fbpx
suzuki-logo

Suzuki

Suzuki Motor Şirketi, Japon bir pamuk çiftçisinin oğlu olan Michio Suzuki tarafından kuruldu. Tokyo’ya 200 km mesafede küçük bir kasaba olan Hamamatsu’da 1887 yılında doğdu. Michio, büyümesiyle, genç, girişimci bir marangoz oldu. Yıl 1909, 22 yaşındayken, pedallı bir tahta dokuma tezgahı üretti ve ürününü satmaya başladı. Suzuki Dokuma Tezgahı Firmasını kurdu. İşler yolunda gitti, sipariş stoğu büyüyordu ve Michio Suzuki makinesini ipek endüstrisi için daha da geliştirdi. Yeni, çok daha sofistike makineler geliştiriliyordu ve işlerde patlama yaşanıyordu.

11 yıl sonra 1920’de, Michio Suzuki işini borsa ile tanıştırmak istedi. Küçük aile şirketlerinin zamanı çoktan geçmişti; Michio Suzuki’nin, büyüyen marketin ihtiyacını karşılamak amacı ile şirketini büyütmesi için sermayeye ihtiyacı vardı. Suzuki Dokuma Tezgahı Üretim Şirketi’nin (Suzuki Jidosha Kogyo) 1920’nin Mart ayındaki kuruluşu, bugün bildiğimiz Suzuki Motor Şirketi’nin başlangıcı sayılır. Şirket 80. yıl dönümünü 2000 yılında kutlamıştı.

Suzuki Dokuma Tezgahı Üretim Şirketi, yatırımları için gereken sermayeyi almıştı ve şirket artık hızlı şekilde büyüyordu. Daha 1922’de, Suzuki Jidosha Kogyo Japonya’nın en büyük dokuma tezgahı üreticilerindendi.

O zamanlar, Japonya şuan bilindiği gibi büyük bir endüstriyel güç değildi. En önemli ithal malzemeleri kumaşlar ve giysilerdi. 1926’da, yeni kurulmuş olan Suzuki Dokuma Tezgahı Üretim Şirketi, güneydoğu Asya ve Hindistan’a dokuma tezgahı ihraç ediyordu. Fakat market yakında doyma aşamasına gelmişti, Suzuki’nin ürettiği yüksek kaliteli dokuma tezgahları neredeyse sonsuza kadar dayanıyordu ve yeni dokuma tezgahları için istek gittikçe azalıyordu. Suzuki, dokuma makineleri dışında şeylerde üretmeyi düşünmeye başladı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan önce Japonya’da neredeyse hiç motosiklet veya otomobil üreticisi yoktu. Soichiro Honda bile ilk motorlu bisikletini 1947’de üretti. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ise yıllardır otomobil ve motosiklet endüstrileri vardı.

Otto Motoru 1876’da Almanya’da patentlenmişti ve Gottlieb Daimler’in ilk motosiklet prototipi olan Einspur 1885’de üretilmişti. Robert Bosch, düşük gerilimli magneto motosikletini 19. yüzyılın bitiminden önce tanıtmıştı ve o zamanda Michio Suzuki ilk dokuma tezgahını tasarlıyordu. Zedel (sonradan NSU), Royal Enfield, Puch, Peugeot, Norton ve Husqvarna gibi Avrupa firmaları ve aynı zamanda Amerikada Indian ve Harley Davidson zaten motosiklet üretiyordu. Avrupada dayanıklılık yarışmaları düzenleyen motosiklet kulüpleri ve motosiklet dergileri mevcuttu.Isle of Man TT yarışı ilk kez 1907’de düzenlendi yani Michio Suzuki dokuma tezgahı işine başlamadan iki yıl önce.

Japonların motosiklet tasarımında öncü olmadıkları kesin. Japon firmalar işe, Avrupalı firmalardan yıllar sonra onların tasarımlarını ve teknik çözümlerini kullanarak girdiler. Fakat hepimiz sonra ne olduğunu biliyoruz; İkinci Dünya Savaşı’ndan yıllar sonra güçlü Japon üreticileri dünyanın motosiklet marketini ele geçirdi.

Ama şimdi savaştan önceki döneme geri dönelim. Suzuki Dokuma Tezgahı Üretim Şirketi etkileyici bir şirketti fakat ürünleri için talep azdı. Suzuki otomobil işine girmeyi düşündü. Japonya’ya yıllık olarak 20.000 araç ithal ediliyordu fakat küçük iş araçlarına olan ihtiyacı karşılayamıyordu. Michio Suzuki market açığını gördü ve ilk hareketini yaptı.

