Ice Run||Buz koşusu-Dünyayı donarak keşfet!

Ice Run macerası dünyanın en tehlikeli maceralarından bir tanesi ama aynı zamanda en güzellerinden de biri. Eğer yeterince manyaksanız bu inanılmaz koşu muhtemelen ilginizi çekecektir. Gerçi yeterince manyaksanız şartını normal insanlar için yazdım. Eğer bir motosiklet kullanıcısı iseniz zaten bu tanımlamayı ayrıca yapmaya gerek yok.

Nedir bu buz koşusu?

Baykal gölü üzerinde bir macera yaşamanın soğuk bir tanımı bu aslında. Sibirya soğuk bir bölge bilindiği üzere ve 636 km uzunluğunda Baykal gölünü motosikletle geçmek üzerine kurulu bir macera. Göl donmuş oluyor tabi aksi halde motosikletinizin yüzme biliyor olması gerekirdi. Fakat gölün donmuş olması işinizin kolay olduğu anlamına gelmiyor. Hatta zaman zaman keşke yüzerek geçseydim bile diyebilirsiniz.

Ice Run 2015 yılından bu yana yapılıyor ve sadece Ruslar değil dünyanın her yerinden macera meraklılarını oraya topluyor. En büyük zorluk bu yarışta kullanılan motosikletler. Tarihi Ural motosikletlerle yapılan bu macera aslında motosiklet demeyelim de sidecar macerası. Zaten mantıklısı da bu. Çünkü o tehlikelerin arasında inanın yalnız olmak istemezsiniz. Tekerleğiniz kar ve buza gömülüp sıkıştığında ya da kayarak düşüp buzlu sulara gömüldüğünüzde elinizden tutacak biri olmalı yanınızda.

Deli mi bunlar? demeye başladınız bile değil mi?

Hem de nasıl deli. Aşağıda ki videoda bir Ice Run sürücüsü yola çıkmaya hazırlanıyor.

12.000 mil kare yüzeye sahip gölde saatte en fazla 80 km/h hızla giden bir motosikletin üzerinde olmak, günler süren bir maceranın içerisinde olmak demek. Bazen günlerce kara namına bir şey görmeden yol alırsınız. Buzun üzerinde kurduğunuz çadırlarda yine buzun üzerinde ateş yakmanın zevkini çıkarırsınız.

Donmuş göl yüzeyi kimi zaman zımpara atılıp cilalanmış gibi pürüzsüz, kimi yerde ise çatlak ve kırıklarla doludur. Tabi 80 km/h hız dedim ama bu hızları yapabileceğinizi zannetmeyin. Mart ayında göl üzerinde hava -20 derece civarında oluyor ve sadece saatte 25 km/h hızla gitmeye kalksanız ısı -35 dereceye düşüyor. Bu soğukta kutup ayısı bile donar!

 

Neden bunu yapıyorlar?

Hiç bir şey sebepsiz değil. Aslında bu organizasyonun güzel bir amacı var. Bu organizsyon bir yardım organizasyonu. Katılımcılar Cool Earth organizasyonuna para yardımı yapıyor ve yardım topluyorlar. Yağmur ormanlarını kurtarmak için önemli bir çaba harcayan kuruluş bu sayede milyonlarca dolarlık bağış topluyor.

Nasıl katılacaksınız?

Yukarıda yazılanlardan sonra hala vazgeçmediyseniz katılım için sizi şuraya yönlendirelim. Giriş ücreti takım başına 3795 £.  Yani her takım 2 kişiden oluştuğuna göre kişi başı 1897,50 sterlin ödüyorsunuz. Tabi bununla bitmiyor. Uluslararası geçerli bir ehliyete de sahip olmalısınız. Motosikletler ve yedek parça desteği organizasyon tarafından veriliyor. Zaten kullanılan Ural motosikletler bu iş için özel modifiye edilmişler. Ayrıca 3 gün boyunca bir Ural motosikletinin nasıl sürüleceği ve nasıl tamir edileceği, soğukta nasıl kamp yapılacağı ve buzdan birisinin nasıl çekileceği hakkında temel bilgileri öğreniyorsunuz. Giriş ücretinden hariç motosikletler için 1000 sterlin depozito alınıyor. Ayrıca kendi GPS’inizi getirmeniz gerekiyor. Diğer izleme ve track bilgileri organizasyon tarafından sağlanıyor.

Bunların dışında ulaşım, kamp, yeme içme, yakıt gibi giderler size ait. Bunlar da alacağınız lükse bağlı olarak 1200-4000 sterlin arasında değişebiliyor. Örneğin yakıt için en az 200£ harcayacaksınız. Yine günlük yiyecek ücretini de en az 12£ olarak hesap edin.

2019 yılı için kayıtlar henüz başlamadı. Bununla ilgili bilgi daha sonra internet sitesinden verilecek. Kayıt takibini şuradan yapabilirsiniz.

Evet biraz korkutucu görünse de insanı çeken bir özelliği var bu maceranın. Eğr katılmaya karar verdiyseniz şimdiden günde bir saat bir buzdolabının içinde geçirip vücudunuzu alıştırmaya bakın. Fakat unutmayın. Buzdolapları +4 derece civarında çalışır. Siz -20 derece soğuğa gideceksiniz. Gerçi buzdolabınızda geçirdiğiniz süre zihninşzş açacak ve bir kez daha düşüneceksiniz.

 

(Ziyaretçi 36 kişi, 1 tane bugün)

İlginizi Çekebilir

LEAVE YOUR COMMENT