fbpx

Türkiye’de elektrikli hale getirilen 93 model Vespa PX200

Eski klasikleri elektrikli hale getirme konusunda Türkiye’de de güzel adımlar atılıyor. Bu sefer elektrikli hale getirilen 93 model Vespa PX200 karşımızda.

Şu an klasik otomobil modellerini elektrikli hale getiren birçok firma bulunuyor. Aynı zamanda artık efsaneleri geleceğe taşımak adına hazırlanmış, bir örneğini aşağıdaki haberimizde okuyabileceğiniz elektrikli otomobil platformları da hazırlanıyor. Bu efsanelerin elektrik ile geleceğe taşıma fikri elbette motosiklet tarafında da var. Hatta bu konuda gerçekten çok güzel yerli bir örnek de mevcut. Bu örneğin arkasında da Burak Kazar yer alıyor. Kazar, satın aldığı 1993 model Vespa PX200 motosiklet modelini elektrikli hale getirmiş. Yapım süreci ve detayları hakkındaki tüm detayları yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz motosiklet, Kazar’ın verdiği bilgiye göre arkasında 2.000W sürekli, ihtiyaç anlarında 4.000W maksimum güç verebilen bir elektrikli hub motor barındırıyor. Bu motor direkt olarak arka jantın içerisinde yer alıyor.

Pil paketi de arkada, koltuğun altında olan elektrikli PX200, 50 km/s maksimum hıza çıkabiliyor ve kullanıma da bağlı olarak tek şarjla 50 km menzil getiriyor. 7.5 kg ağırlığı bulunan lityum-iyon pil paketinin 4.5 saatte şarj edilebildiği aktarılan motosiklet, sürücü hariç toplam 80 kg ağırlığında. Motosikletin elektrikli olmadan önceki ağırlığı ise 120 kg seviyesinde yer alıyormuş. Vespa PX200 elektrik dönüşüm projesi çok güzel görünüyor 220 Garage isimli YouTube kanalında Burak Kazar, elektrikli PX200 projesinin yaklaşık olarak 15 bin TL tuttuğunu aktarıyor. Bu rakamın içerisinde motorun kendi fiyatı yanında yapılan bazı yanlışların ekstra giderleri de yer alıyor. Bu tarz projelerin artmasını umut ediyor ve bu başarılı projesi için Burak Kazar’ı tebrik ediyoruz.

Prev 1 of 2 Next
Prev 1 of 2 Next
(Visited 20 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!