fbpx

Curtiss firması elektrikli Zeus motosikletinin fiyatını açıkladı

Eski adıyla Confederate, yeni adıyla Curtiss firması tamamen elektrikli motosiklet üretimine yoğunlaşacağını daha önce açıklamıştı.

Ağustos ayında bir de tanıtım videosu yayınlayan firma siparişleri almaya başladı. Curtiss Zeus elektrikli motosikleti, iki farklı gövde tipinde sunuluyor.

1 yıldan daha az bir süre önce Curtiss Motorcycles adlı motosiklet firması, yeni bir elekrikli motosiklet prototipi ile ortaya çıkmıştı. Yeni bir markanın yeni bir aracı olan bu motosiklet, Zeus olarak adlandırılmıştı ve ilk kez 2018 Quail Motorcycle Gathering adlı motosiklet etkinliğinde sergilenmişti. Kağıt üstünde her şeyiyle iyi görünen bu motosikletin üretim süreci ise belirsizdi. Şimdi ise Curtiss firması, yakın zaman içinde ilk Zeus’un üretim bandından ineceğini açıklamasının yanı sıra, tamamen elektrikli bu yeni motosikletin fiyatlandırmasını da açıklıyor.

2018’deki EICMA adlı motosiklet fuarında da Curtiss Zeus, iki farklı versiyon ile karşımıza çıkmıştı. Bunlardan birisi Cafe Racer, diğeri de Bobber olarak adlandırılmıştı. Dümdüz bir seleye ve gövdeye sahip olan model Zeus Cafe Racer iken, kıvrımlı hatlara sahip olan model de Zeus Bobber oluyor. Her ikisi de tamamen elektrikli olan bu iki sıradışı tasarımlı motosikletin fiyatları ise bugün, 60.000$olarak açıklandı. Bu da doğrudan kur dönüşümü yaparak düşündüğümüz zaman 340.000 TL’ye denk gelen bir fiyat oluyor.

Fiyatları açıklanan Zeus modellerinin bataryası ve elektrik motoruyla ilgili bir bilgi ise henüz açıklanmadı. Firmanın internet sitesinde alt kısımlara inerek görebildiğimiz teknik özellik açıklamalarına baktığımızda ise Zeus modellerinin 190 beygir güce ve 450 km menzile sahip olacağını görebiliyoruz. Fakat buradaki 450 km’lik menzil değeri biraz fazla iyimser şekilde hesaplanmış gibi görünüyor da diyebiliriz. Çünkü elektrikli motosiklet sektöründe henüz bu menzil değerleri biraz hayal. Ayrıca Curtiss Zeus’ların yüksek güçleri sayesinde 2.1 saniye gibi inanılmaz bir sürede 0’dan 100 km/s hıza ulaşacakları gibi şeyler de söyleniyor.

Bunun dışında motosikletin teknik özellikleri arasında 215 kg’lık ağırlık ve Pirelli Diablo Rosso II lastikler gibi şeyler görünüyor. Son olarak Curtiss Zeus’ların hem Bobber hem de Cafe Racer gövde tipiyle 2020’nin başlarında müşterilere teslim edileceği de belirtilmiş.

Zeus Bobber
Zeus Bobber

 

Zeus Cafe Racer
Zeus Cafe Racer

Kaynak: InsideEVs ve Curtiss Motorcycles’ın Facebook sayfası

(Visited 32 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!