Alkollü motosiklet hız rekoru kırdı!

Başlığı yanlış okumadınız evet alkollü motosiklet!

Bir çoğunuz editör yanıldı alkollü sürücü yerine alkollü motosiklet yazdı diye düşündünüz biliyorum ama değil. Bu kez alkollü olan motosiklet.

Montana’daki Montgomery İçki İmalathanesi’nin sahibi Ryan Montgomery 1980 model Yamaha XS650 motosikletini modifiye ederek vodka ile çalışacak hale getirdi. Bununla kalmadı bir de onu Bonneville tuz gölüne çıkartıp hız rekoru kırdı.

Düşünüldüğünde vodka ile çalışan bir motosiklet mantıksız geliyor çünkü vodka benzinden pahalı. Fakat bu motosiklette yakıt olarak kullanılan aslında Montgomery’nin fabrikada damıttığı vodkadan arta kalanlar.

Montgomery bu artıkları çöpe attıklarını, aslında iyi bir yakıt olduğunu söylüyor. Alkolün yanıcı özelliğinden yararlanmak isteyen Montgomery, yerel Bonneville eksperi Neil “Mort” Olson’dan destek alarak bu işi başarmış.

Montgomery daha önce hiç yarışmamış ya da motosikletle hız bile yapmamıştı. Sadece bir motosikleti güvenli bir şekilde sürebiliyordu. Üstelik alkol bilindiği gibi çok yanıcı ve çabuk alev alan bir madde. Montgomery güvenliği sağlamak için jetskilerde bulunan ve bileğe takılan cutoff anahtarının aynısını motosiklete monte etti. Böylece düşmesi veya bir kaza durumunda motosikletin derhal stop etmesi sağlanacaktı. Ayrıca çabuk alev alacak tüm kablo ve diğer aksamı ve yakıt hattını yanmaz malzeme ile kapladı.

Yarış öncesi söyledikleri ise Ryan Montgomery’nin cesareti hakkında ip ucu veriyor. ‘Biraz korkutucu’ diyor Montgomery ve ‘hele bunu kendi yaptığın bir motosiklet ile yapmak daha da korkutucu!’ diye ekliyor.

Bonneville organizasyonuna katılan ekip Yamaha XS650’leri ile 181 km/s hızına ulaşarak rekor kırmayı başarıyor. Fakat ne yazık ki daha sonra modifiyeli bir Honda CB750 tarafından geçiliyorlar ama organizasyonun favori ekibi olmayı da başarıyorlar.

 

Montgomery’nin Motosikleti

1980 Yamaha XS650

Rekoru kaptırdıkları Honda

1974 Honda CB750
(Visited 74 times, 1 visits today)
Önceki video Sonraki video
Exit mobile version