Valentino Rossi The Game||Oyun

2016 yılında yayınlanan oyun klasik motogp oyunundan farklı olarak Rossi’nin kariyerine odaklanıyor ve ek bir takım özelliklere sahip. Fakat çıktıktan 2 yıl sonra ve modası geçmişken bu oyunu tanıtmamızın sebebi bu değil.

Oyun XBox One platformu için şu an indidirmde ve 5€ gibi bir fiyata satılıyor. Bir yarış oyunu için oldukça ucuz olan bu fiyatı belki kaçırmak istemezsiniz diye düşündük. Eğer Gold üyeliğiniz varsa buraya tıklayarak oyunu satın alabilirsiniz. Gold üyeliğiniz yoksa oyun fiyatı 19,99€ Playstation Gold üyeleri içinde oyun indirimde ve fiyatı 33,60TL

Oyunu biraz anlatmak gerekirse sözü bir oyun kurduna bırakalım ve almaya değip değmeyeceğine siz karar verin.

Oyun İncelemesi:

Milestone‘un yapımcılığını üstlendiği bu yarış oyununda isminin her ne kadar Valentino Rossi olduğuna baksanızda aslında oyun MotoGP 2016 Offical oyunu. MotoGP nedense bu sefer yıllara göre devam ettiği çizgisinin biraz dışına çıkmış olacak ki isminide Valentino Rossi olarak ta değiştirmiş. Yada Rossi oyunun yapımında büyük bahşiş bırakmış 🙂

Oyun olarakta alışılmış MotoGP çizgisinin dışına çıkan yapımda, farklılıklar ve çeşitlilik bir hayli fazla. Bu iyimi kötümü birazdan daha ayrıntılı ele alacağım. Oyunu oynadığım süre zarfında bir hayli dediğim bu çeşitlilik oyuna ne denli etki etmiş bir bakalım.

İlk olarak şunu söylemeliyimki, Standart yarış oyunlarındaki secenekleri görüyoruz. Bunlar haricinde MotoGP ana yarışına bir kaç opsiyonel ilave ve MotoCross, Rally, Drift te oyuna eklenmiş. Evet yanlış okumadınız ve bende yanlış yazmadım. Rally ve Drift dedim. İşte oyun burda cizgisinin dışına çıkmaya , her telden yarış oyunucusunu cezbetmeye çalışmış. Başarılı olabilmişmi orası tartışılır.

Kariyer Modu , daha önce F1 2016 incelememde olduğu gibi hoşuma giden kısımlardan biri. Burda karakter yapılandırma bir hayli ayrıntılı. Motor kaskınızdan, eldiveninize, dizliğinize, tulumunuza, botunuza herşeyi değiştirebiliyorsunuz. Size sunulan ilk 2 adet malzemeniz dışındakiler ücretli. Ücret derken oyun içi para yada puan sistemi ile alınıyor ve başlangıçta hanenizde belli bir miktar ile başlıyorsunuz.

Karakter yapılandırma, ad – soyad, yaş, ırk, sürüş dinamiği gibi ayrıntılı olmasına karşılık yine profil kısmında hazır 10 küsür karakter portresinden birini seçme zorunluluğunda bırakarak sizi sıkboğaza sokuyor ve çok sönük kalıyor. Ama dert etmiyorsunuz zaten kaskın icindeki o yüzü gözleriniz haricinde görmeniz mümkün değil.

Kariyer kısmının hoşuma giden özelliği ise karakter gelişimi. Oyuna başladığınız ilk yarışta göreceksinizki, motoru kontrol etmek gerçekten yarış oyunlarına aşina olan biri için bile bir hayli fazla zor. MotoGP oynayanlar için birşey söylemek istiyorum sizde Peygamber Sabrı var :). Ama yarış yaptıkça hem parapuan hemde tecrübe kazanıyorsunuz.

Kazanmanız veya kaybetmenize göre orantılı olarak gelen bu puanlar sizin sürüş stlinizi geliştiriyor. Evet. Bildiğiniz level atlama sistemi gibi yada yakın örnek olacaksa Pro Evolution Soccer oyunlarındaki karakter gelişimi gibi. İşte hakimiyet, denge, sürüş vs gibi sizin statlarınızı yükseltiyor ve oyun ilerledikçe hem siz kontrollere alışmaya başlıyor hemde karakterinizde daha tecrübeli bir plot olmaya başladığından sizin işinizi kolaylaştırıyor.

Adı üzerinde MotoGP olduğu için MotoGP sezonlarında ve yarışlarında sürüş hissi daha gerçekci yansıtılmış burada hakkını yememek gerekli, ama diğer Rally ve Drift yarışlarında bu hissiyatı bulamadım. Keşke çizgi dışına çıkıp gereksiz modlar koymak yerine MotoGP ye daha fazla özen gösterip daha farklı bir güzellikler sunabilselermiş dedim.

Yarış oyunlarına aşina olan biri olarak, otomobil sporları dalındaki yarışlar hoşuma gitmedi. Zaten Rally ve Drift deyince kendinizi çokta bir beklenti içine sokuyorsunuz ama hevesiniz kursağınızda kalıyor. Zaten Sürüş hissiyatı hiç bir tat vermiyor üstüne yarış parkurlarıda normal pisler içine yerleştirilmiş birkaç özel parkurdan ibaret. Yani öyle çamurlu ağaçlı topraklı rally parkuru beklemeyin. Ford Focus ile yaptığınız Rallylere, Yine bir Ford modeli olan Mustang ilede Drift yaparak devam ediyorsunuz o kadar.

Oyunun her yerinde Valentino Rossi şeysi, yine Rossi Meydan okuması, Rossi Klasikleri, Rossi… Rossi…Rossi... Oyun Tamamen Rossi üzerine kurulu. 9 kez dünya şampiyonu olan yarışçının kariyerindeki en önemli evreleri yeniden yaşama fırsatını önünze koymaya çalışmış. Herşeyde ama herşeyde onun adı geçiyor ve sizi boğuyor. Yukardada dediğim gibi MotoCross vs birçok yeni seçenek eklenmiş olsada hep bir diğeri olan Rossi Yarışının azcık daha farklılaştırılmış olan başka bir Rossi yarışı.

Bir yerden sonra dayanılmaz bir hal alıyor ve oynamayı bırakıyorsunuz 🙂
Hani dediğim gibi bir çok ama gereksiz modlarla şirilmiş bir MotoGP oyunu olmuş. MotoGP şampiyonası ve kariyer modu gerçekci yarışlar ve düzenlerle olsada diğerleri hep bir birinin aynısının değişik versiyonu

Son Söz:
Ne desem bilemedim. MotoGP hayranlarını tatmin edecek olan bir yapım olsada, gereksiz modlarla şişirilmiş bir halde karşımıza sunuluyor. Rally- Drift-MotoCross modları ile size çok az daha oynama süresi eklemeyi başarıyor olsada sizi tatmin etmekten çok uzak kalıyor. Fiyat olarak bence gereksiz pahalı olan bir oyun. Sanırım fiyatının bu denli yüksek olmasıda yine ismini aldığı efsanevi pilot Valentino Rossi den kaynaklanıyor.

Yoksa sadece MotoGP hayranları için yeterli bir yapım gibi görünsede beni cezbetmeyi başaramadı. Oyuna başladığım o ilk heyecan bir sonraki yarışta düştü ve düştü.

MotoGP hayranlarının bile bence almak için bir süre daha beklemesi gerektiğini düşünüyorum. En azından fiyatı düşene kadar.

Bu oyunu almak için vereceğiniz ücret ile bence çok daha iyi 2 adet otomobil yarışı Project Cars ve DriveClub ın ikisine birden sahip olabilirsiniz.

Valentino Rossi Hayranlarının Kaçırmayacağı bir yapım olsada ilk izlenimlerin 70 80 puanlar ile derecelendirsede. Malesef Rally ve Drift gibi yarışlarının verdiği yetersiz sürüş zevki ile Arcade bir yarış oyunu olmaktan öteye geçemiyor benim için. Çünkü Yarış oyunları severlerden çok Tek bir kitleye hitap edilmiş. Yinede Seçim Sizin…

 

(Visited 71 times, 1 visits today)

Bunlar da ilginizi çekebilir!