabı ilk kez kullanıldı.

1907 : Arthur ve Walter Davidson’un kardeşi William A. Davidson, aracı ustabaşı olarak çalıştığı Milwaukee Road demiryolundaki işinden ayrıldı ve Harley-Davidson Motor Company’de işe başladı.
Harley-Davidson Motor Company, 17 Eylül’de anonim oldu. Hisse, dört kurucu arasında bölüştürüldü ve personel sayısı, önceki yıla göre iki katından fazla artarak 18 kişiye çıktı. Fabrika boyutuda ikiye katlandı. New England bölgesini hedef alarak bayi arayışı başladı.

1908 : Walter Davidson, 7. Yıllık Federation of American Motorcyclists Dayanıklılık ve Güvenilirlik Yarışmasında mükemmel bir 1,000 puan kazandı. Yarışmadan üç gün sonra Walter, FAM ekonomi rekorunu galon başına 188.234 mil ile kırdı. Harley-Davidson’un son derece sağlam motosikletlerinin haberi hızlıca yayıldı.
Detroit, MI Polis Departmanı için satılan ilk motosiklet teslim edildi.

1909 : Altı yaşındaki Harley-Davidson Motor Company, ilk V-twin motosikletini tanıttı. 49.5 kübik inçlik motosiklet, yedi beygirlik güç üretiyordu. 45 dercelik açıdaki iki silindir görüntüsü, Harley-Davidson tarihinde en uzun kullanılan ikon oldu. Aynı zamanda ilk kez motosikletler için yedek parça üreten firma oldu.

1910 : Meşhur “Bar & Shield” logosu ilk kez kullanıldı. Bir yıl sonra Birleşik Devletler Patent Ofisinde marka haline geldi.
En az yedi farklı birincilik, Amerika’nın her yerindeki yarışlarda, dayanıklılık yarışmalarında ve Hill Climb’larda kazanıldı. Bu yedi sürücü de Harley-Davidson® motosiklet kullanıyordu.

1911 : “F-head” motoru, 1929 yılına kadar Harley-Davidson motosikletlerine gücünü verdi.

1912 : Milwaukee, Juneau Ave’de ana fabrika binası olacak altı katlı merkezin inşasına başlandı. Ayrı bir Parça ve Aksesuar Departmanı kuruldu.
H-D, Japonya’ya motosiklet ihraç ederek, Birleşik Devletler dışındaki ilk satışları yaptı ve ülke genelinde 200’den fazla bayi açıldı.

1913 : Yarış mühendisi William S. Harley’e, ilk asistan mühendis olarak William Ottaway eşlik etti ve Yarış Departmanı kuruldu. Ayrıca, Forecar teslim kamyoneti ilk kez sunuldu.

1914 : Sepetli motosikletler, Harley-Davidson alıcıları için hazır hale geldi. Debriyaj ve fren pedalları, F-head tek silindir ve çift silindir modeller için sunuldu.
Motor Company, bu yıl resmi olarak motosiklet yarışına katıldı. İlk Yarış Mühendisi William S. Harley oldu. Birkaç kısa yıl içinde Harley-Davidson takımı, spordaki inanılmaz üstünlüğü sebebiyle halk arasında “Wrecking Crew” olarak anılmaya başladı.
İki vitesli arka göbek şanzımanı, sadece iki yıllığına Model 10F için tanıtıldı. William S. Harley tarafından patentlenen tasarım kullanışlıydı fakat aktarma organı işlevlerinin daha da geliştirilmesi için üretimden kaldırıldı ve 1915’de yerine üç vitesli tasarım getirildi.

1915 : Harley-Davidson motosikletler, son ve ana aktarımın aynı tarafta bulunduğu, üç vitesli sürgülü dişli şanzımana sahip oldu.

1916 : Hayranları, dünyanın en uzun sürekli yayınına sahip olan motosiklet dergisini dünyaya sundu.

1917 : Bu yıl boyunca üretilen Harley-Davidson’ların neredeyse üçte biri Birleşik Devletler ordusuna satıldı. Harley-Davidson’un bir departmanı olan Levazım subayı okulu, kendini askeri tamircilere Harley-Davidson motosikletleri öğretmeye adadı ve Temmuz’da açıldı. İlerde servis okuluna dönüşecekti.

Harley-Davidson bisikletlerin satışları başladı. Ayrı parçalar, Dayton’un Davis Sewing Machine Co. firması tarafından yapılıyordu. Bisikletler H-D bayi ağı üzerinden satıldı.

