Uçan motosiklet artık hayal değil-Lazareth LMV 496

1998 yılından bu yana custom araçlar yapan Fransız Lazareth firması uçan motosiklet konseptinin tanıtım videosunu yayınladı.

31 Ocak tarihinde lansmanı yapılacak olan LMV 496 model motosiklet uçabilen ve gerçek bir motosiklet formunda olan ilk ve tek model olarak göz kamaştırdı.

Geçtiğimiz yıllarda drone teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen uçan motosikletlerle tanıştık. Hatta Dubai polisi departmanın envanterine bunlardan bir düzine kattı bile. Fakat gerçek şu ki bu araçlar sadece uçabiliyor ve oturma yeri dışında motosiklete benzer bir tarafları yok.

Uçan motosiklet denilince akla gelen şey motosikletinizle yol alırken canınız uçmak ister ya da uçmaya ihtiyaç duyarsanız bunu bir düğme ile gerçekleştirebileceğiniz bir alettir. Yani motosiklet yolda da gitsin, havada da.

İşte Lazareth bunu başarmış görünüyor. Tabi videoda motosikleti uçarken görmediğimiz için bir şey söylemek zor olsa da tekerleklere yerleştirilmiş jet motorları sayesinde bunu başarması çokta zor görünmüyor.

Motosiklet, şirketin daha önce yaptığı bir araç olan LM-847’nin V8 Maserati motorunu kullanıyor. Motosikletin önünde ve arkasında ikişer teker var. Bu tekerler uçuş moduna geçildiğinde yana doğru açılıyor ve bir dron pervaneleri gibi şekil alıyor. Fakat burada pervane değil NASA/Skunk Works X-56A deneysel hava araçları için Alman Jetcat şirketi tarafından geliştirilen jet türbinleri var. Bu jet tribünlerinin itiş gücü sayesinde motosiklet havalanabiliyor.

Araç hakkında henüz çok fazla bilgi verilmiyor. 31 ocaktaki lansmanda daha fazla detayın açıklanmasını beklemekle beraber, tekerleklere hem jet motoru, hem fren sistemi ve üstüne çekiş sistemini aynı anda yerleştirebilmek gerçek bir mühendislik başarısı.

Daha önce de yazdığım gibi henüz aracı uçarken görmedik. Fakat şirketin geçmişte başardığı şeyler umutlanmamıza neden oluyor. Hep beraber heyecanla 31 ocak tarihini bekleyeceğiz.

(Visited 61 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!