Novus elektrikli motosiklet tanıtıldı Fiyatı ise dudak uçuklatacak cinsten

CES 2019 fuarında tanıtımı yapılan NOVUS elektrikli motosiklet model, hem fütüristik tasarımı hem de açıklanan fiyat etiketiyle nefes kesiyor.

CES 2019’da onlarca farklı ürün sergilenirken, bu yıl otonom ve elektrikli araçlara yönelik teknolojilerin odak noktası olduğu tartışılmaz bir gerçek. Bu kapsamda tanıtılan ürünlerden birisi de, Novus elektrikli motosiklet oldu.

İki endüstriyel tasarımcı arkadaş tarafından kurulan Novus’un geliştirdiği bu elektrikli motosiklet, dikkat çekici minimalist tasarımı ve karbon fiber ağırlıklı yapısı ile dışarıdan bakıldığında bir elektrikli bisiklet görünümü sunuyor.

Novus elektrikli motosiklet fiyatı ile dudak uçuklatıyor!

Her iki tarafında monoshock süspansiyonların yer aldığı motor, standart bir elektrikli bisiklet ile performansı yüksek bir motor arasına konumlandırılıyor. 14,4 kWh’lik batarya sayesinde yaklaşık 100 KM’lik bir menzil sunuluyor.

Bunun yanı sıra Novus’un ulaştığı maksimum hız 100 km/s civarında. Bu değerler son kullanıcı için oldukça yetersiz görünüyor, ancak bataryanın 1 saat içerisinde yüzde 80 şarj seviyesine ulaşabiliyor olması büyük bir avantaj.

Sadece 85 kg ağırlığındaki motorun, 200 nm tork ürettiği iddia ediliyor. Henüz satışa sunulmadığı için bu doğrulanmadı, ancak 39500 dolarlık fiyat etiketi bu motorun sadece zengin insanlar için bir koleksiyon ürünü olacağını kanıtlıyor.

Detaylar

Bu motosiklete asla sahip olamayacağımız gerçeğini ve hatta yolda bile görme ihtimalimizin çok az olduğunu bir kenara bırakırsak, insanoğlunun kendini geliştirdiği ve fırsat yakaladığında neler yapabileceğini görmek bakımından önemli bir argümana yakından bakmak isteriz tabi ki.

Novus elektrikli motosikletin görsel olarak en göze çarpan bileşeni tabiki karbon şasisi.

novus şasi

Novus’un motoru arka teker göbeğine monte edilmiş. Bu yeni değil ama 200nm tork üreten bir motor olduğunu göz önünde bulunduruduğumuzda yok canım dedirtiyor. Çünkü bu doğruysa onu en güçlü elektrikli motosiklet yapıyor. Şu ana kadar yapılmış en güçlü elektrikli motosiklet olan Curtiss Zeus 196nm torka sahip. Tabi Novus 97 km/h hızla sınırlandırılmış çünkü amacı yol canavarı olmak değil, bir bisiklet gibi kullanılabilmek.

novus motor

Batarya motosikletin üzerine monte edilmiş ve yaklaşık 100 km menzile sahip. 1 saat içerisinde %80 oranında şarj edilebilen bataryası şehir trafiğinde yaklaşık 3 saat kullanım imkanı veriyor.

Özel olarak geliştirilen bir karbon fiber çatal ile ön süspansiyon motosikletin görünümüne uyum sağlıyor. Süspansiyon ayarlanabiliyor.

novus süspansiyon

Arka süspansiyon ise neredeyse görünmez bir biçimde şasinin ve arka salıncak kolunun içine yerleştirilmiş.Sıkıştırma ve geri tepme ayarlanabiliyor.

 

novus arka süspansiyon

Frenler çift hidrolik 230mm disk fren ve fren kolları bile karbon fiber.

novus fren

Aydınlatma ise oldukça enteresan. Çoğu motosikletin aksine Novus ön led farı neredeyse gizlemiş. Küçük ve kompakt bir görünüme sahip ön far gidonla birlikte dönüyor. Arka stop lambası da aynı şekilde minimal bir tasarıma sahip ve çalışmadığında neredeyse görünmez oluyor.

novus ışıklar

Novus gösterge paneli kullanmamış. Onun yerine cep telefonunuzu takıyorsunuz ve size navigasyondan hız göstergesine kadar teknolojinin bütün nimetlerinden yararlanabileceğiniz bir aplikasyon sunuyor.

novus gösterge

Özetle oldukça iyi ve teknolojik bir motosiklet Novus. Fakat yaklaşık 40bin dolar fiyat ve 100km menzil doğrusu hiç makul değil. Gerçek şu ki türünün en pahalı motosikleti değil. 117bin dolar etiketli Arc Vector  düşünüldüğünde ucuz bile sayılır. Fakat daha düşük fiyata Harley Davidson‘un yeni elektrikli motosikleti LiveWire alınabiliyor.

Yine de ben bu motosikleti alacağım diyen arkadaşa bir sözüm var.

“Bi tur versene!”

 

(Visited 167 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!