Kask güvenlik testinde yeni metod-Certimoov

Araştırmacılar gerçek kaza verilerini kullanarak motosiklet ve bisiklet kasklarını test etmek için yeni bir dijital simülasyon geliştirdiler. İlk test sonuçları yayınlandı bile. Şimdi amaç resmi kurumları tepki vermeye ikna etmek.

Strasbourg üniversitesi ve CNRS’ye bağlı Icube laboratuarının biyomekanistleri tarafından oluşturulan Certimoov platformu, daha güvenli kasklar için yeni ve gerçekçi bir test yöntemi geliştirdi. Araştırmacılar mevcut kriterlerin temellerinin 70’li yıllara kadar uzandığını fakat yapılan testlerin yeterli olmadığını belirterek, özellikle eğik şokların dikkate alınmadığını ve bu konu üzerinde 15 yıldan fazla süredir çalışan Strasbourg Üniversitesi’nden Profesör Remy Willinger’ın uyarılarının ciddiye alınması gerektiğini söylüyorlar.

Çalışmaları bazı sigorta şirketleri ve vakıflar tarafından karşılanan Certimoov platformu her biri 3 defa tekrarlanan ve 6 farklı şoka maruz bırakılan 66 kaskla çalışma yaptı.

Deneysel testlerin sonuçlarından  sonra her şok için beyin hasarı riskini hesaplayan dijital bir kafa modeli oluşturuldu . Orijinal karşılaştırmalı yöntem sayesinde, her kask daha sonra 1’den 5’e kadar yıldızlarla derecelendirildi.

Test sonuçlarını şuradan görebileceğiniz platform 6 farklı testi ayrı ayrı derecelendirmiş ve bir de genel derecelendirme yayınlamış. 3 düz zemin ve 3 eğimli zemin kullanılarak yapılan testlerde ayrıca fiyat bilgisi de veriliyor.

Bakalım Certimoov platformunun bu testleri nasıl bir ses getirecek. Sitede yer alan kask test sonuçlarından bazıları şöyle;

Kask güvenlik testinde yeni metod-Certimoov

 

(Visited 43 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!