fbpx

Aston Martin İmzalı İlk Motosiklet: ‘AMB 001’

Geçtiğimiz hafta duyurusunu yaptığımız Aston Martin imzalı ilk motosiklet EICMA’da ortaya çıktı

Aston Martin’in Brough Superior’la ortak olarak geliştirdiği motosiklet golan 180 beygir gücündeki “AMB 001” sadece 100 adet üretilecek ve ilk teslimat, önümüzdeki yılın sonunda yapılacak.

Dünyanın en popüler otomobil üreticilerinden bir tanesi Aston Martin. Şirket, daha çok süper spor otomobillerle karşımıza çıkıyor ancak bu kez durum, biraz daha farklı. Aston Martin’in Brough Superior’la iş birliğinin sonucu olan “AMB 001” isimli motosiklet şimdi gün yüzüne çıktı. Aston Martin’in ilk motosikleti, şirketin motosikletler konusunda da en az otomobil sektöründeki kadar iyi olduğunu gözler önüne seriyor.

Aslına bakacak olursak Aston Martin’in ilk motosikleti, şirketin popüler araç modellerinden esinlenilerek geliştirilmiş. Tasarım, tamamen Aston Martin mühendislerinin elinden çıkmış. AMB 001’in tasarımı incelendiğinde Aston Martin’in DB, Valkyrie ve Vantage gibi modellerinden izler çok açık bir şekilde görülebiliyor. Dilerseniz şimdi, bu motosikletin genel tasarımını inceleyelim.

Fazlasıyla şık ve modern bir tasarıma sahip olan AMB 001, karbon fiber yapıda bir kaportaya sahip. Motosikletin genel yapısındaki her detay, bu motosikletin ciddi anlamda güçlü olduğunu gözler önüne seriyor. Aslına bakacak olursak bu güçlü yapı, bu motosikletin gerçekten de güçlü olduğunu ortaya koyuyor çünkü AMB 001, 180 beygir gücünde.

AMB 001’in 180 beygirlik gücü, motosikletin sahip olduğu turboşarjlı “V-twin” motordan karşılanıyor. Ayrıca bu motorun her iki şirket için de çok büyük bir önemi var. Bunun nedeni ise bugüne dek ne Aston Martin ne de Brough Superior’ın turboşarjlı motor üzerinde çalışmamış olması.

Aston Martin AMB 001 teknik özellikleri

Motosikletin tasarımı kadar performans dinamiklerinin öne çıkmasındaki en temel etmenlerin başında motorun turboşarj destekli olması yatıyor. 997cc hacmindeki V-twin yapılı bu makinenin ürettiği 180 beygirlik gücün 6 kademeli şanzımanla yere aktarıldığını da özellikle belirmek gerekiyor. Kuru ağırlıklı 180 kilogram olarak açıklanan AMB 001, güç/ağırlık oranına bakıldığında ton başına 900 beygir gibi üst düzey bir seviyede. Söz konusu ağırlık olduğu için işin biraz daha şasi kısmına odaklanmak gerekiyor. Aston Martin tarafından geliştirilen ve Valkyrie‘de de gördüğümüz şasi komponentlerinin tamamında karbon, titanyum ve alüminyum gibi malzemelerden faydalanıldığını görüyoruz. Motosiklette kullanılan renk seçeneği de yine hiper otomobilden bildiğimiz palet ile aynı. Dijital sürücü ekranı, deri sele, double wishbone tipi süspansiyon gibi deneyime doğrudan etki eden ciddi donanımlara sahip olan AMB 001 projesi Aston logosunu ilk kez motosiklete getirirken, 1919’da kurulan Brough Superior’ı da ilk kez V-twin bir blokla aynı cümlede geçirmemize olanak tanıyor. Toplamda sadece 100 adet üretileceği açıklanan motosiklet yaklaşık 93.000 sterlinlik fiyatla alıcı bulacak. Siparişlerini verenlerin ilk parti teslimatları ise 2020’nin ikinci yarısında gerçekleştirilecek

(Visited 114 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!