Klimalı kask-Feher ACH-1

‘Ayağını sıcak tut başını serin’ demiş atalarımız. Yazın sıcaktan pişen biz motorcu kafaları için kask firmaları zaman zaman parlak denemeler yapıyorlar. Fakat ilk kez bir kask firması prototipten üretime geçebildi ve dünyanın ilk air-condition kaskını bizlerle buluşturuyor.

Termoelektrik teknolojiyi kullanarak, kapalı kaskın içerisine soğutulmuş havayı eşit bir biçimde dağıtıyor. Firma boru şeklinde tasarladıkları ve uzay kumaşı adını verdikleri bir ürünü kask astarına entegre etmiş. Böylece soğuk havayı kaskın içerisinde kolayca dolaştırabiliyor.

Videodan anladığımız kadarıyla kaskın arkasına takılı olan sistem üst tarafftan aldığı havayı soğutarak kaskın içerisine yolluyor. Astara entegre edilmiş yanyana yapıştırılmış boru şeklinde dokunmuş sızdırmaz kumaş sayesinde soğuk havayı kaskın her yerinde dolaştırıyor. Bu sanıyoruz üfleme hissini de ortadan kaldıracak ve kaskın içine klima etkisi vermeyecek sanki kafanızın temas ettiği astar soğukmuş gibi bir his sağlayacaktır.

Feher-ACH-1
Feher ACH-1 soğutma sistem şeması

Sistem 12 voltluk pille çalışıyor. 3000mAh pille 2 saat 6000mAh ile 4 saat ve 12000mAh pil ile 6 saat boyunca bu konfordan yararlanabiliyorsunuz.

Tabi biz kaskı kask olarak kullanacağımız için asıl işini yani kafamızı koruma görevini yerine getirip getiremeyeceğini merak ettik. Kask DOT onaylı ve ECE 22.05 onaylı. Bu da bizim için yeterli. Bir diğer merak ettiğimiz konu ise ağırlık. Bunca aparatın olduğu bir kask ağır olmalı diye düşündük. Eh fena değil 1450 gr. Teknolojinin bunca ilerlemesine rağmen hala bir çok kaskın bu ağırlık civarında olduğunu düşünürsek gayet iyi bile diyebiliriz.

İyi haber ise kaskın çokta pahalı olmaması. Firmanın resmi web sitesinde yazılan fiyat 549,99$ 5 farklı renkte üretilen kaskın ülkemizde satılıp satılmayacağı ise henüz meçhul. Firma şimdilik sadece ABD’de satış yapıyor.

(Visited 51 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!