 

1918 : Üretilen Harley-Davidson motosikletlerin neredeyse yarısı, Birinci Dünya Savaşındaki Birleşik Devletler ordusuna satıldı. Savaş sonunda, Ordunun yaklaşık 20,000 motosiklet kullandığı tahmin ediliyor ve çoğu Harley-Davidson. Ateşkes imzalandıktan bir gün sonra Wis. Chippe Falls’dan Onbaşı Roy Holtz, Almanya’ya giren ilk Amerikalı oldu ve bir Harley-Davidson sürüyordu.

1919 : 37 kübik inçlik zıt çift silindirli Sport model tanıtıldı ve deniz aşırı ülkelerde büyük popülerlik kazandı. Sadece, direkt olarak zıt ve düz olan silindir yerleşimi yüzünden değil, aynı zamanda alışılmadık şekilde sessiz olduğu için kendine has olan Sport, hızlı şekilde itibar kazandı.

1920 : 1920 yılında Harley-Davidson, dünyanın en büyük motosiklet üreticisiydi. Yeni Harley-Davidson motosikletler, dünya çapında 67 ülkede 2,000’den fazla bayiden satın alınabiliyordu.
Leslie “Red” Parkhurst, 61 kübik inçlik Harley-Davidson yarış motosikletiyle 23 hız rekoru kırdı. Ayrıca, takım tarafından kazanılan her yarıştan sonra takımın maskotu olan bir domuz, pistte bir kazanma turu ile gezdiriliyordu ve ardından “HOG” (Harley Owners Group) derneği kuruldu.

1922 : İlk 74 kübik inçlik V-twin motor, JD ve FD modelleri üzerinde tanıtıldı. Harley-Davidson bayileri artık 68 ülkede bulunuyordu.
Harley-Davidson sürücüleri, sekiz Ulusal Şampiyonayı da ezip geçti.

1925 : Tüm modellerdeki benzin depoları artık ayırt edici damla şeklini aldı. Bu basit görünüm, sonraki Harley-Davidson’lar için belirlendi.
Joe Petrali, Harley-Davidson için yarışmaya başladı. O, Harley-Davidson’un en başarılı toprak pist yarışçılarından biriydi ve gelmiş geçmiş en başarılı yarışçılardan biri oldu.

1926 : Harley-Davidson tarafından satılan tek silindirli motosikletler, 1918’den beri ilk kez yeniden satılmaya başladı. A, AA, B ve BA modelleri, yan valf ve üst valf motor yapılandırmalarında sunuldu.

1928 : İlk Harley-Davidson çift kam milli motoru, JD serisi motosikletler üzerinde sunuldu. Motosiklet, 85-100 mph hızlara ulaşabiliyordu.
Ön frenler, bütün Harley-Davidson motosikletlerinde sunulmaya başlandı.

1929 : 45 kübik inçlik V-twin motor (sonradan bilinen adıyla “flathead”), D modeli üzerinde sunuldu. Motor, güvenilirliğini o kadar kanıtladı ki, varyasyonları 1973 yılına kadar Harley-Davidson motosikletlerde kullanıldı.

1930 : Bill Davidson, Jr. Jack Pine dayanıklılık yarışmasını 1,000 puanda 997 yaparak kazandı. Farklı sınıflardaki birincilerin hepsi Harley-Davidson® motosikletler kullanıyordu.

1931 : Harley-Davidson’un Indian(Hendee Üretimi) dışındaki tüm rakipleri ortadan kalktı. Indian ve Harley-Davidson, 1953’e kadar tek Amerikan motosiklet üreticileriydi.

1932 : 45 kübik inçlik, üç tekerli Servi-car, 41 yıllık popüler polis ve ticari araç görevine başladı.
Toprak pist yarışında, Harley-Davidson yarışçısı Joe Petrali, beş yıl boyunca ardarda kazandığı AMA Grand National Championship serüvenine başladı. Petrali aynı zamanda 1932 ve 1935 National Hill-Climb Şampiyonalarını da kazandı.

1933 : Kartal tasarımı, büyük benzin depolarına yapıldı. Bu, Harley-Davidson grafik tasarımlarının başlangıcını belirledi (özel sipariş boya işçilikleri hariç). Bu stil kararı, Büyük Buhran’ın sebep olduğu düşük satış rakamlarını canlandırmak için yapıldı.

 

1935 : Harley-Davidson’un planları, araçları, kalıpları ve makineleri Japonya’nın Sankyo Şirketine lisanslamasıyla, Japon motosiklet sanayisi kuruldu. Sonuç Rikuo motosiklet oldu.
Joe Petrali ve Harley Davidson Peashooter motosikleti, tüm on üç American Motorcycle Association National Championship toprak pist yarışlarını kazandı. Petrali bu sırada dört rekor kırdı.

1936 : Harley-Davidson,  üstten valfli, 61 kübik inçlik, EL modelini tanıttı. Artan beygiri ve cesur stil değişimleri ile hızlı şekilde, rocker kutuları sayesinde ‘Knucklehead’ lakabını aldı. Aynı yıl, Motor Company 80 kübik inçlik yandan valfli motoru tanıttı.

1937 : İlk WL modelleri üretildi. Joe Petrali, modifiye edilmiş 61 kübik inçlik üstten valfli Harley-Davidson motosikleti ile 136.183 mph olan kara hız rekorunu kırdı. Aynı gün, 45 kübik inçlik motosikletlerin rekorunu da kırdı.

1938 : Jack Pine Gypsies Motosiklet Kulübü, Sturgis, SD’deki ilk Black Hills Rallisini gerçekleştirdi.
Ben Campanale, Daytona, FL’deki 3.2 millik sahil etabındaki Daytona 200’ün ilk iki yarışını bir Harley-Davidson WLDR ile kazandı.

1940 : WLDR model süren Babe Tancrede, Daytona 200’ü kazandı.

1941 : America, İkinci Dünya Savaşı’na sürüklendi. Askeri üretim için neredeyse bütün sivil motosiklet üretimi durduruldu. Servis Okulu, askeri tamircilerin eğitimi için yeniden Levazım Subayı Okuluna çevrildi.
FL serisinin galası yapıldı.

1942 : Ordu için üretilen diğer motosikletlerin yanında H-D, çölde kullanım için tasarlanmış, yatay zıt silindirlere ve şaft aktarmaya sahip, kendine has XA 750 modelini üretmeye başladı. Savaşın Kuzey Africa’dan uzaklaşması sebebiyle sözleşme iptal edildi. Sadece 1,011 XA üretildi.

1943 : Harley-Davidson, savaş zamanı üretimdeki mükemmelliği sayesinde, dört Ordu-Donanma ‘E’ ödülünden ilkini aldı. Denizaşırı ülkelerdeki Amerikan askerleri, Harley-Davidson motosikletlerle ilk kez karşılaştılar ve bu eve döndüklerinde unutamayacakları bir olaydı.

1945 : Harley-Davidson, savaş süresince askeri kullanım için, neredeyse 60,000 WLA modeli üretti. Daha fazla zaman kaybetmeden, sivil motosikletlerin üretimi Kasımda devam etmeye başladı.

1946 : Harley-Davidson, 45 kübik inçlik flathead WR yarış motosikletini tanıttı. WR, şu ana kadar üretilmiş en iyi yarış motosikleti olduğunu kanıtladı.

1947 : Milwaukee’de düzenlenen yıllık bayiler toplantısındaki katılımcılar, ‘gizli bir mekana’ tren yolculuğu yaptılar ve bu mekan, Capitol Drive’daki yeni satın alınmış tesis oldu. Bu Tesis, savaş sırasında kurulmuş A.O. Smith Pervane Tesisiydi. Harley-Davidson bu tesisi, Juneau Ave.’ye son birleştirme için yeni parçalar göndermesi amacıyla büyük bir atölye olarak kullandı.
Harley-Davidson, klasik siyah deri motosiklet ceketi haline gelecek olan malları satmaya başladı.
Harley-Davidson toprak pist yarışçısı Jimmy Chann, ardarda kazandığı AMA Grand National Championship yarışlarından ilkini kazandı.

1948 : 61 ve 74 üstten valfli motorlara, alüminyum kafalar ve hidrolik valf kaldırıcılarını da içeren, yeni özellikler eklendi. Tek parça, kek tavası şeklindeki krom kaplı rocker kapakları da yeni eklendi. ‘Panhead’ lakabı oldukça mantıklı göründü.
Amerikan yapımı hafif motosiklet üretimi, model S.’in çeşitli versiyonları ile 1966’ya kadar satıldı.

1949 : Hidrolik ön çatallar ilk kez yeni Hydra-Glide modellerinde ortaya çıktı.

1950 : Larry Headrick, AMA Grand National Championship toprak pist yarışını Harley-Davidson ile kazandı.
Harley-Davidson sürücüleri, 24 National Championship yarışından 18’ini kazandı ve altı yeni yarış rekoru kırdı.

1952 : Yandan valfli K modeli, entegre motor ve şanzımanla, çoğunlukla İngiltere’den gelen daha küçük ve sportif motosikletlerle rekabet etmesi için üretildi. K, sonuç olarak Sportster’a evrimleşecekti.

1953 : Harley-Davidson, 50. Yıl dönümünü stille kutladı. Şirketi bu zamanlara getiren motor için bir ‘V’ resmeden, üstündeki barda ‘Harley-Davidson’, üstünde ve altında ’50 years—american made’ yazan, çekici bir amblem yaratıldı. Logonun madalyon versiyonu, 1954 modellerin ön çamurluklarına yerleştirildi.
Indian motosikletin yaratıcısı olan Hendee Manufacturing, iflas etti. Harley-Davidson gelecek 46 yıl boyunca, tek Amerikalı motosiklet üreticisi oldu.

1954 : Toprak pist yarışçısı Joe Leonard, AMA Grand National Championship’i kazandı. Gelecek sekiz yıl boyunca Grand National Championship, Harley-Davidson yarışçıları tarafından kazanıldı.

1955 : Bu yıl, Daytona 200’deki yedi yıllık ardarda şampiyonluğun başlangıcı oldu. Zaferler, Brad Andres, Johnny Gibson, Joe Leonard ve Roger Reiman tarafından paylaşıldı. Hepsi Harley-Davidson KR modeli sürüyordu. Reiman’ın 1961’deki galibiyeti, yeni speedway etabındaydı.

1956 : Yeni genç yıldız Elvis Presley, Enthusiast mayıs sayısının kapağı için, 1956 model KH üzerinde poz verdi.

1957 : Motosiklet camiası, Sportster® adındaki yeni motosikletle tanıştı. 55 kübik incik, üstten valfi motoru ile galaya çıktı ve çıkışından bir yıl sonra, ilk ‘Superbike’ olarak tanınmaya başladı. Bir başka Harley-Davidson geleneği ve efsanesi doğmuş oldu.

1958 : İlk hidrolik arka fren ve yeni arka süspansiyon, yeni Duo-Glide Big Twin modellerinde görüldü.
Yarışçı Carrol Resweber, dört Grand National Championship yarışından ilkini kazandı.

1960 : Harley-Davidson Topper motor scooter tanıtıldı ve Motor Company’nin ürettiği tek scooter platformu oldu.
Harley-Davidson, Aeronatica-Macchi’nin hisselerinin yarısını satın aldı ve Avrupalı, küçük, tek silindir motosikletler üretecek olan, Aermacchi Harley-Davidson birliğini kurdu.
Bu yılki Daytona 200’ü birincilikle bitiren Brad Andres oldu, ilk 14 yarışçı da Harley-Davidson 750 KR modeli sürüyordu.

1961 : Sprint modeli tanıtıldı.

1962 : Harley-Davidson, Tomahawk Tekne üretim Şirketi hisselerinin yüzde 60’ını satın aldı. H-D, motosiklet üretiminde fiberglass’a olan ilginin yükselişini gördü ve kendi bileşenlerini üretmeye başladı. Sonuç olarak, Tomahawk birliği kuruldu ve 1963 itibariyle bir Harley-Davidson tesisi olarak çalışıyor.

1963 : Ralph White, yine bir 750 KR motosikletle, Daytona 200’ü Harley-Davidson için kazanmaya devam ediyor.

1964 : Roger Reiman, AMA Grand National Championship’i Harley-Davidson ile kazandı. Reiman aynı zamanda ilk arka arkaya Daytona 200 şampiyonasını 750 KR ile kazandı.
Üç tekerli Servi-Car, elektrik marşı yerleştirilen ilk Harley-Davidson motosiklet oldu.

1965 : Electra-Glide®, Duo-Glide’ın yerine geçti ve elektrik marşı ile geliştirildi. Electra-Glide, elektrik marşıyla donatılan ilk FL modeli oldu ve Sportster® serisi de yakın zamanda elektrik marşı ile geliştirilecekti.
250cc Sprint CR yarış motoruyla donatılan Streamliner ile A ve C sınıflarında hız rekoru kıran George Roeder, 177 mph ortalama tutturdu.
Harley-Davidson toprak pist yarışçısı Bart Markel, 1965 ve 1966 AMA Grand National Championship yarışlarını kazandı.

1966 : İlk ‘Shovelhead’ motorlar, Panhead’ın yerine geçerek, Electra-Glide modellerinde tanıtıldı.

1968 : Cal Rayborn, ilk ardarda Daytona 200 galibiyetini 750 KR modeli ile aldı.

 

1969 : Harley-Davidson, uzun süredir lüks ürünler üreten American Machine and Foundry Şirketi (AMF) ile birleşti.
Mert Lawill, toprak pist AMA Grand National Championship’i Harley-Davidson takımı ile kazandı.

1970 : C sınıfı yarışlar için gelen yeni AMA kurallarını dikkate alarak, yeni bir Sportster® model olan XR-750 tanıtıldı.
Yarışçı Cal Rayborn, Utah, Wendover yanındaki Bonneville tuz gölü üzerinde  motosiklet ile yapılan kara hız rekorunu kırdı. 256 mph ortalama yapan araç, gücünü tek Sportster motorundan alan, 5 metreye yakın uzunlukta, adeta aerodinamik bir trendi.

