fbpx

BMW Vision DC Roadster- Motosiklet fişe takıldı

bu videoda

BMW’den yeni elektrikli motosiklet konsepti: Vision DC Roadster

Motosiklette de gelecek elektrikli modellerde mi olacak? Harley Davidson’ın bile elektrikli motosiklet konsepti sergilediği günümüzde parmaklar bunu gösteriyor.

Geçen yılki Milano Motosiklet Fuarı EICMA’da bolca yer bulan bağımsız elektrikli motosiklet modelleri ve firmalarının karyısına şimdi büyükler çıkıyor. BMW elektrikli motosiklet konsepti Vision DC Roadster ile yeni bir gösteri yaptı. BMW motosikletin geleceğe bakışı olarak lanse edilen yeni konsept, Alman markanın motosikletteki yönünü de işaret ediyor.

ABD’de 300 dolar peşinat ve 10 yıl vadeyle satın alınabilen Harley’in bile uzak durmadığı bu lana BMW motosiklet Vision DC Roadster ile giriş yaptı. Yeni motosiklet konsepti elektrikli bir motor ve lityum iyon akülerden güç ve destek alıyor.

BMW mühendisleri, iki yana açılan boxer motor yerine küçülen elektrikli motor sayesinde yenilikçi bir tasarıma da imza atmışlar. Motosikletin gidonu üstte dikey pil ve altında elektrikli motor ile yapılandırılmış. Piller, pratik olarak sökülüp çıkarılabilecek şekilde düşünülmüş.

İsterseniz pilleri alıp evinize çıkabilirsiniz ve orada şarj edebilirsiniz. Tabii kaskınız, montunuz, eldivenlerinizle zaten “Yüklü” iken elinize bir de pilleri almanız işinizi biraz zorlaştırabilir. Siz yine de motorunuzu bir şarj ünitesi prizine bağlamayı denersiniz.

BMW motosikletin dayanılmaz hafifliği

Motosiklet konseptinin bilgilerine bakarsak, hafiflik için karbon fiber ve alüminyum malzemeler tercih edilmiş. BMW AG, Amerikalı Dow ile ortaklığının ürünü olan karbon fiber malzemeyi i3 ve i8 modellerinden sonra motosikletlerinde de kullanacak gibi görünüyor. Malzeme bol nasıl olsa. Kaynağı “bizde”.

Motosiklet aerodinamik açıdan etkileyeci tasarımının yanı sıra LED aydınlatma unsurları ile kendini gösteriyor. LED’siz araç kaldı mı hala?

BMW motosiklet konseptinin iki yanına kulakçık şeklinde soğutma kapakçıkları eklenmiş. Bu parçalar hareketli olarak düşünülmüş. Hareket halinde hnava girişi sağlayan bu parçalar, yavaşlama ve durma pozisyonlarında kendilerini kapatıyor. İşlevselliği mi ona henüz açıklama getirilmemiş.

(Visited 107 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!