Harley Davidson Motosikletler İçin Otomatik Acil Frenleme Teknolojisi Üzerinde Çalışıyor

Harley-Davidson , acil durumlarda motosiklet frenlerini otonom olarak uygulayan bir binici yardım sistemi için bir patent başvurusu yaptı.

Uzun zamandır otomobillerde kullanılmaya başlanan acil frenleme sisteminin motosiklete nasıl uyarlanacağı ise şimdilik muamma. Otomobilde emniyet kemeri takılı bir sürücü ve yolcular otomobilin ani frenleme yapması durumunda herhangi bir risk taşımazlar. Fakat motosiklet için durum çok farklı!

Harley-Davidson , acil durumlarda motosiklet frenlerini otonom olarak uygulayan bir binici yardim sistemi için bir patent basvurusu yapti
Kaynak: ABD patent ofisi

Motosikletler 4 tekerlekli bir aracın stabilitesine sahip değil. Bu nedenle motosikletin tüm hareketini sürücünün kontrol etmesi ve pozisyon alması gerekiyor. Sürücünün kontrolü dışında gerçekleşen bir ani frenleme dengeyi bozacak ve sürücünün düşmesine neden olacaktır.

Harley-Davidson , acil durumlarda motosiklet frenlerini otonom olarak uygulayan bir binici yardim sistemi için bir patent basvurusu yapti
Kaynak: ABD patent ofisi

Bunun farkında olduğunu düşündüğümüz Harley Davidson, sistemi otomobillerdeki örneklerinden farklı kurgulamış. Şema detaylarına baktığımızda motosiklete ve hatta sürücü kaskına yerleştirilmiş sensörler görüyoruz. Firma henüz herhangi bir resmi açıklama yapmasa da bu sensörler motosikletten ziyade sürücünün acil frenlemeye uygun pozisyonda olup olmadığını denetleyip sürücü uygun durumdaysa motosikleti yavaşlatıyor.

Her şey düzgün çalışırsa bu sistemin güvenli olabileceği görülüyor.

Şu var ki sistem ilk değil. Bosch benzer bir sistemi Ducati ve KTM için zaten geliştiriyor. Yine Honda da kendi acil durum fren sistemini bağımsız olarak geliştiriyor. Fakat bu markaların patent şemalarından bu kadar fazla ayrıntı yakalayamamıştık.  Harley’in geliştirdiği sitemde en ilgi çekici ayrıntı sistemin sürücüyü kontrol etmesi. Frenleme gereken anda sürücü frenlemeye hazır değilse sistem uyarı veriyor. Ayrıca sürücü frenlemeye başlarsa yardımcı oluyor.

Peki negatif tarafı yok mu?

Tabi ki var. Yıllarını motosiklet üzerinde yollarda geçirmiş tüm sürücüler bilir ki bazen olası bir çarpışmadan kurtulmanın yolu fren yapmak değil, manevra yapmak hatta bazen hızlanmaktır. Bu gibi nedenler otonom bir frenlemeye sıcak bakmamızı zorlaştırıyor. Fakat bir patent başvurusu illa hayata geçecek diye de bir şey yok. Firma muhtemelen tüm bu olasılıkların farkındadır ve zaman içerisinde bu konuda devam edip etmeyecekleri ya da ne gibi değişiklikler yapacakları belli olacaktır.

 

 

(Ziyaretçi 6 kişi, 1 tane bugün)

İlginizi Çekebilir

LEAVE YOUR COMMENT