1938’de Suzuki, Austin Seven’a dayalı ilk prototip aracını üretti. Suzuki araştırma ekibi İngiltere’den bir Austin satın aldı, demonte edip üzerinde çalıştı ve birkaç ay sonra 737cc’lik İngiliz aracının bir kopyasını üretebilecek hale geldi. Japonya iyi bir otomobil veya motosiklet yapma hakkında az bir teknik bilgiye sahipti ve Avrupadaki otomobil üreticilerini taklit etmek başlangıç için iyi bir yol olarak göründü.

Ama kötü bir zamanlamaydı. Japonya zaten savaşa hazırlanıyordu. Proje terk edildi ve Suzuki’nin versiyonu olan Austin Seven hiç bir zaman seri üretime geçmedi. Fakat zaten orjinal bir fikir değildi, Nissan’ın ilk otomobili Austin Seven üzerine kuruluydu.

Savaşın yerini, yeniden inşa ve ekonomik düzensizlik içinde geçen bir zaman aldı. Dokuma tezgahlarının üretimi yenilendi fakat 40’lar ve 50’lerdeki dalgalar halinde gelen grevler ve kaoslu savaş sonrası ekonomi neredeyse Suzuki Dokuma Tezgahı Üretim Şirketi’ni yok ediyordu.

Bir hikayeye göre bisiklete motor takma fikri, Sonbaharda bir balıkçılık gezisinden eve bisikletiyle dönen Michio Suzuki’nin oğlu, Shunzo’nun fikriydi. Hiçbir amaç gütmeden sırf kişisel keyif için Shunzo, çizim tahtasına gitti ve kendi bisiklet motorunu tasarladı. Hikaye doğru mudur bilinmez fakat motorlu bisiklet üretimi şirketi çökmenin eşiğinden döndürdü.

1951 Kasım’ında Suzuki Dokuma Tezgahı Üretim Şirketi’nin mühendisleri bisiklete takılabilen bir motor tasarlamaya başladı. Fikir özgün değildi, 100’den fazla başka Japon firması bu fikire sahipti. Soichiro Honda 1946’da Japon ordusu tarafından kullanılmış küçük motorları yenileyerek ve onları bisikletlere takarak kendi Honda Teknik Araştırma Enstitüsü’nü kurdu. Bir yıl sonra Honda kendi motorlarını yapmaya başladı. Suzuki’nin ilk motorlu bisikletini üretime koyduğu sırada Honda (şuan Honda Motor Şirketi) marketin %70’ine sahipti.
36cc Power Free motorundan önce, Suzuki tarafından “Atom” adı verilen bir prototip üretilmişti. Atom hiç bir zaman seri üretime geçmedi.

Suzuki’nin yüksek kaliteli motorlu bisikleti, Japonya’da öne çıkmasını ve büyük bir darbe indirmesini sağladı.

Motor, 36×36 mm “kare” piston-port, iki-zamanlı, bisiklet şasisinin arasına pedalların üstüne yerleştirilen bir motordu. Bisiklete gücünü normal pedal zinciri üzerinden vermekle beraber, sürücünün motor çalışırken serbest pedal çevirmesini sağlayan özel bir zincir gerektiriyordu. Motor aynı zamanda pedal ile desteklenebiliyor veya tamamen sökülebiliyordu. Sistem o kadar yaratıcıydı ki yeni demokratik hükümetin Patent Ofisi, Suzukiye motosiklet araştırmasını sürdürmesi için finansal destek sağladı.

Rakiplerinin çoğunun aksine, Power Free, ordu fazlası veya başka patentli motorlar kullanmak yerine tamamen Suzuki tarafından üretiliyordu. Suzuki, karbüratör ve volan manyetosunu bile kendi üretiyordu.

Power Free, 1951’in sonlarına doğru piyasaya sürüldü ve sadece birkaç ay markette kalıp  esasen geliştirildi. Power Free‘nin çıkışından hemen sonra Japon hükümeti küçük motosiklet sürmek için olan gereksinimleri değiştirdi. 4 zamanlı 90cc veya 2 zamanlı 60cc motorları sürmek için sürücü ehliyeti gerekmiyordu. Suzuki, hemen kapasitesi 60cc ye yükseltilmiş bir motor tasarladı ve 2 vitesli dişli ekledi.

Power Free E1 1952
Power Free E1 1952

Power Free E1 1952
Motor tipi: Hava soğutmalı 36cc 2 zamanlı. 4000 devirde 1 beygir.

1953’de yeni bir model olan Diamond Free tanıtıldı. Power Free ile benzer çizgileri taşıyordu ve aynı vites metodunu kullanıyordu. Motor kapasitesi 58cc (43mm x 40mm) oldu; düzgün alaşımlı yan paneller ünitenin görünümünü düzenledi. Güç çıkışı 4000 devirde 2 beygirdi.

1952_diamondfree_sketch_450

Bu motorlu bisikletlerin üretiminde farklı detay seçenekleri mevcuttu. Özellikle benzin deposu tasarımı, zincir koruma ve egzoz sistemleri, ek olarak farklı tiplerde şasiler, kampana frenler, güçlendirilmiş veya yaylı çatallar ve hatta çarpışma barları mevcuttu.

Diamond Free alışılmış kontrollere sahipti. Kolla işletilen debriyaj, jikle için başparmak kolu ve çevrilen gaz kolu. İki vitesli şansıman, şasinin koltuk tüpüne yerleştirilmiş bir kolla kontrol ediliyordu.

Diamond Free Modeli, Suzuki 1953

Diamond Free 1953:
Motor tipi: Hava soğutmalı 58cc 2 zamanlı 4000 devirde 2 beygir güç. 2 vites.

Her ne kadar batıda bilinmesede Japonya’da binlerce Power Free ve Diamond Free satıldı. 1954’de Suzuki’nin motorlu bisikletleri, “Mini Free”‘nin çıkmasıyla sona erdi. Bu bütün halinde satılan 50cc’lik bir mopeddi.

1954’de Suzuki aylık 6.000 motosiklet üretiyordu ve Haziran 1954’de adını Suzuki Motor Co. Ltd olarak değiştirdi.

Mini Free yinede geleneksel bisiklet şasisine sahip bir motorlu bisiklet tipindeydi. Motor, orta göbeğin önüne yerleştirilmişti ve motordan gelen bir vee kayışı arka tekeri hareket ettiriyordu. Mini Free 1958’e kadar üretime devam etti ve yerini daha geleneksel bir moped olan “Suzumoped”‘e bıraktı.

Suzuki’nin motorlu bisikletlerle olan ilgisi 1959’da tamamen sona erdi. O zamandan sonra 50cc altı motorları genellikle sabit ayaklıklı motorlar oldu.

Colleda COX 1955:

Motor tipi: Hava soğutmalı 123cc 4 zamanlı.

Colleda COX 1955
Colleda COX 1955

Suzuki amblemi, 300 güzel sanatlar akademi öğrencisini katıldığı bir tasarım yarışmasıyla ortaya çıktı. Firma yetkilileri, “Uzlaştırıcı” buldukları büyük “S” harfini, yüzlerce amblem arasından seçti. Amblem, 1961 yılından bu yana Suzuki markasını temsil ediyor.

1962 yılında Suzuki Dünya şampiyonu! Doğu Alman binici Ernst Degner ile, 50 cc sınıfında İngiltere’de yapılan TT yarışında şampiyon oldu.

1962 TT Yarışları

KRONOLOJİK SUZUKİ MOTOSİKLET TARİHİ

1920 : 500.000 Yen sermaye ile Suzuki Loom Manufacturing Co. (Suzuki Dokuma Tezgahı Fabrikası) kuruldu ve Başkanı Mishio Suzuki oldu.
1952 : “Power Free” motorlu bisiklet üretildi.
1954 : Şirketin ismi Suzuki Motor Corporation olarak değişti.
1955 : “Colleda” motosiklet üretildi. “Suzulight” araç üretildi.
1961 : Suzuki’nin Dokuma Tezgahı Fabrikası ile motor üreten fabrikası ayrıldı. “Suzulight Carry” üretildi.
1962 : Suzuki 50 cc sınıfında İngiltere’de yapılan TT yarışında şampiyon oldu.
1963 : Los Angeles’ta Suzuki Amerika kuruldu.
1965 : “D55″ denizmotoru üretildi. Suzuki Fronte 800” üretildi.
1967 : Thai Suzuki Motor kuruldu. Suzuki Fronte” binek araç üretildi.
1968 : “Carry Van” üretildi.

1970 – 1979 Yılları Arasında Suzuki Motosiklet

1970 : Jimny 4×4 (LJ serisi) üretildi.
1971 : GT 750″ motosiklet üretildi.
1973 : Ontario Kanada’da Suzuki Canada Ltd. kuruldu. Jakarta Endonezya’da P.T. Suzuki Indonesia kuruldu.
1974 : “Suzuki Motor Chair Z600” sakat arabası sektörüne girildi. Suzuki prefabrik ev sektörüne girdi.
1975 : Manila Filipinler’de Antonio Suzuki Copr. kuruldu.
1976 : Motosiklette “GS serisi” üretildi.
1977 : “LJ80” 4 çeker araç üretildi. “GS1000 H” motosiklet ihracatı başladı.
1979 : Alto” üretildi.

1980 – 1989 Yılları Arasında Suzuki Motosiklet

1980 : Sydney Avustralya’da Suzuki Australia Pty. Ltd. kuruldu. Jeneratör sektörüne girildi.
1981 : “Gemma 500cc” ‘lik motosiklet üretildi. General Motors ve Isuzu Motors Ltd. ile iş anlaşması imzalandı. 1982 “GSX750 S” üretildi. “LT125” ATV üretildi. Motocross Grans Prix 500 Şampiyonasını Suzuki 6. defa kazandı.
1982 : Pakistan’daki Pak Suzuki Motor Co. Ltd. fabrikasında 4 çeker araçların üretimi başladı. World Road Race Grand Prix 500 yarışında şampiyonluğu kazandı.
1983 : “RG250 Gumma” motosiklet üretildi. “Swift Cultus 1.0. lt binek araç üretildi. Yeni Delhi Hindistan’daki Maruti Udyog Ltd. fabrikasında 4 çeker araç üretimi başladı. 1984 Wanganui Yeni Zelanda’da Suzuki New Zealand Ltd. kuruldu. General Motors Corporation firmasına 1.0lt. ihracatı başladı.
1984 : Fransa’nın Trappes şehrinde Suzuki France S.A. kuruldu. Pekin’de bulunan China National Aerotechnology Import&Export Beijing Corporation firması ile araç üretiminde teknik asistanlık antlaşması imzalandı. World Motocross Grand Prix 125 yarışında şampiyon oldu. Heppenheim Almanya’da Suzuki Motor GmbH kuruldu.
1985 : Yağ soğutuculu “GSXR750” üretildi. Avello S.A. İspanya’da scooter üretimi başladı. Çin ile motosiklet teknik bağlantıları konusunda antlaşma imzalandı. Suzuki Amerika kuruldu.
1987 : Kolombiya’da “Cultus” (Swift) üretimi başladı.
1988 : “Escudo” (VITARA) 4×4 üretildi.
1989 : Cami Automotiv Ontario Kanada’da üretime başladı. Toplam araç üretimi 10 milyona ulaştı.

1990 – 1999 Yılları Arasında Suzuki Motosiklet

1990 : Şirketin ismi Suzuki Motor Corporation olarak değişti.
1991 : Daewoo Shipbuilding & Heavy Machinery Ltd. şirketinin teknik desteği ile Kore’de Araç üretimi başladı. “Cappuccino” 2 kişilik araç üretildi. 1993 Suzuki Egypt SAE’de binek araç üretimi başladı. Çin’de binek araç ve motosiklet üretimi ile ilgili antlaşma imzalandı.
1993 : Magyar Suzuki Corporation Esztergom’da yeni araç üretimi ile açılış seremonisi yapıldı. “Wagon R” üretimine başlandı. Thai Suzuki Motor Co. Ltd.’deki toplam üretim 2 milyona ulaştı.
1994 : Çin ile 2. motosiklet üretim antlaşması imzalandı. Maruti Udyog Ltd.’deki toplam üretim 10 milyona ulaştı.
1995 : Toplam motosiklet ihracatı 20 milyon adet oldu. Yeni tip “Baleno” binek araç üretildi. Elektrikli bisiklet “Love” üretildi.
1996 : Vietnam’da motosiklet ve araç üretimi başladı.
1997 : “Wagon R+” 1.0 litre araç üretildi. Yurtdışı pazarlarına gönderilen araç adedi toplam 10 milyona ulaştı. Suzuki 4 zamanlı denizmotorları ile Şikago’daki “The Marine Trade Exhibit & Conference (IMTEC)’te “Yeni Buluşlar” ödülü aldı. 1998 “Grand Vitara 4×4” ‘un yurtdışı pazarına satışına başlandı. Suzuki ve GM stratejik antlaşma imzaladılar.
1998 : 4 tane mini binek türü araç üretildi. Alto, Wagon R+, Jimny ve Kei’nin tanıtımı yapıldı. Chogquing Changan Suzuki Automobile Co. Ltd. Çin’de binek araç üretimi yapabilmek için Çin Hükümeti’nden resmi onay aldı. “Carry” ticari araç ve “Every” üretildi. 1000 cc’lik “Wagon R+” üretildi. 7 koltuklu 1300 cc “Every+ ” ticari araç üretildi.
1999 : Motosiklet üretimi 40 milyona ulaştı. Thai Suzuki Co. Ltd.’de denizmotoru üretimi başladı. Jiangxi Changha Suzuki Automobile Co. Ltd. ticari araç üretimi için Çin hükümetinden resmi onay aldı. Fuji Heavy Industries Ltd. ile iş antlaşması imzalandı.

