fbpx

Dodge Demon Suzuki Hayabusa ve Kawasaki ZX-14R Drag Yarışı

Amerika Drag Pisti Xtreme Raceway Park’ta bir Dodge Demon motosikletlere meydan okuyor.

Hangisi daha hızlı? Motosikletler mi otomobiller mi? Zaman zaman aklımızı kurcalayan bu sorunun cevabını  bir çok kişi sahada arıyor. Yani yarış pistlerinde. Amerikalı bu Dodge tutkunu da uzun zaman arabasıyla uğraşmış ve benim arabamı geçebilecek bir motosiklet varmı diye merak etmiş.

Aslında motosiklet ve otomobil kıyaslamasında bir genelleme yapmak oldukça yanlış. Motosikletler mükemmel bir güç/ağırlık oranına sahip olduklarından elbette çok çabuk hızlanırlar. Fakat otomobiller bu dezavantajlarına rağmen daha iyi yol tutuş, daha hızlı viraj ve bazı modellerde daha yüksek son hız sağlarlar.

Genelleme yapmadan bire bir bir karşılaştırma için herhalde pistten daha iyi bir yer olamaz. Üstteki videoda Dodge Challenger Demon, bir kaç farklı motosiklet ile drag yarışı yapıyor. Suzuki Hayabusa ve Kawasaki ZX-14R gibi güçlü motosikletlerin stok modelleri ile yaptığı yarışlarda Dodge Demon üstün görünse de modlu motosikletlere gelince işler değişiyor.

6.2 litrelik süperşarjlı V8 motora sahip Dodge Demon, 852 bg güç üretiyor. Suzuki Haybusa 183 bg, ZX-14R ise 193 bg güce sahipler.

(Visited 36 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!