Lazareth nihayet havada

Daha önce ilk deneme sürüşü başarısız olan Lazareth bu kez havalanmayı başardı.

Drone’a benzeyen diğer emsallerinden farklı olarak Lazareth LMV 496 uçan motosikletler içerisinde motosiklete en çok benzeyen model. Daha önce ayrıntılarını verdiğimiz motosiklet hem karada hem de havada hareket edebiliyor.

Şubat ayı başında yapılan bir deneme sürüşünde jet tribünlerinden birinin arıza yapması sonucu başarısız olan Lazareth LMV 496 dün başarılı bir test videosu yayınladı.

Lazareth nihayet havada

470 beygirlik Maserati motoruna sahip olan LM-496, önde ve arkada birleşen 4 tekerleğe sahip. Bu tekerlekler, dakikada 96 tur atabilecek kadar hızlı dönebiliyorlar. Bu kadar hızlı dönebilmelerinin nedeni ise açıldıklarında birer hava türbinine dönüşüyor olmaları. Zira motoru gövdesiyle birlikte havaya kaldırmak, yer çekimine meydan okumak demek.

Otoyol modundan hava aracına dönüşmek için 60 saniye süre gerektiren LM-496 bu süre zarfında, kalkış için kullanılan jet motorlarının da ısınmasını sağlıyor. Motorun havada yönlendirmesini yapmak için tıpkı yolda olduğu gibi gidonu kullanıyorsunuz.

Eğer  havada işler ters gider ve motorun kontrolü kaybolursa, her tekerleğin üzerinde birer adet otonom paraşüt bulunuyor. Bu da motorun dengeli bir şekilde yere inmesini sağlıyor.

Lazareth, motoru önümüzdeki ekim ayında Dubai’de düzenlenecek Moto Volente etkinliğine yetiştirmeye çalışıyor. LM-496’nın çıkış fiyatı ise 560 bin dolardan başlayacak.

Lazareth nihayet havada

(Visited 73 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!