fbpx

Uçan motosiklet-The Speeder

Yakın geleceğin motosikletleri, elektrikli olanlar olarak öngörülüyor. Fakat aslında geleceğin motosikletleri uçan motosikletler.

Uçan motosiklet-The Speeder

Günümüzde bir çok uçan motosiklet modeli geliştiriliyor. Hatta Hoverbike adlı  Kalifornia merkezli Hoversurf firması tarafından üretilen bir modeli Dubai polisi envanterine dahi aldı. Gerçi Hoverbike motosikletten ziyade bir drone’u andırdığından pek ilgimizi çekmedi ama Fransız Lazareth firması motosiklete en yakın uçabilen bir aracı geliştirmeyi başardı. Yani motosiklet sadece uçuyorsa buna motosiklet demek pek doğru olmuyor. Bu aracın karada da gidebilmesi şart.

Uçan motosiklet-The Speeder

Lazareth her ne kadar buna en yakın modeli yapmış olsa da ilk deneme jet tribünlerinin bir tanesinin sorun çıkarması nedeniyle başarısız oldu. Bu biraz hayal kırıklığı yaratsada şevkimizi kırmış değil. Görülen o ki yakın bir gelecekte hem karada hem de havada gidebilen motosikletlere sahip olabileceğiz.

Uçan motosiklet-The Speeder

Bu konuda son gelişme ise Jetpack Aviation firması tarafından geliştirilen The Speeder. Benzerlerinden farklı olarak adeta üzerine yatarak kullanılan The Speeder, saatte 240km hıza ve 4500 metre yükdekliğe çıkabiliyor. Jet türbin motorlarıyla (Parafin, JetA veya dizel yakıt kullanıyor) 22 dakikaya kadar havada kalabilen The Speeder, kendi dengesini kurabiliyor. Bu açıdan kullanmanın çok kolay olacağı araç, navigasyon için 12 inç boyutunda bir dokunmatik ekrana sahip. Aynı zamanda iletişim için radyo sistemleriyle donatılan motosiklet, sürüme bağlı olarak pilot lisansı olmadan ya da lisans alınarak kullanılabiliyor. Askeriye için özel versiyonları da tasarlanan uçan motosiklet, uçuş süresiyle şimdilik hayal kırıklığı yaratıyor ancak gelecek için bir ön gösterim yapıyor. İki sürüm olacak model,n Ultralight sürümü (UVS) pilot lisansı gerektirmeyecek. Experimental sürümü ise bir pilot lisansına sahip olmanızı gerektirecek.

Uçan motosiklet-The Speeder

Bu modele sahip olmak ise tahmin edebileceğiniz üzere hiç ama hiç ucuz değil. Uçan motosikletin tam 380 bin dolar fiyat etiketi bulunuyor. Ön sipariş yapmak için de 10 bin dolar depozito verilmesi gerekiyor. Araçtan başta 20 adet üretileceği söyleniyor.

Uçan motosiklet-The Speeder

(Visited 77 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!