Hurda motosiklet parçalarını sanata dönüştürüyor

Muğla’nın Menteşe ilçesinde demircilik yapan Ahmet İftar (40), hurdaya ayrılan motosiklet parçalarını birer sanat eserine dönüştürüyor.

Muğla’nın Menteşe ilçesinde demircilik yapan Ahmet İftar (40), hurdaya ayrılan motosiklet parçalarını birer sanat eserine dönüştürüyor. İftar, paslı metallere hayat verip, kılıçtan sehpaya, motosikletten akrebe kadar birçok hediyelik süs eşyası yapıyor.

Menteşe’de 11 yaşındayken çırak olarak başladığı demircilik mesleğini 29 yıldır sürdüren Ahmet İftar, bisiklet, otomobil ve motosikletten çıkan atık malzemelere hayat veriyor. Evli ve 2 çocuk babası İftar, yaklaşık 10 yıldır boş zamanlarında atıklardan sanat eseri ortaya çıkartıyor. İftar, Sanayi Sitesi’ndeki iş yerinin bir odasını, Sanat Müzesi’ne dönüştürdü. Müzede, atıklardan yaptığı saat, tabanca, sehpa, otomobil, motosiklet, kılıç, akrep, sandalye gibi birçok eseri sergiliyor. Hedefinin ileride sergi açmak olduğunu belirten İftar, Bu atıklar işe yaramaz ve çevreyi kirletir. Ben de çevreyi kirletmesin, sanata dönüşsün düşüncesiyle çeşitli figürler yapmaya başladım. Yaptıklarım aynı zamanda atık demirin geri dönüşümüdür. Demirciliğe çıraklıkla başladım. O zamanlarda da sanata ilgim vardı. Yaklaşık 18 yıldır kendi işyerimde çalışıyorum, 10 yıldır da demir atıklarını sanat eserine çeviriyorum. Böylece ortaya birbirinden güzel eserler çıkıyor. İş yerime gelen müşteriler hayran kalıyor. Satın almak istiyorlar ama fiyat biçemiyorum, satmaya da kıyamıyorum. En çok ilgiyi ise kaynak yapan demirci ustası eseri görüyor. Hedefim ileride bir sergi açmak dedi.

(Visited 21 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!

YORUMUNUZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla