Cumhuriyet coşkusu yollara yansıdı

Cumhuriyet coşkusu yollara yansıdı. Türkiye’nin dört bir yanında motosiklet grupları Cumhuriyet Korteji oluşturdu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlandı. Bu coşkuya motosiklet kullanıcıları da motosikletleriyle katıldı. Bursa’nın Osmangazi ilçesinde bir araya gelen 100 motosikletli 140 kmlik konvoy oluşturdu.

Orhangazi Motosiklet Kulübü’nün organizasyonu ile Bursa Motosiklet Kulübü ve Mudanya Motosiklet Kulübü’nden 100 civarında motosikletçi, Cumhuriyet’in 96.Yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet korteji düzenledi.

Orhangazi’de Mehmetçiğe asker selamı, saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan kortej Bursa ve Mudanya’ya kadar yaklaşık 140 kilometrelik parkurda yapıldı. Türk Bayrakları ve sirenlerle süren Cumhuriyet Korteji büyük ilgi gördü.

Cumhuriyet’in İlanının 96.Yıldönümü ve Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Motosikletçiler 140 kilometrelik 100 motosikletten oluşan bir kortej düzenledi. Orhangazi Motosiklet Kulübü organizasyonu ile Bursa bölgesinde düzenlenen ve ilk olma özelliği taşıyan Cumhuriyet Korteji için 100 civarında motosikletçi Orhangazi’de Cumhuriyet Alanı’nda bir araya geldi. Orhangazi Motosiklet Kulübü başkanı Yalçın Kaynak, Bursa Motosiklet Kulübü başkanı Sinan Can İyihuylu ve Mudanya Motosiklet Kulübü Başkanı Erkut Dağlı’nın Cumhuriyet Alanı’nda yaptıkları kısa selamlama konuşmalarının ardından Orhangazi Cumhuriyet Alanı’ndaki Atatürk Anıtı’nda saygı duruşu ve istiklal marşı okundu.

Mehmetçiğe asker selamı

100 motosikletçi daha sonra Cumhuriyet Alanı’nda Suriye’de devam eden Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türk Askerine Asker Selamı gönderdi. Motosikletçiler daha sonra Orhangazi’de şehir merkezinde yaptıkları kısa turun ardından Bursa Nilüfer’e ve oradan da Mudanya’ya kadar 140 kilometrelik bir Cumhuriyet Korteji gerçekleştirdiler. Türk Bayrakları ve marşlarla gerçekleşen korteje vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Rizeli motosikletçiler de Cumhuriyet bayramını coşkuyla kutladı

Rize ‘de bir araya gelen motosikletçiler ve off – road tutkunları, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kortej oluşturdu.Yaklaşık 50 motosiklet ve 15 off – road tutkunu, Türk bayraklarıyla süsledikleri motosiklet ve araçlarıyla Çaykur Didi Stadı yanında toplandı. Rize Motosiklet Derneği Başkanı Yakup Temizel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında bu etkinliği düzenlediklerini söyledi.

Rize ‘de bu etkinliğini ilkini yaptıklarını ifade eden Temizel, “Bu etkinliğimize Rize Off – Road Kulübü Derneği de eşilik etmek istedi. Çok güzel bir kortej yaptığımıza inanıyoruz” dedi.
Rize Off – Road Kulübü Derneği üyesi İnanç Gümüşler de değişik etkinliklere katıldıklarını belirterek, “Hem askerlerimize destek vermek hem de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutlamak istedik. Bayrağımızın dalgalandığı her yerde heyecanımız var.” diye konuştu.
Daha sonra trafik polisleri eşliğinde Karadeniz Sahil Yolu üzerinden Çiftekavak Mahallesi, Atatürk ve Cumhuriyet caddeleri güzergahını takip ederek Rize Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na ulaşan motosiklet tutkunları, burada saygı duruşunda bulunarak, İstiklal Marşı’nı okudu.Güzergah boyunca bazı sürücüler de motosikletçilere eşlik etti.

Motosiklet kulübü konvoyu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçti

İstanbul’da Türkiye Motosiklet Platformu üyeleri, Cumhuriyetin 96. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla kortej oluşturdu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir grup motosikletli, konvoy oluşturarak Kadıköy’den Edirnekapı Şehitliği’ne geldi.Kadıköy Bağdat Caddesi’nde bir araya gelen motosikletli grup, konvoy şeklinde Edirnekapı Şehitliği’ne geldi. Ellerinde Türk bayrakları ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk resimleriyle şehitliğe giriş yapan motosikletliler, anıtın önünde toplandı. İstiklal marşı okuyan grup, daha sonra şehitlerin tarafına dönerek asker selamı verdi.Burada grup adına basın açıklaması yapan Hakan Şener, ilk günkü gibi azim ve kararlılıkla Cumhuriyetin 96. yılında aynı mutluluk ve coşkuyu yaşadıklarını söyledi.

Şener, şunları kaydetti:”Türkiye Motosiklet Platformu üyesi, kulüp ve derneklerimizin ve bireysel motosikletçilerimizin katılımıyla bu yıl 19.’sunu düzenlediğimiz geleneksel 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sürüşümüzü gerçekleştirdik. Türkiye Cumhuriyeti küllerinden doğarak esir ve baskı altında olan uluslara örnek olmuştur. Bugünlere kolay gelinmemiştir. Bugün sıcak yataklarımızda yatıp o günkü yoklukları, savaşları, ızdırabı yaşamayıp o günler hakkında konuşmaya kalkarsak doğru sonuca varamayız. Tarihimizle ilgili değerlendirmeleri dönemine, yerine ve şartlarına göre yaparsak işte o zaman Kurtuluş Savaşı dönemi ve Cumhuriyetin kuruluşu ile ilgili doğru sonuçlara varabiliriz. Yokluktan bir ülkenin nasıl doğduğunu anlayabiliriz. Ülkemiz öyle bir coğrafyada bulunmaktadır ki başımızdaki terör ve dış destekli olaylar maalesef yıllar öncesinden bugüne devam etmektedir.”Açıklamanın ardından şehitler için dua edildi.

Marmaris’te Fener Alayı düzenlendi

Muğla’nın Menteşe ve Marmaris ilçelerinde, 29 Ekim Cumhuriyeti Bayramı dolayısıyla fener alayı düzenlendi.

Menteşe Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan etkinliğe katılan yaklaşık 10 bin kişi 3 kilometre boyunca ellerinde fenerler ve Türk bayrakları ile yürüdü.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, yürüyüş sonunda vatandaşların bayramını kutlayarak, Cumhuriyetin 96. yılını kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Cumhuriyet Meydanı’nda sona eren fener alayının ardından müzisyen Melek Mosso konser verdi.

Marmaris’teki kutlamalar

Marmaris’te ise vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ve meşaleler ile fener alayına katıldı. Kutlamalara katılan motosiklet sürücüleri de konvoy oluşturdu.

Çıldır Mahallesi Atatürk Caddesi’nde başlayan fener alayı Atatürk Meydanı’nda son buldu.

Çok sayıda vatandaş ellerinde bayraklarla marşlar söyledi.

Atatürk Meydanı’nda Aksaz Deniz Üssü Askeri Bandosu konser verdi. Konserin ardından sahne alan “Rampapa” grubu Datça, Marmaris ve farklı yörelerden eserler seslendirdi.

 

(Visited 14 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!

Araç çubuğuna atla