Motosiklet zincir gergi ayarı

Zincir gergi ayarı hayati önem taşıyan bir konu. Aynı şekilde zincirimizin bakımı da öyle. Şimdi zincirimizi nasıl ayarlayacağız görelim.

Videomuz fransızca fakat aşağıda açıklamasını bulacaksınız.

Zincirimizin gerginliğinin iyi olup olmadığını anlamak için basitçe hareket ettirmeniz yeterli. Parmağınızla alttan yukarı doğru zinciri bastırın. Ama öyle her yerinden değil. Kontrol edceğiniz nokta zincirin uzunlamasına olan orta noktası.

Anlamadıysanız aşağıdaki resme bakın.

minimum zincir gerginliği

Zinciriniz 3 cm kadar yukarı hareket ediyorsa gerginliği normaldir. Peki neden tam gergin değil? İyice sıksakta taş gibi olsa daha iyi değil mi?

Değil.

Çünkü gaz verdiğinizde ve hatta ani frenlerde zincirin tansiyonu artar. Tabi bu gerginlik kontrolünü motosikletin üzerinde biri varken yapmanız gerekir. Çünkü motor boşken zincirin gerilimi ile üzerinde biri varken gerilim aynı olmaz. Gerginlik kontrolünü iki kişi yapmakta fayda var.

Zincirin gerilmesi gerekiyor:

Evet iki kişi olmasında fayda var. Biriniz motosikletin üzerine otursun, diğeri zinciri ayarlasın. Gerginlik ayarının iki yolu var. Birincisi tekerlek somununu kullanarak ayarlamak, diğeri ise kilit somununu kullanmak.

Tekerlek milinin üzerindeki somunları gevşetin.

Tekeri arkaya doğru çekin. (Hemen hemen bütün motosikletlerde arka salınım kolu üzerinde bir aks bulunur. Bu aksın üzerinde milin ileri geri hareketini sağlamak için bir yuva ve arkasında da kilit somunu vardır.

Şimdi ikisi birbirine karışmasın diye açıklayayım. Tekerlek milinin somunları ayrı, kilit somunu ayrıdır.

arka aks ve kilit somunu

Tekerlek mil somununu gevşetip, tekerleği sertçe arkaya çekin ve somunu hafifçe sıkın. Sağ taraftaki somunla sol taraftakinin aynı hizada olmasına dikkat edin yoksa tekerlek yalpalar. Bunu dengelemek için milin içinde hareket ettiği yuvadaki işaretleri referans alabilirsiniz.

Eğer zinciriniz yeterli gerginliğe sahipsse somunları güzelce sıkın.

Kilit somunu tekeri sökmeden zincir gerginliğinizi ayarlamanızı sağlar. Somunu gevşetip ya da sıkarak ince ayar yapabilirsiniz. Genellikle artık ömrü bitmiş bir zinciriniz yoksa tekerlek mil somunlarını sökmeden sadece kilit somunuyla ayar yapabilirsiniz.

Egzantrik gergi:

Bazı motosikletlerde (Mesela Yamaha XT) zincir gergisi egzantrik denilen bir parça yardımıyla yapılır. Bakınız alttaki resim.

egzantrik gergi

Gördüğünüz gibi bu motosikletlerde salyangoz kabuğu şeklinde bir parça vardır. Bunların gerginlik ayarı parçayı dışa doğru çevirerek yapılır. Tabi her iki tarafı hizalamayı unutmayın.

Temizlik ve yağlama:

Zincirle uğraşırken ellerinizin simsiyah olduğunu fark ettiniz. Yani zincirinizin temizlenmesi ve tekrar yağlanması gerekiyor. Temizlik için benzin, gazyağı kullanımı pek tavsiye edilmiyor ama yaşanan deneyimler ve araştırmalar zincir ömrü için pek etkisi olmadığını gösteriyor. Yine de siz özel bir zincir temizleme spreyi kullanıp işinizi garantiye alabilirsiniz. Sadece tek kuralımız var. Motor çalışırken zincir temizlemeye kalkışmıyoruz. Parmaklarınızı diğer elinize alıp acile gitmek istemiyorsanız bu kurala çok dikkat edin.

Hangi yağ:

İşin bu kısmı da çok tartışılan ve üzerinde pek uzlaşılmamış olan bir konu.

Motor yağı: En çok kullanılan ve en ekonomik yöntem motorunuzdan çıkan eski yağı kullanmak. Fakat kısa vadede ekonomik gibi görünse de tam bir toz toplayıcı olduğundan sık temizlik gerektirir.

Gres yağı: Aslında en iyi seçenek bu fakat her mağazada bulma zor. Tabi uygulaması da zor. Toz ve pislik toplamada en az eski yağ kadar başarılı. Bu nedenle sık sık temizlik yapmayı gerektirir.

Zincir yağı: Bir kısım kullanıcı en iyisi bu derken. bir diğer kullanıcı gurubu evet öyle ama motorlu testere için diyor. Gerçek şu ki uygulaması en kolay olan hazır zincir spreyleri. Ayrıca toz toplama derdi de yok. Tek sorun uyguladıktan sonra iyice kuruyana kadar beklemek zorunda olmanız.

 

 

(Visited 91 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!

YORUMUNUZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla