fbpx

BMW Big Boxer teknik özellikleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor

bu videoda

Eskilerin çizgilerinden ilham alınarak geliştirilen yeni BMW Big Boxer, art deco dönemini akıllara getiren tasarımıyla da bir şaheseri andırıyor.

Aralık ayının ilk haftası içerisinde öne çıkan parçaları üzerinden yüzünü göstereden BMW Big Boxer motoru için teknik rakamlar da detaylandı. Motorrad ekibi tarafından markanın genlerini oluşturan boxer motoru yeniden yorumlayarak geliştirdiği çift silindirli Big Boxer, ayrı bir motor ve şanzıman muhafazasıyla birlikte tahrik edilen üstten subaplı tasarımıyla da dikkat çekiyor. Concept R 18 ve Concept R 18/2 olmak üzere iki farklı Motorrad prototipinin de temelini oluşturan makinenin genel hatlarını yansıtan dış çizgileri ise erkekler için mücevher tanıtımını bir kez daha akıllara getiriyor. Motorun bir motosiklet serisinde şimdiye kadar kullanılan en yüksek kapasiteye sahip çift silindirli yapıyı beraberinde getirdiğini de bilmek oldukça önemli.

Yeni BMW Big Boxer opsiyonel olarak geri vitesle geliyor 1.802cc‘lik hacimle gelen motor 4.750 dev/dk’da 91 beygir güç üretirken, 3.000 dev/dk’dan itibarense 158 Nm maksimum tork sağlayabiliyor. 2.000 – 4.000 dev/dk arasında 150 Nm’nin üzerinde torkun elde edilebiliyor olması da, gücü düşük devilerden itibaren hissettirebildiğinin net göstergesi. Dikey olarak ayrılmış alüminyum motor muhafazasına sahip motorun maksimum devri ise 5.750 olarak tabloya yansıyor. Hava/yağ soğutmalı büyük yivli silindirlere ve silindir kafalarına sahip yeni Big Boxer’ın vites kutusu ve hava giriş sistemi dahil olmak üzere toplam ağırlığı 110,8 kilogram dikkat çekiyor.

Geçmişteki rol modeline paralel olarak Big Boxer’da da iki eksantrik, krank mili üzerinde sola ve sağa yerleştiriliyor. Bu hasas yapı sayesinde, gelişmiş kontrol hassasiyeti ve daha yüksek devir dengesiyle birlikte genel olarak daha sert bir subap tahriki elde edilebiliyor. İlk defa zıplamaya karşı kendiliğinden destekli debriyaj şeklinde tasarlanan motor, vites sert bir şekilde düşürüldüğünde motorun sürükleme torku nedeniyle arka tekerleğin istenmeyen presleme etkisini ortadan kaldırıyor. Opsiyonel olarak tercih edilebilen geri vites, bir ara dişli ve bir elektrikli motorla tahrik edilerek manuel olarak değiştirilebiliyor.

(Visited 41 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!