MotoGp Motosikletleri Bakım Klavuzu

Garajınızda bir motogp motosikletiniz var ve servis bakım karnesini unuttuysanız üzülmeyin. Bu videoyu seyrettikten sonra yağı kaç km oldu, suyuna antifiriz koyayım mı? gibi sorulardan kurtulacaksınız.

MotoGp facebook hesabından yayınlanan bu videoda bu motosikletlerin bakım aralığı ve ömrü konusunda ilginç bilgiler var.

Bildiğimiz gibi motogp motosikletleri superbike yarışlarında kullanılanlardan oldukça farklı. Hepsi birer konsept olan bu motosikletlerin maliyetleri ise oldukça uçuk. Milyonlarca doların konuşulduğu maliyetler düşünüldüğünde bu motosikletlerin bakım masrafları fazla abartılı gelmeyecektir kuşkusuz.

Bir yarış hafta sonu boyunca antreman,sıralama turları, ısınma,yarış derken yaklaşık 500km yol yapıyor bu motosikletler. Ancak en geç 350 km’de yağı ve suyunun değiştirilmesi gerekiyor.

Zincirin ömrü 500 km. Takımın bütçesi iyiyse her sıvı değişiminde bu da değişiyor. Tabi bu bütçesi iyi takım tanımlamasına sadece fabrika takımlarının girdiği biraz fazla belli oluyor. Bir uydu takım yarış kazandığında Malkoçoğlu 300 Spartalı’yı dövmüş kadar seviniyoruz.

Vites dişlilerinin ömrü 1000 km. Yine debriyaj plakaları ve fren diskleri ve plaketler 1000 km’de değiştiriliyor. Tekerlekler ise 1200 km ömre sahip. Lastik konusuna hiç girmeyeyim çünkü çoğu zaman yarışın sonunu göremeden ölüyorlar.

Peki motor?

Bir motogp motosikletinin motoru 2000 km dayanıyor. Sonra değiştiriliyor. Bu bir motosikletin en fazla 4 yarışa katılabildiği anlamına gelir.

Gidon ve sele grubu 4000 km’de bir değişiyor. Motosiklet 4500 km’ye geldiğinde şase ve maşaların değişim zamanı.

Nasıl?

Almayı düşünürmüsünüz bir tane?

(Visited 6 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla