Lastiğinizi kendiniz değiştirin

Video fransızca ama buraya etap etap yapmanız gereken işlemleri yazacağım.

Öncelikle alet edevata ihtiyacınız var.

  • Lastiği tutan somunları sökmek için anahtar
  • Levye veya aynı işi görecek bir demir çubuk (2 adet).
  • Protezler veya mukavvadan kestiğiniz parçalar
  • Sibop anahtarı
  • Lastik yağı veya kaydırıcılık sağlayacak herhangi bir yağ
  • Düz tornavida
  • Gres yağı
  • Balans kurşunu

Tekerleği sökme:

Ön ve arka lastik aynı şekilde sökülür. Tek fark arka tekerlekte zincir dişlisi bulunur. Kısaca ön daha basittir. Videoda arka lastik anlatılmış biz de oradan devam edelim.

Tekerleği tutan sol ve sağ yanda iki somunu söküyoruz ve mili çıkartıyoruz. (Videoda 0:30)

Daha sonra fren kaliperlerini diskten ayırıyoruz.(Videoda 0:44)

Zinciri dişliden boşandırıyoruz. (Videoda 0:47)

Jant göbeğindeki ara parçaları çıkarıyoruz. (varsa)

Lastiği çıkarma:

Önce lastik havasını indirmemiz ve bunun için de  sibopu sökmemiz gerekiyor. Bunun için sibop anahtarını kullanabilirsiniz. Sibop anahtarı yoksa sibopa basarak lastik havasını indirebilirsiniz.

Videoda lastiğin kenarını ayırmak için bir alet kullanıyor ama şart değil bunu bir levye ile yapabilirsiniz. Levyeyi jantın kenarından lastiğin içine doğru sokup lastiği çevirin.  Böylece janta yapışmış olan lastiğin yanaklarını janttan ayırmış olacağız.

Lastiğin jantla birleştiği noktayı yağlayın.

Daha sonra varsa lastik protezlerini, yoksa kalın bir mukavva kutudan kestiğiniz parçaları kenara takın. Burda amaç levye ile lastiği kanırtırken janta zarar vermeyi önlemek.

Protezin bir nanesinin üzerinden bir levyeyi lastiğin içine geçirin. Sonra ikinci bir levye ile ydiğer levyenin yanından başlayarak lastik kenarlarını jantın dışına doğru çıkarın.

Dikkat!: Sizi zorlayacak kısım sonlara doğru. Lastiğin son kısmı gerilecektir. İlk levyeyi yanına çekerek çıkmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Yeni lastiğin montajı:

Jantın kenarlarını yaplayın.

Lastiğin yönü önemlidir. Bunun için lastiğin üzerindeki ok işaretine dikkat edin.Ok yönü sağ olacak ve jant disk üst tarafta olacak.Eğer jantın zincir dişlisi üstteyse ters çevirip disk tarafını üste alın.(Videoda 2:03)

Lastiğin kenarını da yağlayıp janta geçirin. Dikkat!: Sadece lastiğin bir kenarı içeri geçecek. İki tarafı da geçirmeye uğraşmayın.

Bir taraf jantın içine geçtiyse şimdi ikinci kenarı içeri itmeye başlayın. Aynı sökerken olduğu gibi sona doğru lastik gerilecek. Bu aşamada levyeleri kullanın.

Lastiği geçirdikten sonra videoda claquage(Klak-aj) denilen işlemi yapacağız. Nedir bu claquage? Şöyleki siz lastiği takarken ordan burdan bastırıp formunu bozdunuz. Bazı bölgelerde büzüşme oldu,bazı bölge geride kaldı. Kısaca lastik kenarlarını janta yapıştıracağız. Bu da oldukça basit. Lastiği kaldırıyoruz.Pompamızı alıp biraz hava basıyoruz.(Sibop takılı değil).Lastik klak! klak! diye bir ses çıkaracak. Anladınız mı neymiş klak-aj? 🙂

Şimdi sibopu yerine takın ve lastiğiniz şişirin.

Balans ayarı:

Motosiklette rot-balans olur mu? sorusu forumlarda çok sorulur. Rot yok tabi ama balans ayarı gerekir. Balans kısaca tekerleğin denge merkezinin düzensiz olmasıyla alakalıdır. Tekerlek mil takıldığında sabit durmalıdır. İleri ya da geri hareket ediyorsa denge bozulmuş demektir. Örneğin lastiği çevidiğinizde lastik döner ve durur. Durduktan sonra geriye doğru hareket ediyorsa denge bozuk demektir.

İmkanınız varsa tekerleği bir platforma koyun.(Videoda 3:03) Platform deyince aklınıza karışık bir şey gelmesin. Tekerleğin milini takın ve varsa çatal şeklinde iki çubuğun arasına koyun. İki kişi bir ucundan tutarakta yapabilirsiniz ama pek sağlıklı olmaz. Ellerin hareketi lastiği etkileyecektir.

Eğer lastik hareket ediyorsa balans istiyor demektir. Tekerlek ağır olan yer altta kalacak şekilde hareket edecektir. Tam karşısına balans kurşunlarından yapıştırın. (Önce bir kurşunla deneyin. Denge sağlanmazsa kurşun eklemeye devam edin.

Tekerin motosiklete montajı:

Sökerken yaptığımız işlemin tersini yapacağız. Düz tornavida ile fren balatalarının kısıklığını kontrol edin. Önce tekerleğin ara aparatlarını takın ve maşaların arasına tekeri yerleştirin.

Fren kaliperini yerine takın.

Zinciri takın.

Tekerlek milini gres ile yağlayın ve yerine takın.

Somunları güzelce sıkın.

Bir elinizle tekeri çevirip diğer elinizle freni sıkarak tutup tutmadığını kontrol edin.

İşte bu kadar.

Fakat bir işlem daha var. Zincir gergi ayarımızı yapmamız gerekiyor. Bunun için “Motosiklet zincir gergi ayarı” başlığımızı ziyaret edin.

(Visited 132 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!