fbpx

Bir MotoGp motosikletinin gelişimi

bu videoda

Avusturyalı motosiklet üreticisi KTM çok iyi arazi motosikletleri üretmesiyle tanınıyor. Firma sport modellerde pek iddialı olmasa da son 3 yıldır MotoGp’de yer alıyorlar ve bu video KTM’nin Gp motosikleti RC16’nın gelişim sürecini gösteriyor.

Bir MotoGp motosikletini sıfırdan nasıl bir araya getireceğinizi merak ediyorsanız işte size harika röportajlar da içeren iyi bir video. MotoGp hakkında bir çok şeyi pilotlar ya da fanlar tarafından duyuyoruz. Bir de tasarımcı, geliştiriciler gözüyle bakmayı sağlayan bu video, KTM Gp motosikletinin sıfırdan yaratılış sürecini konu alıyor.

KTM Motor Sporları Başkanı Pit Beirer, “motor sporları sınıfının en iyisi olan MotoGP ile mücadele etmek bizim için her zaman bir hayal olmuştu” dedi.

KTM yarış motosikletinin şasisi sürücüye kolayca adapte edilebilmesi ve kolay değiştirilmesi için çelikten yapılmış. Çelik konusunda uzman olduklarını belirten Ktm teknik ekibi yumuşaklığına kadar tüm parametreleri kontrol edebildiğimiz için çelik tercih ediyoruz diyor. Çelik şasimnin bilindiği gbi tek handikapı aliminyuma göre ağır olması.

KTM MotoGP prototip motosikletiyle ilk deneyimini Avusturya, Styria’daki Speilberg pistinde gerçekleştirdi. Bir motosiklet geliştirmenin en önemli bileşeni iyi geri bildirim verebilecek bir pilottur. Milyonlarca küçük şeyi ayarlayıp dengelemek çok zor olsa da bunların çalışırlılığını denetlemek daha zordur ve size somut ve yararlı geri bildirim verebilecek bir binici paha biçilmezdir.

Videonun sonunda bir MotoGP motosikletine monte edilen elektronik aksamı ve motosikletin Motor Kontrol Ünitesinin (ECU) kontrol kaybı olmadan optimum güç için arka tekerleğe giden gücü nasıl yönettiğini gösterir. Mühendis olmayanların anlayabileceği bir şekilde sunulmuştur ve büyüleyicidir.

Hepinize iyi seyirler.

(Visited 45 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!