Londra polisi motosiklet hırsızlarıyla nasıl savaşıyor?

Londra metropolitan polisi motosiklet hırsızları ile verdikleri savaşı yansıtan bir video yayınladı. Oldukça sert davranan polisler, yeni taktikler neticesinde hırsızlık suçlarında %36 azalma olduğunu söylüyorlar.

Bazı polisler yaralananlar olduğunu itiraf ediyor ama bu şekilde suç oranlarının oldukça aşağı çekildiğini de eklemeden geçmiyorlar.

Ne diyelim?

Ellerine sağlık.

Fakat her ne kadar mesele hepimizin canını yakan hırsızlık meselesi olsa da polisin “kaskınızı atmanız yakalanmanıza engel değil” sözleri DNA spreyinin kullanılıp kullanılmadığı sorusunu da beraberinde getiriyor.

Bazı motosiklet hırsızları yakalanacaklarını anlarlarsa motosikleti bırakıp kaçıyorlar ve kaçarken polisi yanıltmak için kasklarını da atıyorlar. Böylece polis onu normal bir yaya zannedecek ve takipten kurtulacaklarını düşünüyorlar. Bu taktik zaman zaman başarılı da oluyor.

Peki ne bu DNA spreyi?

DNA spreyi(DNA spray) avrupada bazı bölgelerde uygulanmaya başlanmış olan bir güvenlik önlemi kapsamında kullanılan kimyasal bir yöntem.

Bir hırsızlık durumunda bölgeye önceden kurulmuş olan bir sistem vasıtasıyla bir sprey sıkılıyor. Bu spreyden çıkan sıvı o an etrafta bulunan insanlara bulaşıyor. Bu sprey, sentetik olması nedeniyle SDNA olarak da adlandırılıyor. Sprey çıplak gözle görülmüyor. Polis ultraviyole ışık ile görüyor. Yabancılar buna adli işaretleme adını veriyorlar. Aslında damgalama demek daha doğru.

Çünkü eğer hırsızlık yapılan bölgede iseniz sprey size de bulaşıyor ve suçlu değilseniz bile polis tarafından her an göz altına alınma riskiniz var. Sprey bulaştığında bazen haftalarca çıkmıyor.

Polisin kaçan bir suçluyu kovalarken bunu kullanmasına kimsenin bir itirazı olacağını zannetmiyoruz.

Fakat kullanım sınırlarının iyi belirlenmesi gerektiği de çok açık.

dna sprey
DNA spreyi ile işaretlenmiş biri

 

(Visited 21 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!

YORUMUNUZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla