fbpx

Harley Davidson’un 100 yıllık başarı hikayesi

bu videoda

William Harley ve Arthur Davidson: Bu iki arkadaş çocukken mahallede bindikleri bisikletlerle yetinmeyerek 1903 yılında motosiklet üretimi için kolları sıvadılar.

Harley Davidson'un 100 yıllık başarı hikayesi

Harley Davidson’ın yılan hikâyesine dönen motosiklet üretim serüveni; pek çok başarı örneği gibi oldukça vahim başlayıp, mutlu sonla biten bir süreç. Geçtiğimiz yüzyılın başlarında,  ABD bir dönem, motosiklet üreticileri furyası yaşadı ve bu girişimlerden sadece biri hayatta kaldı: Harley Davidson.

Harley Davidson, dünyanın en ünlü motosiklet markası olmasının yanında kuşkusuz bir yaşam biçimi. Peki bu ikonik markanın arkasındaki vizyonerler kimlerdi?

KURUCULARIN ARKA PERDESİ

Harley Davidson kurucuları

Çoğu kişi, markanın muhtemelen Harley ve ortağı Davidson adında bir adam tarafından kurulduğunu tahmin ederdi ki, bu yalan sayılmaz. Fakat daha doğru bir deyişle Harley Davidson, William Harley ve üç Davidson kardeş tarafından kurulmuştu: Arthur, William ve Walter.

BİSİKLET YETMEDİ; MOTOSİKLET ÜRETTİLER

O dönem her çocuk gibi Davidson kardeşler de bisiklete biniyor, sokaklarda turluyorlardı. Bu iki tekerleğin ne kadar ileri gidebileceğini merak etmiş olmalılar ki;  bisikletle çok ilgili olan William, 15 yaşında Milwaukee merkezli bir bisiklet fabrikasında işe başladı. Bir motorlu bisiklet inşa etmek için orijinal fikrin, William Harley’den geldiği ortaya çıktı. Bu yüzden markaya soy isimlerinin verilmesi gerektiği konusunda hemfikirdi.

harley davidson ilk motosikletler

İLK GİRİŞİMLERDE BAŞARI SAĞLANAMADI

Harley ve Davidson, 1903’te ilk motosikletlerini üretip sattıklarında, ülke genelinde ortaya çıkan birçok küçük motosiklet markasından biriydi. Reitwagen motorunun üretilmesinin ardından Amerikalı girişimciler, daha kapsamlı ve daha donanımlı bir motor üretebilmeye çalıştılar. Birçok deneme yapılmış olsa da hiçbirinden başarı sağlanamadı.

HARLEY VE WİLLİAM KAFA KAFAYA VERİP ÇALIŞTILAR

Harley Davidson 1907 yılında kuruldu, William Davidson, resmen iki erkek kardeşi ve Harley’le birlikte güçlerini birleştirdi. Milwaukee’de köklerini kuran Harley Davidson, çalışanları işe almaya başladı ve on yılın sonunda, 45 derecelik hava soğutmalı V-Twin imzasını kullanarak ilk motorunu üretti.

Henüz 21 yaşında olan genç William Harley’ın, bisikletlere monte edilebilecek bir tasarımı mevcuttu. Ancak bunu nasıl gerçekleştirebileceği konusunda hiçbir fikri yoktu.

1900’lü yıllarda, elektrikli üretim araçları küçük parçalar için mevcut değildi. Bu sebeple, bazı parçalar büyük benzinli makinelerde üretilirken bazıları ise demir yolu atölyelerinde gizlice bir araya getiriliyordu.

William Harley ve Arthur Davidson, otomobil almaya parası yetmeyen insanlar için at yerine kullanabilecekleri, tek silindirli motosikletler üretmeye başladı. İlk motosiklet, okul arkadaşları Henry Meyer’a 200 dolar gibi bir fiyata satıldı.

harley davidson fabrika

YÜKSELİŞ İÇİN HAZIRDILAR

İki arkadaşın 2 yıl süren yoğun çalışmalarının ardından, 1903 yılında ilk motorlarını üretebildiler. Yine 1903 yılı içerisinde, soy isimlerinin birleşimi olan Harley Davidson adındaki atölyelerini kurdular. Fakat ilk tasarımları hayal ettikleri gibi olmamıştı. Onlar çok daha profesyonel ve ikonik bir model istiyordu. Motorun gücüne yoğunlaşmaya başladılar. Yeni tasarımlarında, arka tekerleklere daha fazla gücün binmesini sağlayacak sistemi geliştirdiler.

harley davidson dükkan

1904 yılında ilk Harley Davidson bayisi olan C.H Lang of Chicago, üretilen ilk Harley’lerden birini sattı. Bu model 1906 yılında The Silent Grey Fellow ismini aldı. Tarihler 4 Temmuz 1905’i gösterdiğinde ise, Bağımsızlık Günü kapsamında düzenlenen motosiklet yarışının birincisi Harley Davidson oldu. İşte bu başarı, Harley modasını başlatan olaydı.

harley davidson fabrika

HARLEY DAVIDSON BAR AND SHİELD LOGOSU

Artık firmayı temsil edecek, insanların baktıklarında karşısındakinin bir Harley Davidson olduğunu anlayacakları, bir simgeye gereksinim duyulmaya başlandı. Günümüzde Harley Davidson’ların ayırt edici özelliklerinden biri olan ‘Bar and Shield’ logosu, bu kurumsallaşma arayışlarının bir sonucu olarak 1910 yılında doğdu.

MOTOSİKLETTE DEVRİM YAPTILAR

Motor şirketi 1907 yılında kurulduğunda, Arthur, sekreter ve genel satış müdürü olarak görev yapıyordu. Yeni satıcılar bulmak ve bayi ağını kurmak için dünyayı dolaşmaya başlayan gençler, yavaş yavaş ses getirmeye başlamışlardı.

Markanın logosu olan “Bar and Shield” ise 1910 senesinde kullanılmaya başlandı. Birinci Dünya Savaşı’nda Amerikan ordusunun da yer almasıyla beraber, şirket bir anda olağanüstü sayıda sipariş almaya başlamıştı. Polis teşkilatı tarafından kullanılmasıyla birlikte, şirket ani bir yükselişe geçti.  Savaş süresince 15 bin civarında motosiklet üretilip, Amerikan ordusuna verildi. Dünyanın en büyük motor üreticisi haline gelen Harley Davidson, senede 28 bin motor satışı yapabiliyordu.

harley davidson askeri motosikletler

ATILAN TARİHİ ADIMLAR

1903: William Harley ve Davidson kardeşler (Walter ve Arthur) ilk motorsikletlerini, Wisconsin Milwaukee’de ürettiler.

1905 : 4 Temmuz’da, bir HD motosiklet, Chicago’daki 15 millik yarışı 19:02 süreyle kazandı. Milwaukee’de, ilk tam zamanlı çalışan işe alındı.

1906 : 28 x 80 metrelik yeni fabrika, sonradan Juneau Avenue ismini alan Chesnut St. arsasına inşa edildi. Personel sayısı altı tam zamanlı çalışana yükseldi. Aynı zamanda, ilk motosiklet kataloğu şirket tarafından üretildi ve “Silent Gray Fellow” lakabı ilk kez kullanıldı.

1909: Harley-Davidson ilk V-twin motorunu tanıttı. 49.5 kübik inçlik motosiklet, yedi beygirlik güç üretiyordu.

1910 : Meşhur “Bar & Shield” logosu ilk kez kullanıldı. Bir yıl sonra Birleşik Devletler Patent Ofisi’nde marka haline geldi.

1914 : Sepetli motosikletler, Harley Davidson alıcıları için hazır hale geldi. Debriyaj ve fren pedalları, F-head tek silindir ve çift silindir modeller için sunuldu.

1916 : Hayranları, dünyanın en uzun sürekli yayınına sahip olan motosiklet dergisini dünyaya sundu.

1919 : 37 kübik inçlik zıt çift silindirli Sport model tanıtıldı ve deniz aşırı ülkelerde büyük popülerlik kazandı.

1920 : 1920 yılında Harley Davidson, dünyanın en büyük motosiklet üreticisiydi. Yeni Harley Davidson motosikletler, dünya çapında 67 ülkede 2 binden fazla bayiden satın alınabiliyordu.

1922 : İlk 74 kübik inçlik V-twin motor, JD ve FD modelleri üzerinde tanıtıldı. Harley Davidson bayileri artık 68 ülkede bulunuyordu.

1935 : Harley Davidson’un planları, araçları, kalıpları ve makineleri Japonya’nın Sankyo Şirketine lisanslamasıyla, Japon motosiklet sanayisi kuruldu. Sonuç Rikuo motosiklet oldu.

1937 : İlk WL modelleri üretildi. Joe Petrali, modifiye edilmiş 61 kübik inçlik üstten valfli Harley Davidson motosikleti ile 136.183 mph olan kara hız rekorunu kırdı.

1941–45: Harley-Davidson, II. Dünya Savaşı sırasında ABD Ordusu ve müttefikleri tarafından kullanılmak üzere 90 binden fazla motosiklet üretti.

1949 : Hidrolik ön çatallar ilk kez yeni Hydra-Glide modellerinde ortaya çıktı.

1953 : Harley Davidson, 50. yıl dönümünü stille kutladı. Şirketi bu zamanlara getiren motor için bir ‘V’ resmeden, üstündeki barda ‘Harley-Davidson’, üstünde ve altında ’50 years—american made’ yazan, çekici bir amblem yapıldı.

1957: XL Sportster modeli tanıtıldı. Motosiklet camiası, Sportster® adındaki yeni motosikletle tanıştı.

1958 : İlk hidrolik arka fren ve yeni arka süspansiyon, yeni Duo-Glide Big Twin modellerinde görüldü.

1961 : Sprint modeli tanıtıldı.

1965: Bu model Harley-Davidson’un halka açık ilk teklifiydi.

2000 : FXSTD Softail® Deuce®, sürücülerin ve motosiklet medyasının zevkine sunuldu.

2001: Harley Davidson’un ilk kez sıvı soğutmalı motoruyla donatılmış V-Rod piyasaya sürüldü.

2002 : Yeni Buell® Firebolt® sahneye çıktı.

2003: Motor Company, 100’üncü yılını dünya çapında bir doğum günü kutlamasıyla kutladı.

2004 : 2004 model yılı için Sportster® ailesi, lastik motor desteği, yeni bir şasi ve daha geniş arka tekere sahip oldu. Bazı Sportster® modelleri yeniden tasarlanmış benzin deposu ile donatıldı.
FLHRSI Road King® Custom tanıtıldı. Alçak arka süspansiyona ve geniş gidona sahip olan FLHRSI, klasik Harley-Davidson motosiklete bir plaj stili kazandırdı.
Screamin’ Eagle/Vance & Hines Harley-Davidson drag yarış takımından Andrew Hines, ilk NHRA Powerade Pro Stock Motosiklet Şampiyonasını 21 yaşında, NHRA tarihinin en genç şampiyonu olarak kazandı.

2005 : XL 883L Sportster® 883 Low, Sportster® serisine daha alçak bir oturuş pozisyonu getiriyor.
FLSTNI Softail® Deluxe, Softail® serisine şık bir tasarım ve 1939 Harley-Davidson motosikletleri andıran bir boya planı ekliyor. Aynı zamanda FLSTSC/I Softail® Springer® Classic, 1940’ların tasarımını yeniden hayata döndürüyor.
Andrew Hines, ikinci NHRA Powerade Pro Stock Motosiklet Şampiyonasını kazanıyor. Yine Screamin’ Eagle/Vance & Hines Harley-Davidson takımından G.T. Tonglet, ikinci oluyor.
Harley-Davidson ve Müsküler Distrofi Derneği (MDA), ortaklıklarının 25. Yıl dönümünü kutluyor.

2006 : İlk 6 vitesli şanzımanlar, 2006 model Dyna™ motosikletler ile sunuldu. FXDB/I Street Bob™’da Dyna™ ailesine katıldı.
Daha düşük profilli bir touring motosiklet olan yeni FLHX/I Street Glide™, 2006 model yılı içinde bulunuyor.
Harley-Davidson, 2008’de açılması planlanan ve Milwaukee’de bulunan yeni müzenin planlarını açıklıyor.
Harley-Davidson, Beijing Feng Huo Lun (FHL)’yi Çin’deki ilk yetkili Harley-Davidson bayisi olarak görevlendiriyor.

2007 : Eddie Krawiec, Screamin’ Eagle/Vance & Hines Harley-Davidson NHRA Pro Stock Takımına katıldı.
Kenny Coolbeth, arka arkaya kazandığı AMA Flat Track Twins Championship’in ilkini kazandı.
XL 1200N Nightster siyah jantları, çatal tozlukları ve yandan takılmış plakalığı ile alıcıya sunuldu.
2008 model yılı için duyurulan FXCWC Rocker, Harley-Davidson’un ilk arka maşa monteli çamurluğuna ve çift kişilik tek selesine sahip motosikleti oldu.

2008 : Touring ailesi daha uzun teker açıklığına, daha alçak oturuş pozisyonuna ve daha iyi hareket kabiliyetine sahip olan yeni şasiye sahip oldu.
Yeni Harley-Davidson Müzesi, 12 Haziran’da Milwaukee’de açıldı. 6. ve Canal caddesinde bulunan Müze, yüzlerce klasik ve custom motosiklet, interaktif sergiler ve daha önce görülmemiş filmler ve fotoğraflar sergiliyor.

Tüm dünyadan sürücüler, geleneği devam ettirerek, Harley-Davidson’un 105. Yıl dönümünü Milwaukee’de kutlamak için toplandı. Sürücüler ve bayiler, MDA için 6.7$ milyon bağışladı. Gösteride Foo Fighters ve Bruce Springsteen’de bulunuyordu. Aynı haftasonu HOG, 25. Yıl dönümünü kendi partisiyle kutladı.
Kenny Coolbeth, arka arkaya üçüncü Grand National Championship’i kazandı. Drag pistinde Eddie Krawiec, beş yıllık dönemde Harley-Davidson için dördüncü NHRA Pro Stock ünvanını kazandı.

2009 : Harley-Davidson, Hindistan’a açıldığını duyurdu.
AMA Flat Tack takımı yine başka bir Grand National Championship’i kazandı, bu sefer birinci bitiren Jared Mees oldu.
2009 model yılı, Harley-Davidson’un ilk üç tekerli motosikleti olan, yeni FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic‘i halka satışa sundu. Aynı zamanda tarihten esinlenen ve fabrika custom’u olan Cross Bones çıkarıldı.

2010 : İlk zamanlardaki sade ve custom Sportster’ları hatırlatan XL Forty-Eight tanıtıldı.
Seth Enslow, bir Harley-Davidson XR1200 ile uzun mesafe atlayışında 183.7 metre ile dünya rekorunu kırdı. Önceki rekorlar Bubba Blackwell (1999) ve Evel Knievel (1975) tarafından gururla tutuluyordu.

2011 : Harley-Davidson, H-D1™ ile kişiselleştirmeyi standartlaştırdı ve sürücülerin fabrika çıkışlı custom motosikletler alabilmesini sağladı.
Eddie Krawiec, 2011 sezonunda Harley-Davidson’un beşinci drag yarışı ünvanını kazandı.

2012 : Softail Slim™ ve Seventy-Two™, 2012 model yılı için eklendi.

2014 : Harley’in 1974’den beri çıkardığı ilk hafif modeli olan Street 750 ve 500 sunuldu.

2016 : XL1200CX Roadster sunuldu.

2017 : Street 750 tabanlı Street Rod Sunuldu.

2019 : Marka tarihinin ilk elektrikli motosikleti Livewire satışa sunuldu.

BÜYÜK BİR BAŞARI HİKAYESİ

Harley Davidson, bugün hala devam eden en büyük motosiklet olaylarının da arkasında duruyor. Belki de Harley Davidson Motor Company’nin başarısının sırrı, dört kurucunun da gerçek motosiklet meraklıları olduğuydu.

(Visited 179 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!