fbpx

Kawasaki A1R 250cc ve Yeşilin Hikayesi

bu videoda

Kawasaki motosiklet markası yeşil renkle özdeşleşmiştir. Peki bu yeşilin hikayesi nedir ve A1R modeliyle alakası ne?

Yeşilin hikayesi başlığı atıp, videoda kırmızı bir motosiklet niye var diye merak edenlerin merakını gidereyim. Video, modele yakından bakma ve detayları görme imkanı sağlıyor bu nedenle seçtim.

Hikayeden önce Kawasaki A1R modelinden biraz bahsedeyim. Bu model aslında günümüzde bakmalara doyamadığımız Ninja 250’nin atası. 1966 yılında üretimin başlanan A1R 2 silindirli ve 2 zamanlı 247cc bir motora sahip. 9500 devir çevirebilen motor 40bhp gücünde. 5 vitesli A1R sadece 109kg ağırlığında ve saatte 220 km den fazla hız yapabiliyor. Günümüz 250cc motorlarla 170 km/h görünce sevindiğimizi düşünürsek, 220 km/h parmak  ısırttıracak bir hız.

kawasaki A1R

 

Yeşilin Hikayesi

Kawasaki yeşil rengi artık markayla özdeşleşmiş bir renk. Peki lime green olarak bilinen bu rengi Kawasaki ne zaman kullanmaya başladı biliyormusunuz?

Bunun ilginç bir hikayesi var. Aslında rengin kullanımı motosikletlerden ziyade mağazalar için düşünülerek başlıyor. ABD merkezli bir satış firması 1968 yılında ürün tanımayı arttıracak bir renk teklifi almak için bir renk tasarım uzmanından talepte bulunuyor.Aynı yıl, Florida, Daytona Beach’te yarışa katılan bir Kawasaki lime yeşili rengine boyanarak yarışa katılıyor. Hamgi model bu?

Bildiniz. A1R

kawasaki A1R

Bu renk hem yarış takımlarını hem de izleyicileri şaşkına çeviriyor. Çünkü o yıllarda yeşil renk nahoş ve şanssız  kabul edilen bir renk ve batıda yaşayan toplumlar yeşil renkten uzak duruyorlar. Bu durum ışığında Kawasaki takımının yeşil rengi kullanması, cesur bir başkaldırı, bir meydan okuma olarak markanın ruhuna uygun olduğu düşünülüp benimseniyor. Üstelik bu yeşil A1R o andan itibaren diğer bir çok yarışta da büyük zaferlr kazanıp ‘yeşil canavar’ lakabını alıyor. 1969 yılında Kawasaki yarış takımının tüm makineleri yeşile boyanıyor. Takım daha önce kırmızı rengi kullanıyordu.

kawasaki-team-green-1969
1969 Kawasaki yarış takımı Fotoğrafta görülen modeller; A7RS ve A1RAS

Bu renk seçimi markanın meydan okuma kararlılığının da bir sembolü oluyor ve özellikler modelden modele değişse de her motosiklette bu rengi bulundurmayı bir standart haline getiriyorlar.

Kawasaki modeller

kawasaki logoSon olarak Kawasaki logosundan da bahsedelim. Tarihçesinde yazdık ama burada da ek bilgi olarak bulunsun. Bir çoğunuz Kawasaki Logosunu yeni H2R modellerinin üzerinde görünce şaşırdı. Bu logo yeni zannedildi ve ne anlama geldiği merak edildi.

Halbuki logo yeni olmadığı gibi Kawasaki’nin kuruluş logosu. Yani oldukça eski bir logo. Adı bile var.  Rideology Logosu. Rideology Kawasaki’nin motosiklet üretim felsefesine verdiği isim. Logodaki çizim pek anlaşılmasa da aslında nehir demek. Spesifik bir çince karakter. Kawa japoncada nehir anlamına geliyor ve daha başlangıçtan itibaren bu simgeyi kullanmışlar.

(Visited 192 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!