1971 : Kişiselleştirme çılgınlığına Harley-Davidson’un cevabı, sportif bir ön taraf (XL serisindekine benzer) ve FL serisinin şasisi ile motorunu birleştiren, FX 1200 Super Glide®’ı tanıtmak oldu. Yeni bir motosiklet sınıfı olan cruiser doğmuş oldu.
Harley-Davidson kar motosikleti üretiminin ilk yılı.

1972 : Yeni, daha güçlü ve daha güvenilir alüminyum alaşım XR-750 çıkış yaptı. Gelecek otuz yıl boyunca dominant toprak pist yarışçısı olacaktı. Toprak Pist yarışçısı Mark Brelsford, AMA Grand National Championship’i bir XR-750 üzerinde kazandı.

1973 : Montaj işlemlerinin PA, York’daki  400,000 metrekarelik modern fabrikaya taşınmasıyla, motosiklet üretimi geliştirildi. Diğer bütün üretim işlemleri Milwaukee veTomahawk’da kaldı. Milwaukee’deki Capitol Drive tesisi, motor üretimine başladı.

1975 : Harley-Davidson’un toprak pist yarışında ardarda dört yıl kazandığı AMA Grand National Championship’in ilk yılı. 1975’de Gary Scott kazandı. Takip eden üç yıl boyunca yarış efsanesi Jay Springsteen şampiyon oldu.

1977 : Harley-Davidson, FXS Low Rider® modelini Daytona Sahilinde halka sundu. Drag stili gidonu, kendine has motoru ve boya işçiliği sayesinde Low Rider, sürücüyü normalden daha alçak bir sürüş pozisyonuna yerleştiriyordu. Aynı yılın devamında Willie G. Davidson Sportster motosikletinin daha dinamik versiyonu olan Cafe Racer çıkarıldı.

1979 : FXEF Fat Bob  tanıtıldı, ‘Fat’ ismi ikili benzin deposu, ‘Bob’ ise kesilmiş çamurlukları yüzündendi.

1980 : Harley-Davidson, titreşim sönümlemesine, lastik izoleli aktarma organlarına ve kendine has sürgülü ön çatala sahip FLT’yi çıkardı. FLT’nin motoru, beş viteslik şanzıman ile sert şekilde cıvatalıydı.
Kevlar bir kayış, son aktarmadaki zincirin yerine geçti. Kayış, daha temiz, daha az ayarlamaya ihtiyacı olan ve daha düşük bakım maliyeti olan bir sistemdi. Kayışın bütün Harley-Davidson® motosikletlerde standart hale gelmesi uzun sürmedi.
Toprak pist yarışındaki AMA Grand National Championship, yine bir Harley-Davidson yarışçısı olan, Randy Goss tarafından kazanıldı.
Harley-Davidson’un tarihi Strugis motosiklet rallisi onuruna çıkardığı model olan FXB Sturgis, kayışa, siyah krom donanımlara ve 80 kübik inçlik bir motora sahipti.
FXWG Wide Glide, 1980 model yılı için sunuldu.

1981 : 26 Şubat tarihinde, on üç Harley-Davidson üst düzey yöneticisi, Harley-Davidson Motor Company’i AMF’den satın alan bir belgeyi imzaladı. Haziran ortalarında, satın alma resmileşti ve ‘The Eagle Soars Alone’ sözü bir toplanma çağrısı oldu.

Scott parker, AMA toprak yarış pistinde Harley-Davidson takımı için yarışmaya başladı. 93 kariyer galibiyeti ve daha inanılmazı, 10 yıl içinde 9 Grand National Champion ünvanı kazanarak, Harley-Davidson tarihindeki en başarılı yarışçı olacaktı.

1982 : FXR/FXRS Super Glide® II’nin lastik izolasyonlu, beş vitesli motoru ve yeni Sportster® modellerinin kaynaklı ve mühürlü şasileri, kaliteye yönelik yapılan yenilikleri gösteriyor.
AMA Grand National Championship’de ilk üçdeki yarışçı, Ricky Graham, Jay Springsteen ve Randy Goss oldu. Bu Harley-Davidson’un toprak pist şampiyonasındaki iki yıllık galibiyetini başlatan yıl oldu. Goss şampiyonluğu 1983’de aldı.
Materials As Needed (MAN) ‘Gereken Kadar Malzeme’ uygulamasına geçildi. Genel anlamda bu, ham maddenin sadece gerektiği zaman satın alınıp yapılmasıydı. Üretim maliyeti büyük oranda azaldı ve kalitede artış oldu.

1983 : Harley-Davidson’un 1983’de, Uluslararası Ticaret Komisyonu’na (ITC) gümrük vergisi kabartma ile ilgi ilettiği dilekçeler başarılı oldu. Bu gümrük vergisi, beş yıllık bir dönem için planlandı ve 700cc’den büyük, tüm ithal Japon motosikletleri için geçerli oldu. Bu, Japon motosiklet üreticilerin, satılmamış motosikletleri Amerikada stoklaması sonucu yapıldı.
Harley-Davidson’un en benzersiz girişimlerinden biri başladı: Harley Owners Group®. Kısaca H.O.G.®, hızlı şekilde dünyanın en büyük fabrika destekli motosiklet kulübü oldu. Altı yıl içinde H.O.G üyeleri 90,000’i aştı. 2000 yılında, 500,000 kişiden fazla üye vardı.
Toprak pist yarışçısı Randy Goss, bu yılın AMA Grand National Championship başarısını aldı.

1984 : Harley-Davidson, 1340cc V²®  Evolution²®  motoru, yeni Softail®’in de içinde bulunduğu, beş farklı modelde tanıttı. Yedi yıllık gelişmenin sonucu olan Evolution motor, her hızda daha çok güç üreten, daha soğuk çalışan, daha temiz ve yağ sızdırmayan bir teknolojiydi. Aynı zamanda yeni Softail tasarımının trend oluşturan metodu; arka süspansiyonların ‘gizlenmesi’ olarak görüldü.

1986 : Başka bir cesur stil ve mühendislik hareketi yapan Harley-Davidson, Heritage Softail®‘i çıkardı. Motor Company, Amerikan Borsasında listelendi, bu Harley-Davidson’un, AMF ile birleşme yılı olan 1969’dan beri, ilk kez halka açık pazarlanmasıydı.
Sportster® motosiklet serisi, Evolution V-twin motora sahip oldu.
Hisselerin çeşitlendirilmesi amacıyla Harley-Davidson, kaliteli karavan üreticisi olan Holiday Rambler Corporation’u satın aldı.

1987 : Harley-Davidson hem iş hemde Amerikan tarihi yapıyordu. H-D, Uluslararası Ticaret Komisyonu ile olan, ağır motosikletlere yönelik beş yıllık gümrük anlaşmalarının erken bitirilmesi için anlaşma yaptı. Sonuç olarak bu hareket, H-D’nin pazar rekabetindeki güvenini gösterdi.
Harley-Davidson, XLH 883 Sportster için olan ‘Buy Back Program‘ı başlattı. Bu program, iki yıllık dönem içinde bir FL ve FX modeliyle tam fiyatına takas sundu.

1988 : Springer on kısım, FXSTS Springer® Softail ile geri döndü. Aynı zamanda Sportster 1200 tanıtıldı. Harley-Davidson 85. yıl dönümünü, 60,000 den fazla hayranla Milwaukee’deki bir toplantıyla kutladı.
Hatırlanmaya değer şeyler, Harley-Davidson motosikletler ve Harley-Davidson sürücüsünün zengin tarihini gösteren Harley-Davidson Gezici Müze yola koyuldu.
Scott Parker, dokuz AMA Grand National Championship galibiyetinden ilkini kazandı. Toprak pist motosiklet yarışı tarihindeki egemenliğinin eşi benzeri yoktu.

1990 : Çıkışından itibaren FLSTF Fat Boy®, tam anlamıyla motosiklet dizaynının modern bir efsanesi oldu.

1991 : 31$ milyonluk son teknoloji boyama tesisinin yapımı, PA, York fabrikasında başladı. 1992 yılında tamamen kullanılabilir hale geldi.
Dyna serisi motosikletler, ilk olarak 1991 FXDB Dyna Glide Sturgis® ile çıkış yaptı.

1993 : Harley-Davidson, 90. Yıl dönümünü Milwaukee’deki bir Aile Toplantısıyla kutladı. Tahmin edilen 100,000 kişi, motosiklet geçidinde sürdü.
Harley-Davidson, Buel Motosiklet Şirketi’nin küçük bir hissesini satın aldı. Erik Buell bu Şirketi Harley-Davidson® XL 883 ve 1200 motorlarıyla Amerikan spor motosikletleri üretmek için kurmuştu.

1994 : Çift üstten kam milli, su soğutmalı VR1000 modelini tanıtmasıyla Harley-Davidson, Superbike yarışına da girmiş oldu.
Klasik tasarımlı FLHR Road King® tanıtıldı.

1995 : 30. yıl dönümü Ultra Classic® Electra Glide®, seri girişli elektronik yakıt enjeksiyonuna sahip ilk Harley-Davidson üretim modeli oldu.

1996 : Yeni son teknoloji Parça ve Aksesuar Dağıtım Merkezi, WI, Franklin’de açıldı. 1997’nin başlamasıyla, orjinal depo olan Juneau Avenue’deki tüm envanter, yeni 250,000 metre karelik tesise taşındı.

1997 : Yeni 217,000 metre karelik Ürün Geliştirme Merkezi, Milwaukee’deki Capitol Drive fabrikasının yanına açıldı. Bina, Willie G. Davidson’a ithaf olunmuştu.
Capitol Drive’daki Aktarma Organı İşlemleri, FL motor ve şanzıman üretimini, Menomonee Falls’daki yeni satın alınan fabrikaya taşıyarak genişletti. XL motorlar ve şanzımanlar ile Orijinal Parça İmalatı, Capitol Drive’da kaldı.
Harley-Davidson, XLH 883 Sportster için olan ‘Buy Back Program’ı başlattı. Bu program, iki yıllık dönem içinde bir FL ve FX modeliyle tam fiyatına takas sundu.
Kansas City’deki yeni 330,000 metre karelik fabrika, ilk Sportster’ini üretti.

1998 : Harley-Davidson, 95. Yıl dönümünü kutladı. 140,000’dan fazla sürücü, Milwaukee tarafından kutlamaya yardım etmeleri için sıcak karşılandı.
Brezilya, Manaus’da açılan yeni montaj tesisi, Birleşik Devletler dışındaki ilk işletme oldu.
Harley-Davidson, Buell Motosiklet Şirketi’nin geriye kalan %49’luk hissesini de satın aldı. Erik Buell, Buell Operasyonlarının Başkanı ünvanını aldı.

1999 : Touring ve Dyna motosiklet aileleri, yeni Çift Kam Milli 88® motora sahip oldu.

2000 : FXSTD Softail® Deuce®, sürücülerin ve motosiklet medyasının zevkine sunuldu.

2000 yılı Softail® modelleri, çift kam milli 88’in dengelenmiş versiyonu olan, çift kam milli 88B™ motoru ile donatıldı.
Yakıt enjeksiyonu, yeni Softail serisi motosikletlere 2001 yılı özellikleri arasında sunuldu.
Buell, 2000 model yılı için tek silindirli motosiklet olan Blast®’ı tanıttı. Blast harika yorumlar aldı. Blast, Harley-Davidson ve Buell bayilerinde, yeni sürücüler için bir etap olan Rider’s Edge® Motosiklet Akademisi ile birlikte sunuldu.

2001 : VRSCA V-Rod®, 2002 model yılı için tanıtıldı. VR-1000 yarış motosikletinden ilham alan V-Rod, Harley-Davidson’un yakıt enjeksiyonunu, üstten kam milini ve su soğutmasını barındırıp 115 beygir üreten ilk motosikletiydi.
Harley-Davidson Racing, takımın en yeni üyesini açıkladı: 17 yaşındaki Jennifer Snyder, Formula Usa National Dirt Track Series ulusal yarışmasını kazanan ilk kadın oldu.
Harley-Davidson, Ürün Geliştirme Merkezinde (Milwaukee) ve aynı zamanda WI, Tomahawk ile PA, York tesislerinde yapılan genişlemeleri duyurdu.

2002 : Yeni Buell® Firebolt® sahneye çıktı.
Open Road turu Haziranda ilk kez GA, Atlanta’da, Harley-Davidson’un yaklaşan 100. Yıl Dönümünü kutlamak için başladı.

2003 : Buell Motosiklet Şirketi, Lightning® XB9S‘yi çıkarttı.
250,000’den fazla insan, Open Road Turunun son durağı ve Harley-Davidson’un 100. Yıl Dönümü kutlaması için Milwaukee’de toplandı.

2004 : 2004 model yılı için Sportster® ailesi, lastik motor desteği, yeni bir şasi ve daha geniş arka tekere sahip oldu. Bazı Sportster® modelleri yeniden tasarlanmış benzin deposu ile donatıldı.
FLHRSI Road King® Custom tanıtıldı. Alçak arka süspansiyona ve geniş gidona sahip olan FLHRSI, klasik Harley-Davidson motosiklete bir plaj stili kazandırdı.
Screamin’ Eagle/Vance & Hines Harley-Davidson drag yarış takımından Andrew Hines, ilk NHRA Powerade Pro Stock Motosiklet Şampiyonasını 21 yaşında, NHRA tarihinin en genç şampiyonu olarak kazandı.

2005 : XL 883L Sportster® 883 Low, Sportster® serisine daha alçak bir oturuş pozisyonu getiriyor.
FLSTNI Softail® Deluxe, Softail® serisine şık bir tasarım ve 1939 Harley-Davidson motosikletleri andıran bir boya planı ekliyor. Aynı zamanda FLSTSC/I Softail® Springer® Classic, 1940’ların tasarımını yeniden hayata döndürüyor.
Andrew Hines, ikinci NHRA Powerade Pro Stock Motosiklet Şampiyonasını kazanıyor. Yine Screamin’ Eagle/Vance & Hines Harley-Davidson takımından G.T. Tonglet, ikinci oluyor.
Harley-Davidson ve Müsküler Distrofi Derneği (MDA), ortaklıklarının 25. Yıl dönümünü kutluyor.

2006 : İlk 6 vitesli şanzımanlar, 2006 model Dyna™ motosikletler ile sunuldu. FXDB/I Street Bob™’da Dyna™ ailesine katıldı.
Daha düşük profilli bir touring motosiklet olan yeni FLHX/I Street Glide™, 2006 model yılı içinde bulunuyor.
Harley-Davidson, 2008’de açılması planlanan ve Milwaukee’de bulunan yeni müzenin planlarını açıklıyor.
Harley-Davidson, Beijing Feng Huo Lun (FHL)’yi Çin’deki ilk yetkili Harley-Davidson bayisi olarak görevlendiriyor.

2007 : Eddie Krawiec, Screamin’ Eagle/Vance & Hines Harley-Davidson NHRA Pro Stock Takımına katıldı.
Kenny Coolbeth, arka arkaya kazandığı AMA Flat Track Twins Championship’in ilkini kazandı.
XL 1200N Nightster siyah jantları, çatal tozlukları ve yandan takılmış plakalığı ile alıcıya sunuldu.
2008 model yılı için duyurulan FXCWC Rocker, Harley-Davidson’un ilk arka maşa monteli çamurluğuna ve çift kişilik tek selesine sahip motosikleti oldu.

2008 : Touring ailesi daha uzun teker açıklığına, daha alçak oturuş pozisyonuna ve daha iyi hareket kabiliyetine sahip olan yeni şasiye sahip oldu.
Yeni Harley-Davidson Müzesi, 12 Haziran’da Milwaukee’de açıldı. 6. ve Canal caddesinde bulunan Müze, yüzlerce klasik ve custom motosiklet, interaktif sergiler ve daha önce görülmemiş filmler ve fotoğraflar sergiliyor.

 

Tüm dünyadan sürücüler, geleneği devam ettirerek, Harley-Davidson’un 105. Yıl dönümünü Milwaukee’de kutlamak için toplandı. Sürücüler ve bayiler, MDA için 6.7$ milyon bağışladı. Gösteride Foo Fighters ve Bruce Springsteen’de bulunuyordu. Aynı haftasonu HOG, 25. Yıl dönümünü kendi partisiyle kutladı.
Kenny Coolbeth, arka arkaya üçüncü Grand National Championship’i kazandı. Drag pistinde Eddie Krawiec, beş yıllık dönemde Harley-Davidson için dördüncü NHRA Pro Stock ünvanını kazandı.

2009 : Harley-Davidson, Hindistan’a açıldığını duyurdu.
AMA Flat Tack takımı yine başka bir Grand National Championship’i kazandı, bu sefer birinci bitiren Jared Mees oldu.
2009 model yılı, Harley-Davidson’un ilk üç tekerli motosikleti olan, yeni FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic‘i halka satışa sundu. Aynı zamanda tarihten esinlenen ve fabrika custom’u olan Cross Bones çıkarıldı.

2010 : İlk zamanlardaki sade ve custom Sportster’ları hatırlatan XL Forty-Eight tanıtıldı.
Seth Enslow, bir Harley-Davidson XR1200 ile uzun mesafe atlayışında 183.7 metre ile dünya rekorunu kırdı. Önceki rekorlar Bubba Blackwell (1999) ve Evel Knievel (1975) tarafından gururla tutuluyordu.

2011 : Harley-Davidson, H-D1™ ile kişiselleştirmeyi standartlaştırdı ve sürücülerin fabrika çıkışlı custom motosikletler alabilmesini sağladı.
Eddie Krawiec, 2011 sezonunda Harley-Davidson’un beşinci drag yarışı ünvanını kazandı.

2012 : Softail Slim™ ve Seventy-Two™, 2012 model yılı için eklendi.

2017 : Oldukça radikal bir kararla elektrikli motosiklet üretileceği duyuruldu

2018 : Şirket Amerika’da bulunan merkezini ve üretimi avrupaya taşıma kararı aldı. Üretilecek ilk elektrikli motosikletin prototip ortaya çıktı.

(Visited 519 times, 1 visits today)

Videolar