2000 – 2005 Yılları Arasında Suzuki Motosiklet

2000 : Sagara fabrikasındaki motor üretimi 1 milyona ulaştı. “Swift” üretildi. “Suzuki Arena” ‘nın üretimine başlandı. General Motors de Argentina S.A. firmasında Suzuki araç üretimi başladı. Yeni 250 cc motosiklet “Grass Tracker” üretildi. World Grand Prix 500’de şampiyon oldu. “Wagon R Solio” üretildi. “DF90” ve “DF115” üretildi. “Grand Escudo” üretildi. 2001 Yeni 1200 cc büyük motor olan “GS1200SS” üretildi. “Aerio” binek araç üretildi. 400 cc klasik amerikan tarzı olan “Intruder Classic” üretildi.
2001 : “GSX1400” motosiklet üretildi. “Intruder Classic 800” üretildi. Elle yürütülen sakat arabaları için elektrik güç takılabilen bir ünite “Kind Chair” üretildi. Motorlu “MC2000S / MC3000S” sakat arabaları üretildi. 7 kişilik 1300 cc “Every Landy” üretildi. “Birdie 90” motosiklet üretildi. 4 silindirli “DF140” üretildi. “Aerio Sedan” üretildi. “MR Wagon” üretildi. “Splash R” üretildi.
2002 : “Jimny Sierra” üretildi. Mini binek aracı “Alto Lapin” üretildi. “Let’s II Standard” üretildi. “Vanvan 200” üretildi. Geniş 650 cc scooter olan “Sky Wave 650” üretildi. “Aggressor 21” isimli balıkçı teknesi üretildi. 2003 “Twin” adı verilen ilk melez 2 kişilik araç üretildi. Japonya’nın en ucuz scooter’ı olan “Choinori” iç piyasa için üretildi. (JPY. 59.800) Basit ekipmanlı ve düşük fiyatlı ET4E, electro-scooter olan 4 çekerli “Senior Car” üretildi. Magyar Suzuki Corporation Macaristan’da “Ignis” üretimine başladı.
2003 : “Senior Car” ET4D Deluxe tipi üretildi. “RM-Z250” motocross üretildi. Kosai fabrikasında 2 “Rüzgar gülü” yapıldı. “SV 1000” motosiklet üretildi. Yeni küçük araç “Wagon R” üretildi. 4 zamanlı büyük denizmotorları “DF200”, “DF225” ve “DF250” üretildi. “Ignis” 2003 yılı “Dünyanın En Güzel Aracı” ödülünü aldı.
2005 : 400 cc “Sky Wave 400SS” motosiklet üretildi. Yeni “Every Wagon ” ve “Every” üretildi. Yeni electro scooter “Towncart” üretildi. “Swift” 2005-2006 dönemi Japonya’nın “En Eğlenceli Arabası” ödülünü aldı. 4 zamanlı “DF25” üretildi.

2005 – 2010 Yılları Arasında Suzuki Motosiklet

2006 : Yeni “MR Wagon” binek araç üretildi. Cami Automotiv Inc. Kanada firmasının toplam araç üretimi 2 milyon oldu. Yeni scooter “Address V50” ve “Address V50G” üretildi. Vietnam’da yeni motosiklet fabrikası üretime başladı. Hindistan’da motosiklet satışlarına başlandı. Fiat ile beraber geliştirilen Sx4 Avrupa’da satışa sunuldu. GM’in payı ‘den %3’e düştü. “Wagon R” ‘ın satışı Japonya’da 2,5 milyona ulaştı. Tayland’daki motosiklet üretimi 5 milyona ulaştı. Yeni spor motosikleti olan “GSR400” üretildi. Suzuki ve Nissan iş ilişkisini artırma kararı aldı. Yeni SUV “Sx4” Japonya’da üretildi. “XL7” ve “Sx4” Amerika’da üretildi. Elektrikli konsept model olan “Mio” “Uluslararası Ev Bakımı & Rehabilitasyonu Sergisi 2006” ‘da tanıtıldı. Konsept araç olan “Project Splash” Paris Motor Show’da tanıtıldı. Yeni “Cervo”, mini binek araç üretildi.

 

Motosiklet Modelleri

 • Power Free
 • Diamond Free
 • Colleda Serisi
 • Mini Free (MF1)
 • Porter Free
 • K Serisi (K10, K11)
 • M Serisi (M12, M15, M30, M31)
 • PE 175
 • RH Serisi (RH66, RH67, RH68…)
 • GV Serisi – Madura (GV700, GV1200, GV1400 Cavalcade)
 • GT Serisi (GT100, GT125, GT185, GT250, GT350, GT380, GT500, GT750)
 • RE 5 Rotary (Wankel Rotary motorlu)
 • RG Serisi (RG50, RG125, RG185, RG200, RG250, RG400, RG500)
 • RGV Serisi (RGV250, RGV500)
 • RK Serisi
 • RL Serisi
 • RM Serisi (RM62, RN63…RM125, RM250)
 • RMX Serisi
 • RN Serisi (RN71, RN72…)
 • RT Serisi
 • RV 125 – Van Van / Tracker
 • S Serisi (S10, S32…)
 • SP 125
 • T Serisi (T10, T20, T21, T90, T125, T200, T305, T350, T500)
 • TC Serisi (TC100, TC120, TC125, TC185, T200, T250, T350)
 • TM Serisi (TM11, TM75, TM100, TM250, TM400)
 • TR 500
 • TS Serisi (TS80, TS90, TS100, TS125, TS185, TS200, TS250, TS350, TS400)
 • X Serisi (X1,X5, X6)
 • XN 85
 • DR Serisi (DR125, DR200, DR350, DR650, DR750, DR800 BIG)
 • DR-Z Serisi (DRZ125, DRZ250, DRZ400)
 • GS Serisi (GS250, GS400, GS425, GS450, GS500, GS550, GS650, GS750, GS850, GS1000, GS1100, GS1150, GS1200)
 • GSF Serisi – Bandit (GSF400, GSF600, GSF650, GSF750, GSF1200, GSF1250)
 • GSR400, GSR600
 • GSX Serisi – Katana / Inazuma / Impulse (GSX400, GSX600, GSX750, GSX1000, GSX1100, GSX1200, GSX1400)
 • GSX-R Serisi (GSX-R250, GSX-R400, GSX-R600, GSX-R750, GSX-R1000, GSX-R1100, GSX-R1300 Hayabusa)
 • RF Serisi (RF400, RF600, RF900)
 • SV Serisi (SV400, SV650, SV1000)
 • TL 1000
 • DL Serisi – VStrom (DL650, DL1000)
 • XF 650 Freewind
 • GN Serisi (GN125, GN250, GN400)
 • GZ 250 Marauder
 • LS 650 Savage
 • VZ Serisi (VZ800 Marauder, VZ1600 Marauder…)
 • VL Serisi (VL250 Intruder, VL800 Volusia, VL1400 Intruder, VL1500 Intruder…)
 • GR 650 Tempter
 • SG Serisi – Goose (SG250, SG350)
 • VX 800
 • TU 250
 • TV 200
 • X 800 Desperado
 • EN 125
 • FXR 150
 • Boulevard Serisi (Marauder, Intruder, Volusia ‘nın devamıdır)
 • AN Burgman Serisi (125cc , 400 cc, 650 cc Scooter)

Kaynak

(Visited 300 times, 1 visits today)

Videolar

Suzuki 1976 Tv reklamı

Suzuki GSX50S Katana!