Motosikletini özgür bırak, dönerse senindir, dönmezse…!

bu videoda

Başlık gel gel cinsinden oldu ama görüntüleri izleyince başlığa hak vereceksiniz.

Yakın bir gelecekte motosikletlerimizle iyi geçinmemiz gerekecek çünkü kızdırırsak çekip gidebilirler.

İhtiyarlıyoruz!

Teknoloji o kadar hızlandı ki uyum sağlamakta güçlük çeker olduk. Bir süredir düşmeden ayakta durabilen, kendi kendine gidebilen motosikletler üzerinde çalışılıyor. Yamaha Rossi’nin replikası bir motosiklet pilotu bile yaptı. Hatta bir egzoz firması labaratuvarında bir robot pilot kullanıyor.

BMW firması bu işi bir adım daha ileri götürdü. Kendi kendine hareket edebilen, virajları, köşeleri dönen, başladığı yere geri dönebilen ve hatta park edebilen bir teknoloji geliştirdiler.

Motosikletini özgür bırak, dönerse senindir, dönmezse…!

Bmw mühendislerinin ConnectedRide adını verdikleri bu kendi kendine sürüş yapabilen motosiklet teknolojisi, gelişmiş güvenlik ekipmanları için bir test yatağı olarak geliştirildi.

Amaç sürücünün reflekslerinin zayıf kaldığı anlarda motosikletin inisiyatif alabilmesini sağlamak. Bu konuda otomatik fren sistemi ile ilgili bir çalışma oldukça tartışmaya yol açmıştı. Motosikletin aniden fren yapması sürücünün düşmesine neden olabilir ve tartışma da bu minval üzerinden yürüyor. Fakat işi bir engelin etrafından dolanma olduğunda kulağa kötü bir fikir gibi gelmiyor.

 

(Visited 105 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!