Hurda motosikletlerden sanat eserleri

Bodrum’da yaşayan heykeltıraş Rıfat Koçak, 25 yıldır hurdaya ayrılmış otomobil, motosiklet ve bisiklet parçalarını sanat eserine dönüştürüyor.

Kızılağaç Mahallesi’nde yaşamını sürdüren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu 48 yaşındaki Koçak, 25 yıldır hurda malzemeleri heykele dönüştürüyor. Sıra dışı çalışmalarıyla bilinen sanatçı, Bodrum’da sanayi esnafını ziyaret ederek hurdaya ayrılan malzemeleri topluyor. Bu malzemeleri atölyesine getiren Koçak, hayvan veya insan temalı heykel çalışmalarına başlıyor.

Koçak’ın hurda ve metalle sanat eserleri yaptığını bilen bazı komşuları da evlerinde kullanmadıkları metal malzemeleri hurdacıya vermek yerine değerlendirilmesi amacıyla sanatçıya hediye ediyor.

Yaptığı heykeller birçok sergide yer alan sanatçı, bunlardan bazılarını da evinin bahçesinde tutuyor. Koçak’ın en son yaptığı 100 parçadan oluşan ve yaklaşık yarım ton metal malzeme kullandığı 2,5 metrelik boynuzgaga kuşu heykeli de Torba Mahallesi’ndeki bir villanın bahçesinde sergileniyor.

Geri dönüşüme gidecek malzemeler hayata dönüyor

Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atık parçaları değerlendirmek için yaklaşık 25 yıldır heykeller yaptığını söyledi. Heykellerinde genel olarak otomobil, motosiklet ve bisiklet parçaları kullandığını ifade eden Koçak, “Atılan birçok atık malzemeleri bir araya getirerek heykeller yapıyorum. Geri dönüşüme gidecek olan malzemeleri bir şekilde hayata döndürmeye çalışıyorum.” dedi.

“Heykelleri şömine başında veya yatak odasında görmek mümkün”

Atık malzemelerden yaptığı eserlerin birçok evin bahçesinde sergilendiğine değinen Koçak, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar yaptığım birçok heykelim ev, villa, otel ve turizm işletmelerinin bahçelerinde sergileniyor. İnsanlar bu heykelleri sahiplenmek istiyor. Metal, paslı ve soğuk olmasına rağmen, yaptığınız içtenliği ve yumuşaklığı göz önünde bulundurduğunuzda, insanlar bunu evlerinin içine bile alıyorlar. Heykelleri şömine başında veya yatak odasında bile görmek mümkün. Bu eserler iç mekanlarda da yer alıyor diyebiliriz.”

Deniz hayvanlarından esinlendiğini anlatan Koçak, şimdiye kadar denizatı başta olmak üzere, balık, yengeç gibi deniz ürünlerinin yanı sıra, kartal, karga, keçi ve kaplumbağa gibi değişik hayvanlar yaptığını da belirtti.

Sanayicilerle ahbap olmuş

Sanayideki tamircilerle artık ahbap, dost olduklarını aktaran Koçak, “Her gittiğimde benim kullanabileceğim parçaları ayırmış oluyorlar. Çevremdeki insanların evde kullandıkları bir metal eşyaları ‘Bu Rıfat’ın işine yarar’ deyip bahçeme bıraktıkları bile oluyor. Bu çok sevindirici bir şey.” dedi.

Projelerini sürdürmeye devam edeceğine işaret eden Koçak, 6 metrelik bir kayayı oyarak metalle farklı bir figür yapmaya başladığını vurguladı.

Kuşu Endonezya’da görmüş

Villasının bahçesinde atık malzemelerden yapılan boynuzgaga kuşunun heykelini sergileyen diş hekimi Habip Şen ise Endonezya’da bir kuş parkında gördüğü bu kuştan çok etkilendiğini, hatta çift olarak gezen bu türün bir süre omzunda kaldığını söyledi.

Bu durumu sanatçı arkadaşı Rıfat Koçak’a anlattığını kaydeden Şen, “Kendisinin kafasında bir şeyler oluştu. Bu heykel ortaya çıktı. Rıfat Koçak’ın yaptığı eserlere hayranım. Muhteşem bir işçilik ortaya çıktı. Yeni bir bukalemun çalışması da var. Bitiminde onu da evimin duvarına monte edeceğiz.” diye konuştu.

Hurda otomobil ve motosiklet parçalarına sanatsal dokunuş

İZMİR’DE HURDALARDAN GİTARİST HEYKELİ

Benzer bir çalışma da İzmir’de yapılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin makine teknikerleri, hurdaya ayrılan motosiklet, otobüs, kamyon ve vinç parçalarını birer sanat eserine dönüştürmeye devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin makine teknikerleri, hurdaya ayrılan motosiklet, otobüs, kamyon ve vinç parçalarını birer sanat eserine dönüştürmeye devam ediyor. Usta ellerden çıkan son eser “gitar çalan rockçı” oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı’nda görevli otomotiv teknikerleri, boş zamanlarını değerlendirdikleri sanat çalışmalarıyla adeta parmak ısırtıyor. Çöpe atılacak malzemelerden herkesin ilgiyle izlediği heykeller yaratan usta eller,  hurdaya ayrılan otobüs, kamyon, motosiklet ve iş makinelerinden çıkan hurda metaller dışında hiç bir malzeme kullanmıyor.

Makine ve araçlardan çıkan atık malzemelerden heykel yaparak yaratıcılığın sınırlarını zorlayan Büyükşehir Belediyesi teknikerleri, deve kuşundan yusufçuğa, gitardan baykuşa kadar gerçekleştirdikleri çalışmalara şimdi “ustalık dönemi” eserini de ekledi: Gitar çalan rockçı..

Heykelde ne ararsan var

300 kilo ağırlığındaki gitar çalan rockçı heykelinin yapımında 500 adet debriyaj baskı yayı, 50 adet zincir, 10 adet şanzıman dişlisi, 3 adet motor krankı, 2 adet hidrolik piston, 2 adet iş makinesi kova tırnağı, 4 set triger zinciri, külbütör mekanizması, 2 enjektör, 2 filtre koruyucu ızgara, 4 amortisör, muhtelif lama, kafa için defansiyel kovanı,  gitar için metal saç parça ve kaynak telleri kullanan ustalar, son olarak ışıklandırma ve müzik sistemi üzerinde çalışıyor.

Hurda malzemeyi sanata dönüştüren Büyükşehir Belediyesi çalışanları Bünyamin Şahin, Emrah Tahirler, Serhan Ünal, Murat Akıllı, Serkan Çankırı, Murat Güneş ve İbrahim Tayşir, mesai saatleri dışında kalan zamanlarda yaptıkları bu çalışmaların kendilerini dinlendirdiğini ve mutlu ettiklerini söylüyor.

(Visited 79 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!