Suzuki Hayabusa Üretimi Sona Eriyor

20 yıl önce RGV500 alt yapısına kurulu dünyanın en hızlı motosikleti ile tanıştık. Suzuki Hayabusa.

Adını saatte 200 km/h hızla dalabilen bir yırtıcı kuştan alan Hayabusa gerçektende isminin hakkını vererek sport turing segmentinin her zaman gözde yıldızı oldu.

2020 suzuki hayabusa

Son 20 yılda Kawasaki’nin ZZR modeliyle aralarında tatlı rekabet hepimizin ilgisini çekmekle kalmadı farklı üreticileri de heveslendirdi.

Bazen Kawasaki’nin bazen de Suzuki’nin öne geçtiği bu hız yarışında şimdilik sona gelindi. Bunun sebebi ise Suzuki’nin yavaş kalması değil elbette. Ne yazık ki bir çok markanın özellikle küçük segmentteki modellerinin üretimini bitirmesine neden olan Euro 4 normları.

Avrupa ve Japonya dahil bir çok ülke Euro 4 normlarını benimsedi. Bu da hem bu normları hem de AB yönetmeliğini karşılamayan modellerin sonunu getirdi. Maalesef Hayabusa da onlardan biri.

2008 yılında bir hayli elden geçirilmesine rağmen Hayabusa hala 1999’da üretilen modele benziyor. Suzuki teknolojik olarakta bu modelin üzerine fazla bir şey koymadı. Yine de Hayabusa satış adetlerini korumayı başardı ama rekabette satışlarını neredeyse ikiye katlayan ZZR 1400’ün ardında kaldı. Üstelik ZZR euro 4 normlarını da karşılayan bir motosiklet. GT kavramında ZZR’nin başa geçmesinin aynında hız konusunda da H2R ile büyük çıkış yakalayan Kawasaki liderlik koltuğuna oturdu.

Peki Hayabusa tarihe mi karışacak?

Muhtemelen hayır. Katana gibi bir modeli bu yıl tekrar dirilten Suzuki’nin Hayabusa’dan vaz geçecğini düşünmek aptalca olur. Fakat bu sonbaharda yapılan fuarlarda da ortada hiç bir gelişmenin görülmemesi bu modelin en az 2 ve hatta 3 yıl kadar üretilmeyeceği gerçeğiyle bizi yüzleştiriyor.

AB yönetmeliği 1 ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girdi ve firmalara ellerindeki stokları bitirmek için 2 yıl süre tanındı. Suzuki bu süreyi kullandı ve Hayabusa ile birlikte GSXR 600 ve 750 modelini satmaya devam etti. Fakat süre 31 aralık 2018’de doluyor.

1 ocaktan itibaren Amerika ve bir kaç ülke hariç hiç bir yerde sıfır km olarak satılamayacak. Suzuki Japonya bu nedenle artık  Hayabusa modelini üretmeyeceğini açıkladı. Yani diğer ülkelerde satışta stoklarla sınırlı olacak. 31 aralıktan sonra avrupada bayilerin elinde Hayabusa kalsa bile işlem yaptırıp ikinci el olarak satabilecekler.

Yeniden başlasın!

Muhtemelen 2020 yılında yeni Hayabusa’nın şekli şemali ortaya çıkacak. Belki aynı yıl veya en geç 2021 yılında yeni Hayabusa ile tanışacağımızı düşünüyoruz.

Şekli nasıl olacak?

Hayabusa bugüne kadar üretildiği ilk haline bağlı kaldı. Ufak kozmetik değişiklikler ve motorda yapılan iyileştirmeler  dışında radikal bir değişikliğe uğramadı. Fakat yeni gelecek modelin farklı olacağı 2015 yılında yeni GSXR 1000 olduğu iddia edilen ama geçtiğimiz yıl üretilen yeni modelle ilgisi olmayan şu bilgisayar çizimiyle kendini belli ediyor gibi.

2020 suzuki hayabusa

Nefes kesici duruyor değil mi? Motor için bir şey söylemek güç ama 1441cc olan ZZR ile en azından aynı olması bekleniyor. Beygir gücü olarak 200 hp beklenmekle beraber son hızda bir artma yapılan centilmenlik anlaşması nedeniyle olmayacak. Yani yeni Hayabusa 299 km/h ile sınırlı olacak ve kullanıcılar yine orasını burasını kurcalayıp onu bir yer uçağına çevirecekler. Tabi 2 versiyon olarak üretilmesi de muhtemel. Tıpkı H2 gibi. Yine bir turbo besleme de beklenmeli.

 

 

(Visited 50 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!

YORUMUNUZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla