fbpx

Sol Motors Pocket Rocket Elektrikli Motosiklet

Sol motors, Stuttgart merkezli bir alman firması. Firma bu modeli elektrikli bisikletle elektrikli motosiklet arasında bir şey olarak tanımlıyor.

Gerçekten de Sol Motor Pocket Rocket, minimalist tasarımı ve ilginç yapısıyla bildiğimiz elektrikli iki tekerlerin hiç birine benzemiyor. Doğrusu  ilk gördüğümde bana bir kale direğinin üst köşesi kesilip motosiklet haline getirilmiş gibi geldi. Alttaki resimde bir futbol kalesi var. Üst sol kısma bakın ne dediğimi anlayacaksınız.

Tabi bu işin espirisi bir yana motosikletin tasarımı gerçekten de bir borunun üserine oturup seyahat ediyormuş hissi vereceği kesin. Fakat aracın özelliklerine baktığımızda diğerlerinden hemen ayrılıyor.

Öncelikle şirketin motosikletle bisiklet arası bir şey demesinin sebebi, normal bir bisikletten hızlı, motosikletten yavaş olması diyebiliriz. Sol Motors Pocket Rocket bir moped değil çünkü hızlı, bir bisiklet değil çünkü pedalları yok. Şirket buna ‘noped’ ismini veriyor. Pocket Rocket şirkete göre mükemmel bir banliyö aracı.

sol-motors-pocket-rocket-arka

Pocket Rocket’in tasarımı birden fazla ödül almış bir tasarım ama bu sizi cezbetmediyuse (ki beni etmedi) biraz özelliklerinden bahsedelim.

Sol Motors, güç ve hız derecelerine göre farklı olarak iki tane Pocket Rocket elektrikli motosiklet modelini piyasaya sürüyor. Pocket Rocket standart bir modelken, Pocket Rocket S ise daha hızlı bir model.

Modele bağlı olarak en yüksek hız 50-80 km/h

Pocket Rocket bir banliyö aracıyken Pocket Rocket S modeli otoban hızına sahip bir araç.

S modeli yani hızlı olan 8hp güce sahipken yavaş olan düz modeli 5,4hp güç üretiyor. Her ikisinde de 150nm tork var.

Diğer elektrikli motosikletlerle karşılaştırma yapmak için ortalamalarının 3-4 hp olduğunu söylersek Pocket Rocket modelinin farkı ortaya çıkacaktır ve bu yönüyle gercekten cezbedici.

Her iki modelde de Eco, Sport ve Wheelie arasında seçilebilen 3 sürüş modu bulunuyor. Seçtiğiniz sürüş moduna bağlı olarak 50 ila 80 km mesafe kat edebiliyorlar.

Sürüş modunda wheelie diye bir seçenek bulunması ise oldukça ilginç. Fakat aşağıdaki fotoğraf sanırım bu modda çekilmiş.

wheelie-pocket-rocket

İyi de bu motorun motoru nerde?

Ortada bir şey görünmeyince ister istemez insanın aklına bu soru takılıyor. Motosikletin bütün yönetimsel işleri ortadaki şasi olarak kullanılan borunun içinde ama motor orda değil tabi ki.

Motor arka tekerin üzerinde yani göbek motor kullanılmış. Frenleme ise hidrolik disk frenleri ile rejeneratif frenleme kombinasyonu ile gerçekleşiyor.

pocket-rocket-arka-teker-motor

Motosikletin led aydınlatmaları gördüğümüz boruya monte edilmiş.

sol-motors-pocket-rocket-on-far pocket-rocket-arka-lamba

Hemen hemen her elektrikli motosiklette olduğu gibi Pocket Rocket’te de sürücünün cep telefonunun bir motosiklet ekranı gibi davranması için android ve Ios uygulamaları içeriyor.

En güzel özellik ise motosikletin ağırlığı. Gerçi bu kadar minimalist bir tasarımdan da bunu beklerdim. Pocket Rocket sadece 55kg.

Sol Motors ayrıca elektrikli scooter ve motosiklet paylaşım pazarını hedefliyor gibi görünüyor. Şirket ayrıca, paylaşım ve filo yönetimi entegrasyonu için bir bağlantı modülü de tasarladı . Bu sistem, Avrupa’daki halihazırda gelişen LEV paylaşım pazarına* katılmasını sağlayacak .

Sonuç olarak Pocket Rocket henüz üretime geçmedi. Intermot fuarında sergilenmesi bekleniyor fakat şirket şimdiden satış fiyatını açıkladı. Buna göre düz versiyon 5200€ S versiyon ise 6500€ fiyata sahip olacak. Doğrusu avrupada 2000€ civarında harika elektrikli motosikletler varken bu fiyata alıcı bulabilmek için biraz daha fazla gayret göstermeleri gerekecek. Farklı olmayı ve minimalist tasarımları sevenlerin tabi ki ilgisini çekecek olan bu modelin hedeflediği pazar payı bununla sınırlıysa sokaklarda çok fazla rastlamayı beklememeliyiz diye düşünüyorum.

*Lev paylaşım pazarı bir çok büyük metropolde uygulanmaya başlayan bir sistem. Muhtemelen çok yakında Türkiye’de de örneklerini göreceğimiz bu sistem, abone olarak,  belirli noktalarda bulunan bisiklet ya da elektrikli motosikletleri kullanabilmenize olanak sağlıyor. Örneğin Taksim’den Ortaköy’e gitmek istiyorsunuz. Taksim’de bulunan paylaşım noktasından motosikletinizi alıyorsunuz ve Ortaköy’de bulunan paylaşım noktasına bırakıyorsunuz. Oldukça pratik bir çözüm.

(Visited 281 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!